Kategórie
 
 
 
 
 
Napísal Terézia Lipanová
Zdravie

Vyhláste vojnu zubnému kazu

Zubný kaz je azda jedným z najrozšírenejších ochorení na našej planéte a nepochybne patrí aj ku tým bolestivejším. Za jeho vznikom stojí viacero faktorov, no tým najhlavnejším je nedostatočná alebo aj žiadna ústna hygiena, dôsledkom ktorej dochádza k usadzovaniu zubného povlaku a šíreniu baktérií. Čo môžeme urobiť preto, aby sme sa tejto nepríjemnosti vyhli?

Vyhláste vojnu zubnému kazu

 

Čo je to zubný kaz a ako vzniká

Prvotným štádiom zubného kazu je mikrobiálny zubný povlak. Ide o vrstvu baktérií, ktoré sa usádzajú v ústnej dutine a premieňajú cukry na kyseliny, dôsledkom čoho narúšajú zubnú sklovinu. Hoci sa povlak usádza všade, existujú predsa len miesta, z ktorých sa odstraňuje len veľmi ťažko. Reč je o zubných krčkoch, ryhách na žuvacích plôškach a v neposlednom rade aj v medzizubných priestoroch. Na miestach, kde nie je tento povlak pravidelne odstraňovaný, vzniká už spomínaný zubný kaz. Ten spočiatku vôbec nebolí a často si ho môžete zameniť s odvápnenou časťou skloviny.

 V prípade, že nezasiahnete včas, kaz začne prenikať hlbšie a môže napadnúť vnútornú časť zuba, zubovinu či dokonca zubnú dreň, dôsledkom čoho vzniká zápal a s tým spojené silné bolesti. Hlbší kaz postupne nadobúda tmavšiu farbu a prerásť môže do rôznych defektov akými sú napríklad aj diery v zube. Zubný kaz je navyše infekčné ochorenie čo znamená, že sa vie veľmi ľahko preniesť aj na okolité zuby, čo je ďalším z dôvodov, prečo by ste mali vyhľadať pomoc stomatológa čo najskôr.

Najčastejšími príčinami zubného kazu sú:

  • Jednou z najčastejších príčin zubného kazu je už spomínaná nedostatočná zubná hygiena, pri ktorej často zabúdame na čistenie medzizubných priestorov a jazyka
  • Za vznikom zubných kazov môže stáť tiež dedičnosť a genetická predispozícia a tiež zloženie slín, ktoré môžu zvýšiť riziko narušenia zubnej skloviny
  • Ďalšou z pomerne častých príčinou zubného kazu je aj konzumácia nesprávnych potravín akými sú napríklad sladkosti, príliš kyslé potraviny alebo tiež žuvačky
  • Významnú rolu zohráva pri tvorbe zubného kazu (najmä pri deťoch) zohráva aj nedostatok vápnika. Ak je ho málu, zuby sa vedia kaziť oveľa častejšie

Aké sú symptómy zubného kazu?

Ako sme už spomínali, zubný kaz spočiatku vyzerá celkom nevinne, existujú dokonca prípady, kedy ho spozoruje až váš zubár a aj to len vďaka RTG snímku. Práve z tohto dôvodu je mimoriadne dôležitá pravidelná preventívna zubná prehliadka, ktorú by ste mali absolvovať raz ročne. Ako môžete spozorovať, že niečo nie je v poriadku doma? Naznačovať tomu môže:

  • Dlhodobo pretrvávajúci zápach z úst alebo zlá chuť v ústach
  • Bolesť, ktorá sa zhoršuje v kontakte so studeným, horúcim či sladkým nápojom alebo jedlom
  • Zvýšená citlivosť
  • Biela (neskôr môže byť aj tmavšia ) škvrna na zube

Zubarske kreslo

„Zubný kaz je neraz viditeľný len na RTG snímku, preto rozhodne nevynechávajte pravidelné preventívne prehliadky u vášho stomatológa.“

 

Ignorovanie zubného kazu so sebou prináša veľké množstvo komplikácií a môže sa výrazne podpísať na stave vášho chrupu. Neliečený kaz môže viesť až ku zápalu kostnej drene, odumretiu nervov, v extrémnych prípadoch dokonca ku zápalu kosti.

 

Ako sa dá liečiť zubný kaz

Spôsob liečby zubného kazu závisí od toho, v akom štádiu bol zubný kaz odhalený. Kým v tých jednoduchších prípadoch ide o lokálny zákrok trvajúci zopár minút, existujú aj také prípady, pri ktorých sa už napadnutý zub nedá zachrániť a je potrebné ho vytrhnúť. Toto sú najčastejšie spôsoby, akými sa dá zubný kaz odstrániť:

Odstránenie kazu a plomba. Najbežnejším riešením menších zubných kazov je odstránenie už odumretého tkaniva ( samotného zubného kazu) vyvŕtaním, laserom alebo pomocou ozónoterapie a následné vyplnenie prázdneho miesta plombou.

Hlbší zásah do zubu. V prípade, že ste zubný kaz neodhalili včas a ten sa už stihol rozšíriť do hlbších tkanív závesného aparátu, čaká vás o niečo náročnejší zákrok. Pri tomto úkone vám zubár musí odstrániť a vyplniť nielen poškodené tkanivo, ale aj zubné kanáliky.

Trhanie zubu. Nanešťastie existujú aj prípady, kedy kaz poškodí zub do takej miery, že už ho nie je možné zachrániť. V takom prípade prichádza na scénu extrakcia, resp. trhanie zubu.

Základom zdravého úsmevu je prevencia

Pokazené zuby nechce nikto z nás. Zubný kaz totiž spôsobuje bolesť, zápach z úst a môže viesť až ku vypadnutiu zuba. Najjednoduchším a najosvedčenejším spôsobom, ako zabrániť jeho vzniku je prevencia. Toto sú najdôležitejšie preventívne opatrenia:

1. Pravidelné čistenie

Prvým a najhlavnejším pravidlom správnej prevenciu zubného kazu je pravidelná ústna hygiena, ktorá spočíva nielen v správnej technike čistenia zubov, ale aj v jej pravidelnosti. Čistenie zubov by malo trvať minimálne 2 minúty a zabúdať by ste nemali ani na medzizubné priestory a jazyk.

2. Odstránenie škodlivých potravín

Ak chcete, aby vaše zuby boli zdravé a silné, je načase dať zbohom aj niektorým druhom potravín. Ide najmä o sladkosti, iontové a energetické nápoje, citrusové plody, ale napríklad aj žuvačky.

3. Odstraňovanie zubného povlaku

Niekomu sa tvorí viac, inému menej. Reč je o zubnom povlaku. V prípade, že bežné čistenie zubov nepomáha, mali by ste zvážiť návštevu dentálneho hygienika.

4. Pitný režim

Jedným z ďalších rizikových faktorov pri vzniku zubného kazu je aj pravidelný potný režim. Pravidelným prísunom tekutín sa totiž odplavujú z úst škodlivé baktérie. Piť by ste preto mali pravidelne, aspoň raz za hodinu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia
Potrebujete poradiť?Potrebujete poradiť?