Kategórie
 
 
 
 
 
 
 
Napísal Branislav Lipan
Domácnosť

Ako vyčistiť mriežku z rúry

Nie je žiadnym tajomstvom, že mriežka v rúre dostáva opakovaným používaním poriadne zabrať. Poznáme to všetci, občas niečo vytečie, prihorí alebo len postupom času „zájde“. Hoci sa odstránenie všetkých nečistôt javí ako neľahká úloha, nemusí to tak byť. Poradíme vám, ako vyčistiť mriežku rúry tak, aby opäť vyzerala ako nová. A dokonca bez námahy.

Ako vyčistiť mriežku z rúry

Čistenie mriežky

Cesta k tomu, ako udržať mriežku rúry v čo najlepšej kondícií, je jej dôkladné vyčistenie po každom pečení. Každá gazdinka však vie, že to nie je vždy možné. V prípade, že ste toto čistenie tak trochu zanedbali, máte veľký problém. Netreba však zúfať, existuje hneď niekoľko spôsobov, vďaka ktorým ju dokážete dostať do skvelej formy bez toho, aby ste zošediveli. Ešte predtým, ako sa pustite do samotného čistenia, majte na mysli, že:

  • Na čistenie nikdy nepoužívajte ostré predmety ako napríklad nože alebo nožničky, okrem toho, že vám hrozí poranenie, môžete poškodiť aj samotnú mriežku
  • Zabudnite aj na čistiace nástroje, ako napríklad kovové drôtenky, ktoré by mohli nenávratne poškodiť jej povrch. Ideálnou voľbou sú práve kefky
  • Pri čistení nikdy nezabúdajte na gumené rukavice, ktoré ochránia jemnú pokožku vašich rúk

 

Čistenie mirežky

 

Tipy na kvalitné čistiace prostriedky

Čistenie mriežky rúry nemusí byť vôbec náročné. Stačí, keď použijete osvedčené čistiace prostriedky z Rakúska, ktoré špinavú prácu urobia za vás. Toto je výber troch najobľúbenejších:

1. DR. BECKMANN – čistič sporáku a rúry

Dr. Beckmann si hravo poradí aj s veľmi pripálenými nečistotami a mastnotou. Pracuje na báze gélovej formuly, ktorá dokáže vniknúť aj hlboko do vrstvy a odstráni aj tie najhrubšie nečistoty. Pred použitím ho len dôkladne pretrepte a nastriekajte na vychladnutú mriežku. Následne nechajte pôsobiť niekoľko minút v závislosti od znečistenia a utrite vlhkou handričkou.

2.Frosch – Bio čističgrilov a rúr s aktívnou sódou

Čstič, ako už jeho názov napovedá, obsahuje jedlú sódu, ktorá si poradí aj s tými najväčšími nečistotami. Prípravok navyše obsahuje iba prírodné látky, vďaka čomu je ideálny na čistenie kuchyne. Nastriekajte ho na najviac znečistené miesta v rúre, nechajte krátko pôsobiť a následne poriadne vyutierajte mokrou špongiou. Na záver nezabudnite mriežku doleštiť suchou handrou.

3. KRONSTAR – čistič na rúry a gril

Je ďalším mimoriadne účinným prípravkom na čistenie mriežky. Jeho unikátne zloženie sa hravo postará aj o tie najväčšie nečistoty ako sú pripálené zvyšky jedla či ďalšie nečistoty. Pred použitím ho nezabudnite poriadne pretrepať a následne ním nastriekajte mriežku, ktorá musí byť vychladnutá. Pôsobiť ho nechajte podľa sily znečistenia pokojne aj celú noc, na záver ho iba dočistite mokrou handrou.

Tipy na domáce čistenie mriežky

Na výber máte aj množstvo skvelých babských receptov, po ktoré nemusíte nikam chodiť. Nájdete ich totiž aj u vás kuchyni. Pracujú síce o niečo menej efektívne, no rozhodne stoja za vyskúšanie.  Pripravili sme pre vás niekoľko návodov, vďaka ktorým to zvládnete raz-dva. Pozor, čistenie vykonávajte až v prípade, že je rúra aj samotná mriežka už celkom vychladnutá a nehrozí vám popálenie.

1. Jedlá sóda

Jedlá sóda alebo sóda bikarbóna, je pomerne osvedčeným pomocníkom v boji proti rôznym druhom nečistôt. Ako inak, nesklamala ani v tomto prípade. Postup je pritom veľmi jednoduchý. Stačí, keď vymiešate jeden balíček sódy bikarbóny s troma polievkovými lyžicami vody do nie príliš krémovej pasty. Tú následne nanesiete na znečistené miesta a necháte pôsobiť minimálne 30 minút v závislosti od miery znečistenia. Následne rozpustenú nečistoty len jednoducho zotriete vlhkou handrou. Ďalšou možnosťou je zmiešať jednu lyžicu jedlej sódy s litrom vody, zmes následne naleje do rozprašovača, nastriekate na postihnuté miesta a necháte pôsobiť aspoň 20 minút. Na rovnakej báze pracuje aj roztok sódy bikarbóny a octu.

2.Soľ

Ďalším, mimoriadne obľúbeným, spôsobom ako vyčistiť znečistenú mriežku je použitie soli. Pripečené škvrny najskôr navlhčíte handričkou a následne posypete dostatočným množstvom soli tak, aby boli celkom pokryté. Rúru následne zohrejete na 50 stupňov a vyčkajte, až kým soľ nezíska hnedú farbu. Následne rúru vypnite, nechajte vychladnúť a mriežku len jednoducho očistite handričkou.

3. Citrónová šťava

Šťavu z jedného citróna zmiešate s trochu vody. Tú následne nalejete do plechu, vložíte do rúry a zahrejete ju na 120 stupňov ( niekto odporúča až 200 stupňov). Vodná para z citróna sa dokonale postará o mastnotu a pripálený tuk. Po vypnutí rúry ju nechajte dostatočne vychladnúť a ešte teplou vodou vyutierajte rúru spolu s mriežkou. Ďalšou možnosťou je vyčistenie rúry pomocou celých citrónov. Do zapekacej misky nalejete do jednej tretiny vodu, pridáte do nej šťavu z dvoch citrónov a tiež odšťavené citróny. Takto pripravenú zmes vložíte do rúry a necháte pôsobiť približne 30 minút pri teplote 250 stupňov.

4. Ocot + prášok do pečiva

Mriežku rúry viete vyčistiť aj s pomocou octu. Podobne, ako to bolo pri predchádzajúcich troch bodoch, aj tento postup je mimoriadne jednoduchý. Stačí, keď rozmiešate 250 ml octu s jedným litrom vody, vlejete do zapekacej misky a následne vložíte rúry. Tú necháte vyhriať na 150 stupňov, potom ju vypnete a necháte vychladiť. Do ešte teplej octovej vody vysypete 250 g prášku do pečiva a mriežku spolu s rúrou poriadne vyumývate.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia
Potrebujete poradiť?Potrebujete poradiť?