Kategórie
 
 
 
 
 
Pranie

Chcete voňavú a čistú bielizeň? Nezabúdajte na základné pravidlá pri praní.

Samozrejme, že to všetci vieme a aj tak sa nájde dosť ľudí, ktorí si praním poškodia oblečenie. Pýtate sa ako je to možné? Celý proces prania totiž vyžaduje dostatok pozornosti a taktiež znalostí. Moderné technológie všetko menia a aj pri praní potrebujete know how. Komu to nepovedala mama, prípadne sa nenaučil z vlastnej zlej skúsenosti, tomu poradíme my – myAustria.sk.

Chcete voňavú a čistú bielizeň? Nezabúdajte na základné pravidlá pri praní.

Každý vie prať. Alebo nie?

Pranie je vo všeobecnosti veľmi jednoduchá vec. Stačí špinavú bielizeň vložiť do práčky, pridať prací prostriedok a počkať. Alebo to už nestačí? Automatické práčky nám náramne uľahčili život. Namiesto hodín strávených nad vaňou môžeme pokojne oddychovať a na čisté oblečenie si len počkať. Kde je teda problém? Na trhu existuje mnoho práškov, gélov, aviváží, pracích programov, značiek a všetkého možného. Kto sa v tom má vyznať? Niekedy nám už nestačí len sedliacky um, aby sme získali čo najlepší výsledok. Preto sme sa u nás na myAustria.sk rozhodli, že sa bližšie pozrieme na všetky úkony spojené s dosiahnutím dokonale čistej a voňavej bielizne.

 

Pozor si dajte už na začiatku – triediť, triediť, triediť

Samotné pranie začína prvou fázou, teda triedením. Nestačí rozdeliť len farby. Biela, čierna a farebné už dnes nie je dosť. Treba sa zamerať aj na rôzne druhy látok a tkanín, aby ste si nezničili delikátnu bielizeň. Rifle so saténom, hoci sú jednej farby, k sebe nepôjdu. Druhým bodom je teplota. Pri nej by ste mali sledovať piktogramy napísané na samotnom oblečení. Hoci s modernými práškami môžeme prať na stále nižších teplotách, pri niektorých tkaninách je nevyhnutné nastaviť  nižšiu prípadne i vyššiu teplotu. Napríklad posteľná bielizeň si pre dokonalé opratie vyžaduje  vyššie teploty, no vašu obľúbenú košeľu by aj 60 stupňov mohlo po pár praniach zničiť. Následne myslite na to, ako veľmi sú odevy špinavé. V minulom blogu sme si už spomínali, že aj druh špiny vie zohrať významnú rolu, a tak hoďte poriadne zašpinené veci na inú kopu. Použijete pri nich možno viac pracieho prostriedku a vyššiu teplotu, čo by opäť mohlo poškodiť jemnejšie oblečenie. Koľkokrát ste si už našli nové kúsky nepríjemne zafarbené? Stačí, aby prala naša polovička, prípadne sa zatúlalo jedno  tielko a pohroma je na svete. Farby treba rešpektovať a tie najintenzívnejšie prať jedine s rovnakým odtieňom.

 

Plná či prázdna práčka?

Už ste si vybrali z práčky neopratú bielizeň? Prípadne vám na nej zostali stopy po prášku či géle? Problémom môže byť napríklad to, že ste práčku doslova prepchali. Bubon naplnený až po samý vrch totiž môže spôsobiť, že sa práčka bude posúvať, zníži sa účinnosť prania, bielizeň sa opotrebuje a aj motor sa vám skôr pokazí. Opakom je potom prázdny bubon, ktorý nie je ekonomický. Ideálny stav je taký, že medzi oblečenie a vrch bubnu strčíte vystretú dlaň. V prípade niektorých látok, ako vlny, je lepšie práčku naplniť len do polovice.

Pravidlá pri praní

Ako s pracími prostriedkami?

V ďalšom kroku príde na rad prací prostriedokO ich formách sme na myAustria.sk písali už v minulom blogu. Vysvetlili sme si, aké dôležité je rozlišovať univerzálne a špeciálne prášky. Ich správnym používaním totiž môžeme bielizeň ochrániť. Univerzálne sú všeobecne vhodnejšie na intenzívnu špinu, zatiaľ čo špeciálne sa viac starajú o textílie a farby. Najlepšou možnosťou je vybrať správnu formu, aby sme dosiahli ten najlepší výsledok a uchovali si oblečenie ako nové.

 

Koľko prostriedku mám vlastne použiť?

A koľko toho prášku máme vôbec dať? Kedysi platilo, že čím viac, tým lepšie, ale tie časy sú už dávno za nami. Dnešné koncentrované prostriedky umožňujú použiť aj menšie množstvo na väčší objem oblečenia. Najlepšie je sledovať odporúčania samotných výrobcov. Každé balenie má napísané, koľko prostriedku treba v akých podmienkach použiť. Dôležité sú tri faktory: množstvo bielizne, miera znečistenia a tvrdosť vody. Tá vie zásadne ovplyvniť účinnosť. V zásade platí, že čím tvrdšia voda, tým viac prostriedku budete potrebovať.

 

Nezabudnite na správny program

Poslednou fázou pred praním je samotný výber pracieho programu. Moderné práčky ponúkajú nespočetne veľa možností a vám stačí si vybrať tú, ktorú potrebujete. Periete vlnu? Rifle? Športové oblečenie? Tmavé? Toto všetko dokážu práčky rozlíšiť a následne upraviť proces podľa vašich potrieb. Nastaviť si zvlášť môžete napríklad teplotu prania. Ako sme už písali, dnešné prostriedky umožňujú prať už pri veľmi nízkych teplotách. S najnovšími prémiovými pracími prostriedkami viete vyprať bežne znečistené oblečenie aj pri 20°C či 30°C. Navyše tak ušetríte na energiách a budete napomáhať v chránení našej planéty. Na záver ešte zostáva žmýkanie a vaše úsilie je takmer ukončené. Priveľa otáčok môže bielizeň zničiť, takže vyberajte pozorne. Bavlna znesie aj 1600 otáčok za minútu, ale napríklad žmýkať vlnu sa vôbec neodporúča, prípadne iba na najnižších otáčkach.

 

A máme to za sebou

Pre mnohé z nás je toto denná rutina a nad výberom nemusíme vlastne ani rozmýšľať. Všetko ide automaticky, takmer ako naša práčka. I tak sme si to všetko  radšej pekne zhrnuli, aby sme v budúcnosti neprišli ani o jednu blúzku, či čipkovanú bielizeň. Ak si k týmto pravidlám pridáte kus zdravého rozumu, určite vždy dosiahnete to, čo všetci chceme. Čisté a voňavé oblečenie.

Myaustria.sk vám s týmto vie pomôcť a priamo domov vám môže priviezť tie najlepšie prostriedky rakúskej kvality. Dovoz po celom území Slovenska;)

Veľa zdaru pri praní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia