Kategórie
 
 
 
 
 
DIY - návody

Ako vyrobiť domáce mydlo na ruky?

Zaujíma Vás ako vyrobiť mydlo? Myslíte si, že výroba domáceho mydla je hotová alchýmia? Presvedčíme Vás, že výroba domáceho mydla nemusí byť vôbec zložitá. Ukážeme Vám z čoho sa také domáce mydlo vyrába a aj ako vyrobiť domáce tekuté mydlo na ruky.

Ako vyrobiť domáce mydlo?

Ak máte chuť si trochu zaexperimentovať a vyrobiť si domáce mydlo na ruky alebo niekoho blízkeho obdarovať ručne vyrobeným mydielkom na ruky pozorne čítajte ďalej. Domáca výroba mydla nie je vôbec zložitá. Akonáhle získate prax postačí Vám na jeho prípravu hodina, čiže nie viac ako na upečenie chutného koláča. Ako sa mydlo avšak vyrába? Existuje niekoľko možností, ktoré si teraz popíšeme.

 

Domáce mydlo z mydlovej hmoty

Domáce mydlo z mydlovej hmoty

Túto metódu v angličtine nájdete pod názvom melt & mold alebo melt & pour 4i pod skratkou M&P. Je založená na princípe roztopenia (melt) priesvitnej alebo nepresvietnej mydlovej hmoty a jej následnom farbení, pridávaní vôní, prípadne ďalších zložiek ako oleje, bylinky, gumené hračky či dekoratívne ozdoby. Nakoniec hmotu vylejete (pour) do formy (mold) a následne počkáte kým stuhne. Mydlovú hmotu nájdete v hobby predajni. Takto viete relatívne jednoducho vytvoriť vlastné handmade darčeky pre priateľov či rôzne príležitosti. Nevýhodou takéto mydla je, že je mäkké a nemôžete ovplyvniť zloženie mydlovej hmoty.

 

Domáce mydlo od základu

Domáce mydlo od základu

Ak chcete mať zloženie mydla od základu pod kontrolou potom zabudnite na mydlovú hmotu.  Z čoho sa vyrába mydlo? Vašimi základnými surovinami pre výrobu domáceho mydla sú oleje/tuky a hydroxid (NaOH – hydroxid sodný alebo KOH – hydroxid draselný), ktorých chemickou reakciou vzniká mydlo a glycerín. Proces sa nazýva zmydelňovanie mastných kyselín.

Doma si tak na základe rôznych techník výroby prírodného mydla môžete vyrobiť:

  • Pevné domáce mydlo
  • Tekuté domáce mydlo
  • Krémové domáce mydlo na holenie
  • Šlahané domáce mydlo
  • Mydlo s obsahom mlieka

 

Náš tip: Frosch EKO tekuté mydlo s pumpičkou  jemne čistí, zvláčňuje pokožku a chráni ju pred vysušením. Je skvelou alternatívou kvalitného domáceho mydla na ruky bez akejkoľvek námahy Vhodné aj pre deti.

 

Rôzne metódy prípravy domáceho mydla

Rôzne metódy prípravy domáceho mydla

Metóda výroby za tepla (hot process soapmaking)

Táto metóda spočíva v zahrievaní mydlovej hmoty počas celého procesu zmydeľňovania, aby sa urýchlila reakcia saponifikácie/zmydelňovania a zabezpečilo sa zmydelnenie všetkých mastných kyselín. Výhodou je ,že mydlo je možné použiť hneď po stuhnutí, obvykle po 24 hodinách.

 

Metóda výroby za studena (cold process soapmaking)

Pravdepodobne najjednoduchšia metóda výroby domáceho mydla, pri ktorej sa zaobídete aj bez sporáku. Zmiešate tuky s hydroxidom za pomoci varechy a ponorného mixéru. Pridáte podľa svojej fantázie a želania doplnky pre zafarbenia hmoty a doplníte vonným olejom. Následne vylejete do foriem, ktoré musia ostať v teple. Proces zmydelnenia prebieha potom automaticky počas 24 hodín, pôsobením tepla, ktoré reakcia vytvára a dobieha v priebehu 2-3 nasledujúcich týždňov. Až potom je možné mydlo bezpečne použiť. Čiže tento proces je trochu náročnejší na čas.

 

My si podrobnejšie popíšeme túto metódu za studena, nakoľko patrí k tým najjednoduchším a každí trochu šikovnejší kreatívec by ju ma zvládnuť.:

 

  • Príprava roztoku NaOH - Pred prípravou roztoku si určite prečítajte základné bezpečnostné pravidlá.  Pripravíte si digitálnu váhu a nalejete požadovanú hmotnosť vody do nádoby. Voda musí byť studená, alebo izbovej teploty, lebo hydroxid ju pri rozpúšťaní zahreje až na 95°C! Inak hrozí vyprsknutie! Potom si odvážite NaOH. Pomaly, za stáleho miešanie varechou /silikónovou stierkou sypete. Miešate kým sa všetok NaOH nerozpustí. Pri tomto procese sa roztok zahreje až na 95°C, a vznikajú výpary, ktoré nechceme dýchať. Buď pracujete vedľa otvoreného okna, alebo zadržíme dych a na chvíľku odídeme. Nádobu potom postavíme niekde bokom a prikryjeme viečkom aby sa nám roztok neodparoval. Roztok necháme vychladnúť pod 40°C. Pre kontrolu teploty používajte digitálny teplomer, ktorého sondu položíte do nádoby s roztokom NaOH a potom už len sledujete, kedy teplota dosiahne požadovanú hodnotu. Chladenie NaOH sa dá urýchliť postavením nádoby do studenej vody.

 

  • Príprava olejov a tukov - Pevné oleje/tuky vážte priamo do hrnca, kde ich budem rozpúšťať. Tekuté v  mydlotvornej nádobe, lebo je ľahká a lepšie sa s nimi pracuje. Z praktického hľadiska je vždy lepšie mať oleja viac než menej, pretože o trochu viac oleja akurát znamená jemnejšie mydlo. Menej oleja môže znamenať viac vysušujúce mydlo. Tuky necháme rozpustiť na najmiernejšom ohni a nádobu odstavíme, keď je rozpustená asi polovica tukov. Ostatné necháme rozpustiť pôsobením nahromadeného tepla odstavenej nádoby. Dôvod je ten, že nechceme tuky zohrievať na príliš vysokú teplotu, pretože potom trvá dlho ich ochladenie. Nakoniec vlejeme rozpustené tuky do mydlotvornej nádoby s naváženými tekutými olejmi a premiešame stierkou Oleje necháme vychladnúť na PRIBLIŽNE rovnakú teplotu ako roztok NaOH. 

 

  • Zmydelnenie  - Presvedčíte sa, že roztok NaOH a oleje vychladli na potrebnú teplotu. Roztok NaOH pomaly vlejete do mydlotvornej misy s olejmi a tukmi, za stáleho miešania stierkou. Stále máte na sebe ochranné rukavice a okuliare! Môžete pozorovať ako sa hmota mení, priezračné oleje postupne matnú a zosvetľujú sa. To reaguje NaOH s mastnými kyselinami olejov a tvorí mydlo. Dívate sa na proces zmydelnenia. Keď je hmota premiešaná (asi tak 10 sekúnd), vyberiete stierku a pokračujeme s pomocou ponorného mixéru. Mixujeme až kým hmota nedosiahne takzvanú "stopu (anglicky trace)".Stopa znamená stav, kedy sa oleje a roztok NaOH už neoddeľujú po zastavení miešania - jedná sa teda z fyzikálno-chemického hľadiska o emulziu.

 

  • Pridanie farbiva a vône - Po dosiahnutí stopy, ešte pred vyliatím do formy môžete pridávať farbivá a vône. Základné pravidlo k farbeniu znie: Farbu je vždy dobré najprv rozpustiť a rozmiešať v menšom množstve mydlovej hmoty a až potom ju zamiešať do celej hmoty. V prípade práškového farbivá môžete rozpustiť vopred aj v troche vody a glycerínu. Základné pravidlo k použitiu vôní: Esenciálne oleje sa často pridávajú až tesne pred vyliatím mydla do formy, pretože bývajú často citlivé na zásadité prostredie mydla. Avšak pridanie esenciálnych olejov môže urýchliť proces zmydelnenia, čo znamená prípadné rýchle stuhnutie hmoty. V tomto prípade ich pridávame čo najskôr a pre istotu ručne.


Mydlo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia