Kategórie
 
 
 
 
 
Domácnosť

Zistili sme, ako odstrániť silikón bez námahy

Silikón je nenahraditeľný pomocník v domácnosti, na stavbe či pri rekonštrukcii. Časom sa však opotrebúva, prípadne sa zanesie plesňou a je potrebné ho odstrániť. Nie je to však také jednoduché. Rovnako môže byť problém s odstraňovaním zvyškov silikónu na rôznych materiáloch po jeho aplikácii. Preto sme sa rozhodli, že pre vás zozbierame najlepšie tipy, ako odstrániť silikón. Vyskúšajte ich a odolné zvyšky vám viac nebudú robiť starosti.

Zistili sme, ako odstrániť silikón bez námahy

Silikón má široké použitie

Zloženie silikónu tvorí väčšinou silikón – acetát. Najčastejšie sa so silikónom stretneme v kúpeľni, kde sa používa na škárovanie obkladov, umývadiel, bidetov, spŕch a toaliet, nájdeme ho však aj v kuchyniach, kde utesní škáry na kuchynských linkách. Skrátka, spoľahlivo poslúži všade tam, kde sú problémy s vodou a vlhkosťou. Obľúbený je najmä pre svoje výnimočné vlastnosti:

 

  • odolnosť voči vode, čistiacim prípravkom a UV žiareniu
  • elastickosť
  • lepivosť a priľnavosť na obklady, dlažbu, keramiku, sklo, kov a drevo

 

Odstránenie silikónu za čerstva

Keďže silikón je materiál, ktorý na povrchu tak dobre drží, niekedy je veľmi ťažké ho odstrániť. Hoci to nie je celkom nemožné, predsa len je lepšie ak s tým začneme skôr ako úplne zaschne a stuhne. Čerstvý silikón nám pôjde dolu ľahšie ako starý pevný silikón, postačí, ak použijeme jednoduchú domácu metódu. Kým je silikón mäkký, nahrubo ho môžeme odstrániť špachtľou.

Po takejto očiste nás však určite neprekvapí, že odolný silikón zanechá na povrchu nejaké zvyšky. Tie jednoducho posypeme nezriedeným pracím práškom a krátko necháme pôsobiť. Prací prášok spôsobí, že silikón stratí svoje lepivé schopnosti, takže ho môžeme ľahko zotrieť handričkou z mikrovlákna.

 

Ako odstrániť starý silikón

Starého silikónu sa najčastejšie chceme zbaviť v dvoch prípadoch. Prvým je ten, keď z rôznych dôvodov neodstránime zvyšky čerstvého silikónu včas. Druhý predstavuje poškodený silikón, ktorý má očividne tie najlepšie časy už za sebou a je potrebné ho nahradiť novým. Začneme tým, že sa pokúsime odstrániť čo najviac zvyškov žiletkou, prípadne škrabkou na sklokeramické dosky. Pracujeme dôkladne, pretože čím menej silikónu zostane, tým ľahšie nám ho pôjde odstrániť domácimi prostriedkami.

 

V niektorých prípadoch je však silikón už veľmi starý a preto je tvrdý, krehký a popraskaný. Vtedy pomôže, ak ho v škárach zohrejeme fénom, prípadne ho schladíme, resp. stužíme prostredníctvom kociek ľadu. Zostávajúce zvyšky navlhčíme zmesou zloženou z kyseliny octovej a vody v pomere 1:2. Necháme pôsobiť počas 5 – 10 minút a zotrieme, silikón by mal teraz ľahko zísť.

Ako odstrániť starý silikón

Odstránenie silikónu z rôznych povrchov

 

Ako odstrániť silikón z kachličiek

Zaujímavým a pritom účinným trikom na odstránenie silikónu z obkladačky je použitie detského oleja. Musí sa však dostať pod vrstvu silikónu, aby ho uvoľnil, preto ním potierame okraj silikónu až dovtedy, kým neuvidíme, že zmäkol. Takýto silikón by už nemal byť problém zoškrabať špachtľou. Túto metódu však nepoužívame, ak je silikón v blízkosti dreveného alebo iného savého povrchu, kde by olej mohol zanechať fľaky.

Ďalším osvedčeným domácim prostriedkom pre odstránenie silikónu je odstraňovač laku na nechty, resp. odlakovač. Acetón, ktorý obsahuje, odoberá silikónu jeho priľnavosť, preto je vhodným prostriedkom aj vtedy, keď nevieme, ako odstrániť silikón z vane. Jednoducho navlhčíme papierovú utierku odlakovačom a potrieme ňou silikónové zvyšky. Po krátkom čase pôsobenia môžeme zvyšky poľahky odstrániť.

 

Ako odstrániť silikón zo skla

Osobitným prípadom je okrasné sklo. Silikón, ktorý bol aplikovaný okolo okrasného skla, je výzvou, pretože povrch môže byť nerovný a ťažko sa nám okolo neho bude manipulovať s odlamovacím nožom alebo inými nástrojmi. Preto je lepšie skúsiť to najprv teplom pomocou fénu alebo inými už spomínanými domácimi prostriedkami. Na finálne odstránenie silikónu odporúčame použiť pružnú špongiu na keramické povrchy, ktorá sa najlepšie prispôsobí nepravidelnému tvaru skla.

 

Ako odstrániť silikón okolo vane

Najprv mechanicky odstránime starý sanitárny silikón nožíkom alebo špachtľou. Zbavíme sa tak toho najväčšieho nánosu. S prácou sa však zbytočne neponáhľame, radšej dáme pozor na nevzhľadné poškriabanie okolia. To by nás v konečnom dôsledku mohlo mrzieť viac ako starý silikón okolo vane.

Po tomto kroku nám na niektorých miestach môžu zostať malé zvyšky, ktoré sa držia z posledných síl. Teraz prichádza na rad čistiaci kameň Dr. Beckmann, ktorým opakovane potrieme povrch, ktorý chceme vyčistiť a pár minút počkáme. Potom sa nám zvyšky už ľahko poddajú a hravo ich zotrieme handričkou. Nakoniec stačí tieto miesta odmastiť, napríklad čističom s pomarančovým olejom Almawin a naniesť novú vrstvu silikónu.

 

Ako odstrániť silikón okolo vane

 

  • Ako odstrániť silikón z rúk

Pri práci so silikónom by sme mali mať, samozrejme, rukavice, no aj tak sa môže stať, že sa nám silikón nechtiac dostane na pokožku. Akú cestu zvoliť na odstránenie silikónu, aby sme si nepoškodili kožu? Pomôžu nám tieto prostriedky:

  • lieh
  • jadrové mydlo a odlakovač
  • ocot
  • detský olej
  • benzín alebo riedidlo

Po odstránení silikónu z pokožky je potrebné ruky dôkladne umyť a regenerovať kožu pomocou hydratačného krému, ako je napríklad krém na ruky Neutrogena.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia