Infobar icon

V Bratislave využívame vlastného kuriéra Michala. Tovar Vám bude voziť v poobedňajších hodinách v dňoch pondelok / streda / piatok. Na výdajni v Bratislave už môžete platiť platobnou kartou :)

Kategórie
 
 
 
 
 
 
 
Napísal Natália Križalkovičová
Domácnosť

Je tu jarné upratovanie

Konečne prišla tak dlho a túžobne očakávaná jar. Prvé teplejšie slnečné lúče nás síce lákajú nielen von, momentálna situácia nám však radí radšej zostať doma. Využite čas strávený doma efektívne a pustite sa do jarného veľkého upratovania. Že neviete, ako na to? S našimi praktickými radami to určite zvládnete. 

Pri jarnom upratovaní treba myslieť na nejednu vec. Už viete, čo všetko chcete stihnúť upratať? Nesnažte sa urobiť všetko naraz. Práce si systematicky rozdeľte, spravte si zoznam činností a snažte sa ho držať. Dobré plánovanie je totiž základ. Ak si rozdelíte upratovanie podľa miestností, začnite vždy odvrchu - čiže od ometania pavučín a čistenia lustrov, cez umývanie okien a nábytku až po podlahy. 

 

1. Rozjasnite svoju obývačku

Okrem vyššie odporúčaných činností sa v obývačke postarajte najmä o veci, ktoré ste počas roka zanedbávali. Vypracte všetky police a vyčistite ich, zbavte sa nepotrebných vecí, povysávajte alebo operte vankúše na gauči. Umyte okná a venujte pozornosť aj záclonám a závesom. Ruku na srdce, koľkokrát do roka sa vám podarí oprať a vymeniť záclony? Práve na jar je na to ideálny čas. Vaše záclony budú nádherne biele a voňavé, a vy si tak užijete jarnú sviežosť nielen vonku, ale aj doma. 
 

Aj podlahy a koberce chcú byť na jar ako nové. To môžete dosiahnuť použitím moderných produktov, ktoré vaše podlahy a koberce očistia nielen dokonale, ale ešte aj šetrne. Výberu správneho prípravku na podlahy a parkety venujte dostatočnú pozornosť. Každá podlaha je totiž iná a vyžaduje si odlišnú starostlivosť. Máte doma parkety? Potom vyberte prípravok ošetrujúci drevo, ktorý neobsahuje bielidlá. Väčšina čistiacich prostriedkov na podlahy je však univerzálna, preto sa nemusíte báť, že nevyberiete dobre.

 

2. Zaostrite na kuchyňu

Kuchyňa je srdcom každého domu či bytu, preto by ste sa minimálne raz do roka mali vrhnúť do jej kompletného upratania. Ak počas roka nestíhate, jarný čas je na to ideálny. Poutierajte prach, poumývajte a vyleštite všetky poháre a taniere, pretrieďte potraviny a vyhoďte tie, ktoré sú po dátume spotreby. Nezabudnite, že teraz je ten najvhodnejší čas aj na umytie chladničky a rozmrazenie mraziaka. Neobíďte ani mikrovlnku, sporák, rúru na pečenie či umývačku riadu, ale ani obkladačky, dlaždice a digestor. Šikovných pomocníkov na umývanie kuchyne, ktorí vám s tým pomôžu, nájdete práve v našom internetovom obchode. 

 

3. Posvieťte si na šatník

Väčšina z nás odkladá automaticky zimné veci a topánky a nahrádzame ich jarnými kúskami. Raz za čas je však užitočné posvietiť si na celý šatník. Sú v ňom veci, ktoré odkladáte už iba z nostalgie? Alebo také, do ktorých sa už nezmestíte? Zbavte sa ich. Ak vám je takéto veci ľúto vyhodiť, môžete ich podarovať kamarátke alebo zaniesť na najbližší swap vo vašom okolí. 
 

4. Na rade je kúpeľňa

Kúpeľňu a toaletu si podľa možností nechajte až na záver. Práve tam sa totiž pri upratovaní sústreďuje najviac špiny. Aj v kúpeľni postupujte od hora nadol. Povymetajte kúty, umyte steny s kaličkami, a postupne sa pustite do umývania umývadla, vane a toalety. Pri takomto veľkom upratovaní nezabudnite ani na čistenie odpadov. 

 

A ešte jedna malá rada na záver: Nenechávajte celé upratovanie len na vašich pleciach. Kde sa dá, zapojte aj rodinu. Aj deti si určite vedia roztriediť a upratať hračky a muž vám určite rád pomôže napríklad pri vysávaní či umývaní podláh. V domácnosti predsa žijete všetci a v upratanom dome či byte sa všetci budete cítiť pohodovejšie. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia
Potrebujete poradiť?Potrebujete poradiť?