Kategórie
 
 
 
 
 
Zdravie

Vyhláste vojnu zubnému kazu

Zubný kaz je azda jedným z najrozšírenejších ochorení na našej planéte a nepochybne patrí aj ku tým bolestivejším. Za jeho vznikom stojí viacero faktorov, no tým najhlavnejším je nedostatočná alebo aj žiadna ústna hygiena, dôsledkom ktorej dochádza k usadzovaniu zubného povlaku a šíreniu baktérií. Čo môžeme urobiť preto, aby sme sa tejto nepríjemnosti vyhli?

Vyhláste vojnu zubnému kazu

Čo je to zubný kaz a ako vzniká

Prvotným štádiom zubného kazu je mikrobiálny zubný povlak. Ide o vrstvu baktérií, ktoré sa usádzajú v ústnej dutine a premieňajú cukry na kyseliny, dôsledkom čoho narúšajú zubnú sklovinu. Hoci sa povlak usádza všade, existujú predsa len miesta, z ktorých sa odstraňuje len veľmi ťažko. Reč je o zubných krčkoch, ryhách na žuvacích plôškach a v neposlednom rade aj v medzizubných priestoroch. Na miestach, kde nie je tento povlak pravidelne odstraňovaný, vzniká už spomínaný zubný kaz. Ten spočiatku vôbec nebolí a často si ho môžete zameniť s odvápnenou časťou skloviny.

V prípade, že nezasiahnete včas, kaz začne prenikať hlbšie a môže napadnúť vnútornú časť zuba, zubovinu či dokonca zubnú dreň, dôsledkom čoho vzniká zápal a s tým spojené silné bolesti. Hlbší kaz postupne nadobúda tmavšiu farbu a prerásť môže do rôznych defektov akými sú napríklad aj diery v zube. Zubný kaz je navyše infekčné ochorenie čo znamená, že sa vie veľmi ľahko preniesť aj na okolité zuby, čo je ďalším z dôvodov, prečo by ste mali vyhľadať pomoc stomatológa čo najskôr.

 

Najčastejšími príčinami zubného kazu sú:

  • Za vznikom zubných kazov môže stáť tiež dedičnosť a genetická predispozícia a tiež zloženie slín, ktoré môžu zvýšiť riziko narušenia zubnej skloviny
  • Ďalšou z pomerne častých príčinou zubného kazu je aj konzumácia nesprávnych potravín akými sú napríklad sladkosti, príliš kyslé potraviny alebo tiež žuvačky
  • Významnú rolu zohráva pri tvorbe zubného kazu (najmä pri deťoch) zohráva aj nedostatok vápnika. Ak je ho málu, zuby sa vedia kaziť oveľa častejšie

 

zubná pasta a kefka

Aké sú symptómy zubného kazu?

Ako sme už spomínali, zubný kaz spočiatku vyzerá celkom nevinne, existujú dokonca prípady, kedy ho spozoruje až váš zubár a aj to len vďaka RTG snímku. Práve z tohto dôvodu je mimoriadne dôležitá pravidelná preventívna zubná prehliadka, ktorú by ste mali absolvovať raz ročne. Ako môžete spozorovať, že niečo nie je v poriadku doma? Naznačovať tomu môže:

 

 

Zubarske kreslo

„Zubný kaz je neraz viditeľný len na RTG snímku, preto rozhodne nevynechávajte pravidelné preventívne prehliadky u vášho stomatológa.“

 

Ignorovanie zubného kazu so sebou prináša veľké množstvo komplikácií a môže sa výrazne podpísať na stave vášho chrupu. Neliečený kaz môže viesť až ku zápalu kostnej drene, odumretiu nervov, v extrémnych prípadoch dokonca ku zápalu kosti.

 

Ako sa dá liečiť zubný kaz

Spôsob liečby zubného kazu závisí od toho, v akom štádiu bol zubný kaz odhalený. Kým v tých jednoduchších prípadoch ide o lokálny zákrok trvajúci zopár minút, existujú aj také prípady, pri ktorých sa už napadnutý zub nedá zachrániť a je potrebné ho vytrhnúť. Toto sú najčastejšie spôsoby, akými sa dá zubný kaz odstrániť:

 

  • Odstránenie kazu a plomba. Najbežnejším riešením menších zubných kazov je odstránenie už odumretého tkaniva ( samotného zubného kazu) vyvŕtaním, laserom alebo pomocou ozónoterapie a následné vyplnenie prázdneho miesta plombou.
  • Hlbší zásah do zubu. V prípade, že ste zubný kaz neodhalili včas a ten sa už stihol rozšíriť do hlbších tkanív závesného aparátu, čaká vás o niečo náročnejší zákrok. Pri tomto úkone vám zubár musí odstrániť a vyplniť nielen poškodené tkanivo, ale aj zubné kanáliky.
  • Trhanie zubu. Nanešťastie existujú aj prípady, kedy kaz poškodí zub do takej miery, že už ho nie je možné zachrániť. V takom prípade prichádza na scénu extrakcia, resp. trhanie zubu.

 

Základom zdravého úsmevu je prevencia

Pokazené zuby nechce nikto z nás. Zubný kaz totiž spôsobuje bolesť, zápach z úst a môže viesť až ku vypadnutiu zuba. Najjednoduchším a najosvedčenejším spôsobom, ako zabrániť jeho vzniku je prevencia. Toto sú najdôležitejšie preventívne opatrenia:

 

1. Pravidelné čistenie

Prvým a najhlavnejším pravidlom správnej prevenciu zubného kazu je pravidelná ústna hygiena, ktorá spočíva nielen v správnej technike čistenia zubov, ale aj v jej pravidelnosti. Čistenie zubov by malo trvať minimálne 2 minúty a zabúdať by ste nemali ani na medzizubné priestory a jazyk.

 

2. Odstránenie škodlivých potravín

Ak chcete, aby vaše zuby boli zdravé a silné, je načase dať zbohom aj niektorým druhom potravín. Ide najmä o sladkosti, iontové a energetické nápoje, citrusové plody, ale napríklad aj žuvačky.

 

3. Odstraňovanie zubného povlaku

Niekomu sa tvorí viac, inému menej. Reč je o zubnom povlaku. V prípade, že bežné čistenie zubov nepomáha, mali by ste zvážiť návštevu dentálneho hygienika.

 

4. Pitný režim

Jedným z ďalších rizikových faktorov pri vzniku zubného kazu je aj pravidelný pitný režim. Pravidelným prísunom tekutín sa totiž odplavujú z úst škodlivé baktérie. Piť by ste preto mali pravidelne, aspoň raz za hodinu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia