Kategórie
 
 
 
 
 
Ostatné

Na čo všetko Vám poslúžia ľanové semienka

Vedeli ste, že ľanové semienka sa konzumujú už takmer 6000 rokov? Sú jednou z prvých kultivovaných potravín a majú množstvo blahodarných účinkov pre celé telo. Ich cenu naznačuje aj ich latinský názov Linum usitatissimum, čo znamená "najužitočnejšie". Pozrime sa preto spoločne čím s toto pomenovanie zaslúžili.

Na čo všetko Vám poslúžia ľanové semienka

 

Ľanové semienka – zdroj vitamínov a minerálov

Ľanové semienka – zdroj vitamínov a minerálov

Ľanové semienka sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Ľanové semienka je nutné pred konzumáciou pomlieť, aby ste získali všetky potrebné živiny. Dá sa to nahradiť pohryzením, ale iba čiastočne. V takom prípade odporúčame skonzumovať väčšie množstvo. Spomeňme si aspoň niektoré zložky, ktoré sú najviac v nich zastúpené:

 

  • Bielkoviny
  • Tuky
  • Sacharidy
  • Vláknina  - pre správne fungovanie tráviaceho traktu a na posilnenie imunity.
  • Omega 3 mastné kyseliny
  • Lignín
  • Vitamín B1 – nedostatok vitamínu B1 môže spôsobovať niekoľko problémov vrátane únavy, závratov či slabosti. Pri dlhodobom deficite hrozí aj poškodenie nervov.
  • Vitamín B2 – má dôležitú úlohu pri telesnom raste.
  • Vápnik -  potrebný pre zdravé kosti a zuby a  aj pre správnu činnosť srdca či svalov.
  • Železo - sa nachádza v hemoglobíne a jeho nedostatok môže sprevádzať niekoľko symptómov ako bledosť, únava, závraty alebo vypadávanie vlasov.
  • Magnézium – upokojuje nervovú sústavu, bojuje proti svalovým kŕčom a podporuje regeneráciu svalstva.
  • Fosfor – zohráva významnú úlohu pri vstrebávaní vápnika.
  • Draslík – dôležitý pre správnu funkciu nervovej sústavy, srdca či obličiek.

 

Blahodarné účinky ľanových semienok na zdravie

Blahodarné účinky ľanových semienok na zdravie

Pokúsime sa Vám zhrnúť aspoň niektoré z úžasných účinkov ľanových semienok na zdravie tela.

 

  • Bránia vzniku rakoviny: Obsahujú skupinu živín nazývaných lignany, ktoré majú antioxidačné a estrogénové vlastnosti, z ktorých obidva pomáhajú znížiť riziko rakoviny a zlepšiť zdravie. 
  • Pomáhajú tráveniu: Majú nízky obsah sacharidov, ale extrémne vysoký obsah rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny, čo znamená, že podporuje aj detoxikáciu hrubého čreva. Konzumácia iba 2 polievkových lyžíc ľanových semienok za deň bude poskytovať asi 20-25% z odporúčanej dennej dávky vlákniny.
  • Znižuje cholesterol a pomáha skrotiť chuť na sladké: A rozpustná vláknina v ľanových semienkach pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižuje hladinu cholesterolu.
  • Zlepšuje pamäť: Vďaka obsahu B1-tiamínu ľanové semienka zlepšujú pamäť a koncentráciu. Tento vitamín sa používa aj na liečbu mnohých nervových porúch, ako je skleróza multiplex a Bellova obrna.
  • Udržujú zdravú pokožku a vlasy: Tuky ALA prospievajú pokožke a vlasom tým, že poskytujú esenciálne mastné kyseliny, ako aj vitamín B1-tiamín, ktoré pomáhajú znížiť suchosť. Môže tiež zlepšiť príznaky akné, ružienky a ekzému. Vitamín B1 funguje aj ako silný antioxidant, ktorý pomáha telo chrániť pred príznakmi starnutia, ako sú vrásky, starecké škvrny. Ľanový olej je skvelou voľbou pre pokožku, nechty, oči a vlasy, pretože má ešte vyššiu koncentráciu zdravých tukov. 
  • Pomáhajú pri chudnutí: Pomôžu Vám skrotiť neodolateľné chute a dodajú Vám pocit plnosti.
  • Proti zápche: Ľanové semiačka pomáhajú stolici zväčšiť objem a ich klzkejší povrch uľahčuje presun potravy do hrubého čreva. Stačí, ak vypijete pohár teplého mlieka s lyžičkou mletých ľanových semiačok pred spaním.
  • Plodnosť: Ľanové semiačka sú plné omega-3 mastných kyselín. Tie organizmus využíva na produkciu hormónov zvaných eikozanoidy. Jednou z ich úloh je zvýšenie prívodu krvi do maternice. Nakoľko sa odporúča tehotným ženám nekonzumovať veľké ryby, ktoré sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, možno ich nahradiť adekvátne ľanovými semiačkami. Okrem iného u tehotných žien tešia veľkej obľube. Veľa z nich verí, že konzumácia semiačok v treťom trimestri zabezpečí rýchlejší a bezproblémovejší pôrod. Bunky ľanového semienka ukrývajú väzký hlien, zmäkčujúci stolicu a zvyšujúci množstvo hlienu v pôrodných cestách. Jeho konzumácia taktiež znižuje riziko predčasného pôrodu. Užívanie v tehotenstve sa odporúča od 35. týždňa.
  • Obklady na zmiernenie menštruačných bolestí a kŕčov: Často sa používajú aj zábaly a obklady z ľanových semienok. Pomáhajú pri opuchoch, kŕčoch, zápaloch a menštruačných bolestiach. Pomleté semiačka zmiešajte s teplou vodou, do nej namočte kus látky a priložte na bolestivé miesta.

 

Maska na rast vlasov z ľanových semienok

Maska na rast vlasov z ľanových semienok

Na prípravu nášho gélu / masky na vlasy budete potrebovať nasledujúce suroviny:

 

1/4 pohára ľanových semienok,

2 poháre vody,

1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy.

 

Pozn. Vynechajte citrónovú šťavu a môžete používať ako masku na tvár.

 

Postup prípravy

Do hrnca vložte ľanové semienka a zalejte ich vodou. Vodu priveďte do varu a na miernom ohni varte dovtedy, kým sa tekutina nezačne zahusťovať. Pridajte citrónovú šťavu. Masku sceďte cez sitko do nádoby. Nechajte gél vychladnúť. Skladujte v chladničke.

 

Aplikácia

Gél či masku na rast vlasov si pravidelne aplikujte na vlasy a na vlasovú pokožku. Najlepšie je robiť to každé ráno a večer. Onedlho spozorujete, ako vaše vlasy rastú rýchlejšie, sú hustejšie a podstatne kvalitnejšie. Celková dĺžka používania nie je stanovená, pokračujte v aplikácii gélu podľa potreby.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia