Kategórie
 
 
 
 
 
Zdravé stravovanie

Aké sú pozitívne a negatívne účinky kofeínu na organizmus?

Zamysleli ste sa už nad tým, aké sú plusy a mínusy kofeínu pre váš organizmus? Stáva sa vám, že po večernej šálke kávy zaspíte ako bábätko? Prečo je to tak? Aké účinky má kofeín na naše telo? A kde všade sa kofeín nachádza?

Aké sú pozitívne a negatívne účinky kofeínu na organizmus?

Kofeín je látka, ktorú nájdeme voľne v prírode či už v podobe kofeínových zŕn alebo ako súčasť rastlín napr. čajových listoch, orechov guarany či kakaových bôboch. Tiež je možné ho syntetizovať aj v laboratóriu. Túto formu syntetického kofeínu nájdeme najmä v doplnkoch výživy.

 

Aké sú najbežnejšie zdroje kofeínu?

 

Bežný človek denne konzumuje približne 1 gram kofeínu. Trvá až 12 hodín, kým opustí naše telo. Z akých zdrojov kofeín čerpáme?

  • Káva: Zrejme prvým najznámejším zdrojom je šálka dobrej kávy, ktorá obsahu približne 200 mg kofeínu.

 

Julius Meinl mletá káva Jubilaumg

 

Julius Meinl mletá káva Jubilaumg: Táto kávová zmes je pravá viedenská pražená s jemnou chuťou a jemnou arómou, ktorá pretrváva v ústach a zanecháva sviežu a sladkú pachuť.

 

  • Zelený čaj: Ďalším pomerne známym je zelený čaj. Priemerná šálka obsahuje asi 70 mg kofeínu.

 

Teekanne Bio zelený čaj

 

Teekanne Bio zelený čaj: Je jemný, kyslý zelený listový čaj z Číny, materskej krajiny čaju, s medovo-žltou farbou nálevu. Teraz s o 25 % vyšším obsahom.

 

  • Pohár koly: Tiež obsahuje približne 50 mg kofeínu.

 

Coca Cola

 

  • Čokoláda: V 100 g mliečnej čokolády nájdete približne 23 mg kofeínu. Množstvo kofeínu stúpa úmerne s množstvom obsahu kakaa.

 

Lindt Thins Dark plátky horkej čokolády 125 g

 

Lindt Thins Dark plátky horkej čokolády: Extra tenké plátky horkej čokolády, s obsahom kakaovej sušiny v horkej čokoláde najmenej 52 %. Výnimočne hebká čokoláda prináša dokonalý chuťový zážitok.

 

  • Tablety na bolesť hlavy: Možno prekvapivé, ale aj tabletky na utíšenie bolesti sú pomerne bohaté na obsah kofeínu. 1 tabletka = približne 200 mg kofeínu.
  • Výživové doplnky: Zväčša s obsahom syntetizovaného kofeínu.

 

Mechanizmus účinku kofeínu na organizmus

Mechanizmus účinku kofeínu na organizmus

Kofeín je známy stimulant. Na aké oblasti nášho organizmu má vplyv? Hlavným účinkom je, že potláča adenosín. (Jeho účinok je spomalenie nervovej aktivity, rozšírenie krvného riečiska a ospalosť.) Kofeín sa podieľa na zvýšení tvorby dopamínu (neurotransmiteru „rozkoše“), sérotonínu a adrenalínu. A zvyšuje koncentráciu kyseliny gama-aminomaslovej, ktorá ovplyvňuje ako neurotransmiter množstvo aktivít nervovej sústavy.

 

  • CNS (centrálna nervová sústava) : Viaže sa na rovnaké receptory ako adenozín, čím spôsobuje radu chemických reakcií, ktoré spôsobujú stimulovanie organizmu.
  • Mozog: Ide konkrétnejšie o zvýšenie aktivity mozgovej činnosti, čoho následok je zvýšená tvorba adrenalínu. Týmto spôsobom napomáha ku chudnutiu (blokuje tvorbu inzulínu, ktorý bráni využívaniu energie z tukov).
  • Vplyv na spánok:  Je spôsobený tým, že blokuje adenozín, ktorého účinok na organizmus spôsobuje: spomalenie nervovej aktivity, rozšírenie krvného riečiska a ospalosť. Účinok kofeínu je opačný.

 

Aké sú negatívne účinky kofeínu?

Áno, každá minca má dve strany. Aj pri kofeíne musíme byť opatrný. Pozor, by sme si mali dať hlavne na návyk. Buduje sa ľahko vzhľadom na podporu tvorby adrenalínu, zníženie ospalosti a stimuláciu tvorby dopamínu (neurotransmiteru „rozkoše“). Pri vynechaní „dávky kofeínu“ sa v prípade návyku môžu objaviť známky depresie. Organizmus si časom vybuduje istú toleranciu na kofeín. Avšak zvyšovanie dávky jeho účinky nezlepší. Pomôže skôr odoprieť si nejakú dobu (cca mesiac) kofeín a tolerancia zmizne.

 

Ako kofeín dávkovať „zdravo“? Nemali by ste presiahnuť 4 – 6 mg kofeínu / kg vašej hmotnosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia