Kategórie
 
 
 
 
 
Napísal Patrícia Parížková
Deti a bábätká

Kúpanie bábätka krok po kroku

Kúpanie bábätka sa môže stať príjemnou zábavou a rituálom pred uložením vášho bábätka na spánok. Avšak ako kúpať bábätko správne? A ako často kúpať bábätko sa odporúča? 

Kúpanie bábätka

Kúpeľ bábätka je ideálny spôsob ako posilniť vzájomne puto. Ukážeme Vám ako si kúpanie bábätka užiť pomocou krokov, ktoré by ste mali dodržať.

 

Dôležitá je príprava

Príprava bábätka na kúpeľ

Mnohí zo začínajúcich rodičov majú rešpekt pred kúpaním bábätka. Nie sú si istý ako držať bábätko pri kúpaní a v akom poradí umývať jednotlivé časti malého telíčka. V prvých týždňoch života vám samotné kúpanie bábätka zaberie pár minút. Pre novorodenca ide o novú situáciu a nevie, čo sa s ním bude diať. Môže ju sprevádzať nepokoj či plač. Preto je dôležité aby ste vytvorili pre bábätko atmosféru pokoja a bezpečia.

Aj pri kúpaní detí platí, že príprava robí majstra. Preto je dôležité si pripraviť nasledujúce pomôcky, ktoré počas kúpania budete potrebovať:

 

  • Vaničku prípadne aj lehátko do vaničky
  • Teplomer do vody
  • Kozmetiku vhodnú pre deti na kúpanie : Veľmi obľúbený je Penaten Ultra Sensitive kúpeľ a šampón, ktorý  bol špeciálne vyvinutý pre novorodencov a chráni aj veľmi citlivú detskú pokožku.

 

Penaten Ultra Sensitive kúpeľ a šampón

 

  • Detskú osušku
  • Krém na zadoček: Sebamed Baby & Kind krém na zapareniny s Panthenolom určený na starostlivosť o detskú pokožku. Krém na zapareniny poskytuje rýchle a účinné riešenie pri začervenanej pokožke vášho bábätka. Po umytí, kúpaní alebo výmene plienky jemne natrite bruškami prstov. Vhodný aj na podráždenie iných oblastí pokožky.

 

Sebamed Baby & Kind krém na zapareniny s Panthenolom

 

  • Plienku
  • Pyžamko

 

Ako okúpať bábätko

Ako okúpať bábätko

Hoci kúpanie bábätka zaberie len pár minút, mnohí z neho majú obavy. Zodpovieme si preto na najčastejšie otázky ohľadom kúpania novorodencov, aby ste si mohli tieto vzájomné okamihy užiť bez obáv.

 

Aká by mala byť teplota vody na kúpanie bábätka?

Nakoľko pokožka novorodencov je veľmi citlivá voda na kúpanie bábätiek by nemala byť ani horúca ani studená. Voda by mala mať teplotu medzi 35 – 37 °C. Správnu teplotu zabezpečíte pomocou zmerania špeciálnym teplomerom do vody. Nezabúdajte ani na teplotu v miestnosti, kde bábätko kúpete. Mala by byť medzi 24 - 26°C, aby drobček neprechladol.

 

Aké by malo byť množstvo vody vo vaničke?

Na kúpanie novorodenca vám postačí 5-10 cm vody. Dôležité je nikdy nenechať dieťa počas kúpania osamote.

 

Kedy a ako dlho kúpať bábätko?

Kúpanie bábätka by nemalo trvať viac ako pár minút. Dlhší kontakt s vodou môže citlivú detskú pokožku vysušiť. Čo sa týka pravidelnosti kúpania bábätka neurobíte chybu ako sa to stane dennou rutinou, kvôli vytvoreniu rituálu a vzájomného puta. Ak však sa pozrieme na to z hľadiska hygieny do 6 mesiacov nie je potrebné denne kúpať celé telo dieťatka. Dôležité je dbať hlavne na hygienu určitých častí tela ako tvár, krk, ruky, pohlavné orgány a zadoček. Ak vnímate, že pokožka dieťatka je každodenným kúpaním viac podráždená okrem kontroly vhodnosti použitej kozmetiky skúste znížiť aj častosť kúpania. Ideálne je drobčeka okúpať pred spaním na noc.

 

Ako držať bábätko počas kúpania?

Ako držať bábätko počas kúpania?

Pri kúpaní bábätka vo vaničke jednou rukou ho držíte a druhou dieťa umývate. Ale ako? Najskôr chyťte chrbát dieťaťa a pekne postupne ho vložte do vody. Jednou rukou držte dieťa pod podpazuším, zatiaľ čo vaše rameno a lakte držia hlavu a hornú časť tela drobca. Keď dieťa už umyjete spredu, jemne otočte dieťa. Vtedy ho už budete držať pri hrudi a bruchu a celý čas dbajte o to, že držíte jeho hlavu. Uľahčiť vám kúpanie môže detské lehátko do vaničky, či špeciálne tvarované vaničky pre kúpanie bábätok.

 

Kúpanie novorodenca krok za krokom

Kúpanie novorodenca krok za krokom

 

  1. Zabezpečte teplotu v miestnosti na požadovaných 24 - 26 °C.
  2. Pripravte si veci potrebné na kúpanie.
  3. Napustite 5 – 10 cm vody určenej na kúpanie. Uistite sa, že teplota je ideálna (36-37 °C) pomocou teplomera.
  4. Na rad prichádza vyzliekanie bábätka. Jemne utrite jeho ohyby (podpazušie, lakte, kolená) a pohlavné orgány naolejovaným vatovým tampónom.
  5. Držte chrbát bábätka a vložte ho do vody na kúpanie. Počas kúpania držte dieťa bezpečne, aby nevykĺzlo z vašich rúk. Jednou rukou držte dieťa pod podpazuším, zatiaľ čo vaše rameno a lakte držia hlavu a hornú časť tela drobca. Druhou rukou môžete dieťa umývať. Pri umývaní chrbta a zadočka vášho dieťaťa ho opatrne otočte a držte ho za hruď a brucho.
  6. Nezabudnite umyť najmä dôležité časti ako  krk, záhyby dieťaťa a na konci zadoček aj pohlavné ústrojenstvo. Na kúpanie detí použite výhradne detskú kozmetiku.  
  7. Po kúpaní položte dieťa na osušku, dôkladne ho zakryte a veľmi jemne ho poutierajte. Osušky s kapucňou sú veľmi praktické, pretože zostávajú vždy na hlave dieťaťa, takže aj keď v prípade mokrých vlasoch chránia dieťa pred nachladnutím. Uistite sa, že je dieťa všade suché.
  8. Nasleduje prebaľovanie. Natrite zadoček drobca krémom na zadoček a nasaďte mu čistú plienku. Dbajte o to, aby nebola plienka príliš tesná.
  9. Na záver bábätku obliečte pohodlný odev, ktorý poskytuje teplo, ale predsa sa v ňom bábätko nespotí a pohodlne sa v ňom dokáže hýbať.

 

Okúpané bábätko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia