Kategórie
 
 
 
 
 
Ostatné

Oslavy Veľkej noci u nás a vo svete

Iný kraj, iný mrav. Tradičné veľkonočné oslavy nie sú na celom svete rovnaké. Slovenskú povestnú šibačku vo svete nenájdete. Francúzsko počas Veľkej noci holduje čokoláde a v Amerike či Anglicku sa zabávajú hľadaním vajíčok po záhrade. Aké sú teda oslavy Veľkej noci u nás a ako prebiehajú vo svete?

Oslavy Veľkej noci u nás a vo svete

 

Slovenská a česká veľká noc

Slovenská a česká veľká noc

K najznámejším črtám osláv Veľkej noci na Slovensku patrí šibačka. Muži s korbáčmi v rukách na Veľkonočný pondelok už od rána navštevujú dievčatá a ženy, aby ich poliali častokrát studenou vodou a vyšibali korbáčom. A všetko len, aby boli ženy krásne a zdravé po celý rok.  Devy a ženy na znak odpustenia dávajú mužom a mládencom farebné vajíčko. V minulosti ručne vyrábali zdobené kraslice a dnes sa skôr stretnete s tým, že dávajú čokoládové vajíčka a menším chlapcom aj peniaze. Symboly Veľkej noci ako bahniatka a zlatý dážď, zdobia bohato prestreté stoly pre šibačov. S rovnakými oslavami Veľkej noci sa stretnete aj v Česku.

 

Veľká noc v Anglicku, Amerike a Austrálii

Veľká noc v Anglicku, Amerike a Austrálii

Vedeli ste, že v Anglicku začína Veľká noc už vo fašiangový utorok, alebo „Pancake Day“, teda palacinkový deň. Počas „Pancake day“, ako aj z názvu vyplýva ženy napečú množstvo palaciniek a všetci si na nich pochutnávajú. Často si ich osladia s javorovým sirupom, cukrom, citrónom a Nutellou. Medzi najznámejšie a najzábavnejšie veľkonočné tradície v Anglicku, rovnako ako aj v Amerike a Austrálii je hon na vajíčka. Veľkonočný zajac, ktorý je symbolom Veľkej noci, v nedeľu nadeľuje čokoládové vajíčka, ktoré poschováva na rôzne miesta po záhrade prípadne po dome. Keď deti ráno vstanú, tak ich hľadajú a na svojich úlovkoch si ihneď pochutnávajú.

 

Írsko sa počas Veľkej noci roztancuje

Obdobie pred Veľkou nocou je v Írsku podobne ako u nás obdobím pôstu a modlitieb. Veľkonočná nedeľa je dňom, kedy Íri vychádzajú do ulíc tancovať. Dokonca súťažia o koláče. Populárne je aj „gúľanie vajíčok“, s ktorým sa stretnete aj vo Švédsku. Súťažiaci obdrží paličku či lyžičku a jeho úlohou je, čo najrýchlejšie dokotúľať vajíčko k cieľovému bodu.

 

V Nemecku rozdáva darčeky veľkonočný zajac

Veľkonočný strom

Stromy ozdobené veľkonočnými vajíčkami je vidieť počas Veľkej noci v niektorých častiach Nemecka. Veľká noc sú pre nemecké deti malé Vianoce. Na veľkonočnú nedeľu ich ale obdarováva zajačik, od ktorého dostávajú drobné darčeky. Posledné roky sa objavil u dospelých Nemcov trend obdarovať sa fľašou s pivom so špeciálnou veľkonočnou etiketou.

 

Veľkonočný maškarný ples v Holandsku

Deň pred veľkonočným pôstom sa v Holandsku začína karneval avšak prípravy sa začínajú už v 11. deň 11. mesiaca predchádzajúceho roka, kedy sa zíde rada 11, aby pripravila všetky plány podujatia. Symbolika čísla jedenásť nie je náhodná. Jedenástka je číslom bláznov. V podobnom duchu sa nesie aj maškarný ples a v každom meste sa volí princ karnevalu, ktorý dostane od starostu kľúč.  Po pretancovanej noci doprajte svojim unaveným nohách Burgit osviežujúci kúpeľ.  Tradičným pokrmom je sladký chlieb s hrozienkami a ríbezľami.

 

Burgit kúpeľ na nohy

 

Veľkonočný zločin v Nórsku

Nóri majú bez pochýb neobyčajnú tradíciu. „Paaskekrim“ inak povedané veľkonočný zločin riešia Nóri počas Veľkej noci.  Nórske televízie vysielajú kriminálne a detektívne príbehy a ten istý trend nasleduje aj tlač. Ak ich práve nezamestnáva riešenie záhad, radi chodia počas veľkej noci na prechádzky do prírody.

 

Veľká noc v Taliansku

Veľká noc v Taliansku - veľkonočný koláč

„La Pasqua“ je taliansky názov pre Veľkú noc. Na veľkonočnom stole nájdete „Angellino“, čo je pečené jahniatko. Tento pokrm symbolizuje obetovanie Ježiša na kríži. Taktiež servírujú na veľkonočnom stole vajíčka, ktoré si rozdávali medzi sebou už prví kresťania. Deti sa potešia špeciálnemu veľkonočnému chlebíku, vytvarovaného do tvaru koruny a naplneného sladkosťami.

 

Francúzska veľká noc v znamení čokolády

Francúzska Veľká noc je charakteristická tým, že od Veľkého piatku až do Veľkonočného pondelka nezvonia zvony na žiadnom chráme. Pripomínajú umučenie a ukrižovanie Krista. Zvony sa opäť rozozvučia až v deň Kristovho vzkriesenia. Veľká noc je vo Francúzsku aj sviatkom čokolády. Čokoláda sa tu v veľkonočnom období konzumuje v mnohých podobách – od vajíčok a zajačikov až po kuriatka a zvončeky. Ak patríte k francúzskym vyznávačom veľkonočných čokoládových tradícií majte po ruke pre každý prípad Heitmann žlčové mydlo s kefkou na fľaky od čokolády.

 

Heitmann žlčové mydlo s kefkou na fľaky

 

Veľkonočná očista na Filipinách

Počas Veľkonočného piatku sa dobrovoľníci dávajú dobrovoľne pribiť na kríž, prípadne sa bičujú a inak trýznia, aby tak odčinili hriechy, ktoré vraj vykonali počas roka. S týmto špeciálnym rituálom nie je katolícka cirkev v zhode a tvrdo ho odsudzuje.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia