Kategórie
 
 
 
 
 
Zdravie

Potenie nôh – Ako mu zabrániť?

Dôvod, prečo v lete len málokto nosí uzavretú obuv, je celkom jednoduchý – väčšine sa totiž v uzavretej obuvi počas horúcich letných dní potia nohy. Čo avšak robiť vtedy, keď sa vám nohy potia permanentne, či je teplo alebo zima? Ako zabrániť poteniu nôh? Čo sú vlastne príčiny potenia nôh? A ako sa zbaviť zápachu zo spotených nôh? Pokúsime sa Vám v nasledujúcom článku na tieto otázky zodpovedať.

Potenie nôh – Ako mu zabrániť?

Príčiny potenia

Až 5% populácie trápi nepríjemný zdravotný problém – nadmerné potenie nôh (hyperhidróza). Keď sa k tomu navyše pridružia aj vysoké letné teploty čaká vám boj so zápachom spôsobeným potením nôh.  Vylúčený pot ostáva na pokožke, vplyvom baktérií dochádza k jeho rozkladu, a tak vzniká nepríjemný zápach. Dokonca s kombináciou s uzavretou obuvou je ideálnou kombináciou na vznik vhodného prostredia na tvorbu a množenie plesní rôzneho typu. Potenie je avšak aj prirodzeným prejavom ľudského organizmu. Chráni nás pred prehriatím. A tak pred návštevou lekára vyskúšajte ešte pár osvedčených spôsobov proti spoteným nohám. Ako avšak odlíšite bežné od nadmerného potenia? Problém s nadmerným potením nastáva vtedy, keď produkcia potu presiahne objem, potrebný na udržanie optimálnej telesnej teploty. Pozor avšak nadmerné potenie v podobe tzv. studeného potu sa objavuje napríklad pri panických a kolapsových stavoch, srdečnom zlyhávaní. Vedeli ste, že potné žľazy na chodidlách sa aktivujú aj vplyvom špecifickým emocionálnych podnetov. Potenia nôh môže nastať v stresových situáciách, pri bolesti, tréme ale aj obrovskej radosti. Ľudské chodilo vyprodukuje denne až 0,5 l potu. Na pokožke spodnej časti nôh sa nachádza zhruba 250 000 potných žliaz tj. asi 400 potných žliaz.

 

Prevencia proti poteniu nôh

Smradľavé nohy obvykle neohrozujú na živote. Majú však neblahý vplyv na spoločenský aj pracovný život. Ku vzniku zápachu z potenia chodidiel dochádza rozkladom potu, uvoľňovaného z potných žliazok, baktériami, čo vyvoláva typický zápach podobný zápachu “zrejúceho syra”.  Aké preventívne opatrenia môžeme avšak urobiť, aby sme znížili potenie nôh.

 

Umývanie nôh

Umývanie nôh

Denne si umývať nohy by malo byť samozrejmosťou aj pre tých, ktorí netrpia nadmerným potením nôh. V druhom prípade, ak trpíte nadmerným potením umývať nohy by ste si mali aj niekoľkokrát za deň. Vďaka vode sa tak zbavíte baktérií, spôsobujúcich zápach a pokožku ochladíte. Na umytie postačí obyčajná voda alebo mydlo s dezinfekčným a účinkom. Po umytí nohy dôkladne osušte.

 

Deodorant na nohy

Deodorant na nohy

Deodorant sa na nohy odporúča aplikovať ešte pred spaním. Nohy si starostlivo umyte a potom naneste deodorant. Ráno si ho môžete zmyť. Postupujte tak 3-4 noci a neskôr postačí tento rituál opakovať raz do týždňa. Ak nemáte doma deodorant špeciálne určený na nohy môžete ako náhradu použiť aj bežný deodorant. Ideálne je použiť SPORT verziu deodorantov, ktoré by mali mať silnejšie účinky. Napríklad Pánsky deodorant Fa Sport s príjemnou vôňou zabezpečuje pocit sviežosti a sucha po celý deň. Proti poteniu nôh pomáha aj obyčajný detský púder či zásyp. Možte ho aplikovať do topánok alebo na nohy.

 

deodorant Fa Sport

 

Majte po ruke náhradné ponožky

Náhradné ponožky vám v kabelke či batohu nezaberú veľa miesta a môžu zachrániť situáciu so smradľavými spotenými nohami. Najlepšie sú ponožky s čo najvyšším podielom bavlny alebo ponožky špeciálne určené pre lepšie odvádzanie potu. Vhodné sú aj športové ponožky s prímesami bambusu alebo striebra, s antibakteriálnymi účinkami. Pozor vyhnite sa prímesiam s nylonom!

 

Noste priedušnú obuv

Noste priedušnú obuv

Potenie nôh v topánkach je pomerne častým problém spôsobeným aj nesprávnym výberom obuvi. Výber správnych topánok dokáže zázraky. Radšej investujte do certifikovanej obuvi z priedušných materiálov, ideálne z kože alebo plátna. Dajte si pozor, aby vám topánky neboli pritesné. Nohy by sa vám mohli potiť medzi prstami. Vložky topánok je tiež dôležité starostlivo vyberať.  Mali by byť vyrobené z materiálov absorbujúcich vlhkosť.

 

Ako zachrániť nepríjemnú situáciu so spotenými nohami?

V núdzovom prípade môžete chodidlá potrieť alkoholom alebo aj Alpou, ak ju máte zrovna po ruke. Rozotrite alkohol / Alpu aj medzi prstami. Alkohol nielenže eliminuje zápach nôh, ale dokáže aj zamedziť nadmernému poteniu. Túto metódu však nepoužívajte často, lebo vedie k nezdravému vysychaniu pokožky.

 

Domáce kúpele ako prevencia proti poteniu nôh

Domáce kúpele ako prevencia proti poteniu nôh

  1. Kúpeľ v čiernom čaji, ktorý obsahuje taníny, látky potláčajúce potenie.
  2. Efektívne sú aj striedavé kúpele studenou a teplou vodou. Zmena teploty totiž sťahuje cievy a tým znižuje aj potenie nôh.
  3. Počas horúcich letných dní si môžete pripraviť domáci kúpeľ na nohy sparením 10 listov vlašského orecha v 1,5l vody. Nechajte listy 10 minúť lúhovať. Potom na 15 minút ponorte do kúpeľa nohy. Pozor neobarte sa.
  4. Účinné je aj namáčanie nôh do ľadovej vody s citrónovou kôrou.

 

Veríme, že so spotenými nohami si tak ľahko poradíte a budete vedieť im aj predchádzať aj vďaka našim šikovným radám.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia