Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Prečo je dobré striedať prášok a prací gél pri praní?
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Prečo je dobré striedať prášok a prací gél pri praní?

  Prečo je dobré striedať prášok a prací gél pri praní? - myAustria.sk    Rozdiely vo vhodnosti používania pracieho prášku alebo gélu pre daný druh bielizne majú svoje opodstatnenie. Nejde len o to, že prášok sypeme do dávkovača v práčke a gél väčšinou odmeriavame v nádobke a potom ho dáme priamo medzi bielizeň. Pri praní je dôležité si uvedomiť, že každá forma pracieho prostriedku je určená na niečo iné. Ak teda chcete dosiahnuť optimálne výsledky, prečítajte si, za akých okolností je vhodné použiť prášok a kedy je, naopak, na mieste naliať do práčky prací gél.

  Prášok na pranie

  Vzhľadom na pomer ceny a množstva je prášok ekonomicky najvýhodnejší spomedzi všetkých prostriedkov na pranie. Navyše obsahuje látky, ktoré umožňujú pranie aj v tvrdej vode a tiež aktívne zložky, ktoré účinne odstraňujú aj odolnejšie škvrny. Odporúča sa tiež na pranie bielej bielizne, pretože na rozdiel od pracieho gélu sa v jeho zložení nachádzajú bieliace činidlá. Prášky sú tiež vhodné na syntetické materiály a na veľmi znečistenú bielizeň, obvykle pranú pri vysokých teplotách. Je účinnejší ako gél aj pri odstraňovaní škvŕn od kávy, vína alebo čaju.

  Prášky na pranie však majú aj svoje nevýhody. Patria medzi ne napríklad stopy, resp. zvyšky prášku na oblečení, čo sa stáva, ak použijeme vyššiu dávku, ako je potrebné. Prirodzene, týmito zvyškami sa môže zaniesť aj práčka. Neželaný výsledok v podobe bielych práškových máp nás môže nepríjemne prekvapiť aj vtedy, ak perieme pri nízkych teplotách a prášok sa dostatočne nerozpustí. Ďalšou nevýhodou môže byť alergia na prací prášok, ktorá sa objavuje najmä u malých detí.

   

  V čom je lepší prášok na pranie:

  • obsahuje aktívne bieliace zložky,
  • je lacnejší ako gél,
  • výborne odmasťuje škvrny,
  • perie aj v tvrdej vode,
  • ideálny na veľmi znečistenú bielizeň.

   

  Gél na pranie

  Prací gél je o čosi novšia alternatíva pracieho prostriedku, no rýchlo si získava svoj okruh priaznivcov. Medzi jeho prednosti patrí jednoduchá manipulácia, dávkovanie, skladovanie, dobrá rozpustnosť a bohatý výber príjemných vôní. Gél je výborný na menej znečistené veci, účinne čistí aj pri nižších teplotách a svoju úlohu si splní aj pri ručnom praní alebo kratšom pracom programe. Keďže preniká do hĺbky tkaniva, je ideálny na odstraňovanie mastných škvŕn.

  Oproti prášku sú však pracie gély drahšie a bielu bielizeň s nimi nevybielite, pretože neobsahujú bieliace zložky. Väčšinou obsahujú optické zosvetľovače, aby sa čo možno najviac zachoval farebný odtieň pranej bielizne. Určené sú predovšetkým na každodenné pranie menej znečistených vecí a oblečenia, ktoré sa nesmie prať pri vysokých teplotách, aby sa nepoškodilo.

   

  Aké sú výhody pracieho gélu:

  • je šetrnejší k materiálom a farbám bielizne (neobsahuje agresívne bielidlá),
  • rozpúšťa sa aj pri nižších teplotách,
  • po opratí nezanecháva zvyšky na oblečení,
  • je vysoko koncentrovaný, postačuje menšie množstvo,
  • ľahko sa skladuje i dávkuje.

   

   

  Kedy použiť prací gél a kedy prášok?

  Ako prvé musíte rozlíšiť druh špiny, ktorý chcete odstrániť. Pracie gély sú vhodné na mastné fľaky, (napríklad zástery pri varení, škvrny od oleja) a prášky zasa na zaschnutú a zažratú špinu (pracovné kombinézy, montérky). Potom vezmite do úvahy citlivosť farby a materiálu oblečenia. Tak napríklad biele bavlnené nohavice je lepšie oprať v pracom prášku a tmavú zamastenú saténovú košeľu v pracom géli.

  Čo sa týka funkcie odloženého prania, môžete ju využiť pri oboch formách. Prášok jednoducho nasypte do zásobníka práčky. Na gél použite vhodnú nádobku, naplňte ju a položte na bielizeň v bubne. Potom zapnite práčku s predvoleným programom. V každom prípade je lepšie, ak máte doma v zásobe obidva varianty kvalitných pracích prostriedkov. Len tak sa budete môcť podľa typu bielizne a miery zašpinenia rozhodnúť pre správny výber pracieho prostriedku a s výsledkami prania budete spokojní.

   

  Špeciálne pracie prostriedky pre dokonalé výsledky

  Pravdaže,  toto je len veľmi stručné a zjednodušené rozdelenie. Pracie prostriedky určené špeciálne na oblečenie pre športovcov, alergikov či bábätká sú osobitnou kapitolou. Rovnako to platí aj o kapsulách na pranie, avivážach a rozličných prostriedkoch na škvrny a zafarbenia.

   

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY