Kategórie
 
 
 
 
 
Zdravie

Ľadová voda a jej vplyv na imunitný systém

Niektorí z nás sa jej vyhýbajú a pre iných je to súčasť ich životného štýlu. Ako ľadová voda pôsobí na náš imunitný systém? A prečo by sme otužovanie mali vyskúšať? Pokúsime sa Vám zhrnúť pozitívne vplyvy ľadovo studenej vody na váš imunitný systém a to, prečo by ste mali vyskúšať sa otužovať aspoň ľadovou sprchou na pár sekúnd.

ľadová voda

Zrejme ste sa už stretli s zdôraznením pozitívnych účinkov otužovania na náš organizmus. Veľmi často spomínané sú pozitívne účinky na imunitný systém, proti nachladnutiu či iným respiračným infekciám ale i pozitívny vplyv na krvný obeh a kardiovaskulárny systém. Je to avšak naozaj pravda?

 

Bežná nádcha

Ľudovo nazývaná prechladnutie inak infekčné vírusové ochorenie . Ktorými najčastejšími pôvodcami sú rhinovirus (asi 80%) ale aj coronavirus a iné. Vstupnou bránou tohto ochorenia je horný dýchací trakt a prenáša sa kvapôčkovou infekciou.  Ak niekto kýchne, tak otužovanie nám nepomôže zabrániť kontaktu s vírusom. Avšak kontakt neznamená automaticky prepuknutie ochorenia. Chladnejšie počasie naopak lepšie prežívanie vírusových kvapôčok zo vzduchu. Náhodná štúdia avšak potvrdila nižší výskyt respiračných ochorení u otužilcov. Hoci otužovaním nevieme ovplyvniť samotnú príčinu ochorenia, avšak výrazne vieme ovplyvniť vedľajšie faktory.

 

skok do ľadovej vody

Choré cievy

Na začiatok je dôležité zdôrazniť, že na zdravie jednotlivca vplýva široké spektrum vonkajších a vnútorných faktorov: stravovanie, fyzický pohyb, vrodené predispozície. Je otázne či vieme oddeliť od tohto komplexu pôsobiacich faktorov iba efekt otužovania. Avšak je dokázané, že pôsobením chladu na malú plochu kože dochádza k rozšíreniu ciev v hlbších vrstvách kože. Vďaka otužovaniu v studenej vode sa zvyšuje srdcová frekvencia, krvný tlak aj metabolizmus.  Švédky vedci skúmali vplyv lokálneho striedavého pôsobenia studenej a teplej vody u pacientov s cievnym ochorením dolných končatín. Na základe tejto hydroterapie popisujú subjektívne zlepšenie bolestí a krvného tlaku, ktoré pretrvalo až rok po ukončení tejto terapie.

 

Chudnutie

Taktiež je známy vplyv pravidelného otužovania na znižovanie hmotnosti. Hormón irisín sa zvýšene produkuje pri chlade a práve tento hormón zodpovedá za odbúravanie tukov.  Nepriamym efektom takéhoto spôsobu chudnutia je aj zlepšenie kardiovaskulárneho systému. Pozor však s prudkým striedaním teplôt pri ischemickej chorobe srdca- Prudké ochladenie môže vyvolať stiahnutie ciev, ktoré môže viesť až k infarktu.

 

Ako sa začať otužovať?

Konzultácia s lekárom

Skôr ako začnete je vhodné navštíviť lekára. Pri vyšetrení sa kladie dôraz na dýchacie cesty, srdce. pľúca a obličky.

 

Pomaly ďalej zájdeš

Neskáčte hneď do ľadovej vody. Najskôr si to natrénujte v sprche. Skúste každé sprchovanie ukončiť studeným prúdom vody. Postupne si znižujte teplotu vody pri sprchovaní alebo predlžujte studený záver sprchovania. Až potom sa pustíte pomaly do otužovania v prírode.

ľadová sprcha

Na čo pri otužovaní nezabudnúť

  • Pred samotným otužovaním si dajte len ľahké teplé jedlo, ideálne polievku.
  • Pripravte si vhodnú pokrývku hlavy prípadne obuv.
  • Nezabudnite na príjem dostatku nealkoholických tekutín.
  • Pred samotným vstupom do studenej vody sa rozcvičte.
  • Pri vstupe do vody sa nezastavujte.
  • Po vyjdení z vody rozhýbte končatiny, osušte sa a zahrejte napríklad teplým čajom.

 

otužovanie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia