Kategórie
 
 
 
 
 
Krása

Prírodná kozmetika: Trend alebo nevyhnutnosť?

Prírodná kozmetika v súčasnej dobe zažíva vzostup. Či je to trend, alebo nevyhnutnosť necháme na posúdenie každého z vás.

Prírodná kozmetika: Trend alebo nevyhnutnosť?

Niekto hľadá kvalitné zloženie bez syntetických zlúčenín, niekto sa rozhoduje na základe recenzií blogerov. Isté však je, že je jednoznačne zdravšia a z ekologického hľadiska šetrnejšia k životnému prostrediu.

A keďže táto téma nás v myAustria veľmi zaujíma, vyspovedali sme skutočnú odborníčku Maťku, vyštudovanú chemičku a zakladateľku značky prírodnej, ručnej vyrábanej slovenskej kozmetiky 2SIS.


AKO ZISTIŤ, ČI JE KOZMETIKA NAOZAJ PRÍRODNÁ ALEBO OBSAHUJE ŠKODLIVÉ LÁTKY? 

Každá látka v našom tele, či na zemskom povrchu má svoje chemické zloženie. Tieto látky môžu byť rôzneho pôvodu a vyskytujú sa v našom okolí buď prirodzene, alebo ich človek produkuje umelo. V tomto prípade sa teda jedná o látky syntetické. 

Látky syntetického pôvodu sú v mnohých prípadoch bezpečné. Avšak, stretávame sa s prípadmi, kedy sú látky (parabény, silikóny, SLS atď) označované za nebezpečné. Dlhodobo majú svoje miesto vo výrobných procesoch produktov z rôznych odvetví a my sme tak vystavení každodennému kontaktu s nimi. Škodlivé chemikálie sa využívajú v bežne užívaných prípravkoch. Napriek všeobecne známej škodlivosti je ich použitie povolené, i keď regulované. Týmto spôsobom by mala byť zabezpečená ochrana zdravia spotrebiteľov.

Určite vás neprekvapí, ak poviem, že množstvo týchto škodlivín sa nachádza práve v kozmetike, ktorú máte napríklad aj vy v kúpeľni. Spoločnosti vyrábajúce bežne dostupné kozmetické prípravky dávajú obrovské peniaze na propagáciu. Reklama na nás útočí z televízie, billboardov, časopisov, alebo internetu. Kvantita nahradila kvalitu. Pod tlakom marketingových nástrojov si často ani neuvedomujeme, čo nakupujeme.

 

NA KTORÉ ZLOŽKY SI MÁME DAŤ POZOR? AKO SÚ OZNAČENÉ NA ETIKETÁCH PRODUKTOV A AKO ŠKODIA NÁŠMU TELU?

 

PARABÉNY

Syntetický konzervant našiel široké uplatnenie v starostlivosti o pleť - nie je to tak dávno, čo boli takmer rovnako bežnými produktami ako voda. Prirodzene sa vyskytujú v ovocí a zelenine, kde hrajú úlohu obranného mechanizmu proti rôznym vonkajším nástrahám a vplyvom. Syntetická odroda sa používa vo výrobkoch za rovnakým účelom. Prečo mať obavy z parabénov? Bolo zistené, že parabény dokážu narušiť fyziológiu dôležitých funkcií a majú mierne estrogénové účinky na telo (môže spôsobiť alebo urýchliť vznik rakoviny prsníka). Môžu tiež spôsobiť lokálne kožné reakcie. Nie sú schválené pre použitie v prírodnej kozmetike. Názov podľa INCI (označuje medzinárodné názvoslovie kozmetických zložiek): methylparaben, ethylparabenom, propylparaben, butylparaben, hepthylapraben alebo čokoľvek spojené so slovom paraben

 

SILIKÓNY

Majú tzv. semiokluzívny efekt. To znamená, že vytvárajú film a vyhladzujú pokožku. Stávajú sa akoby “druhou vrstvou kože” a “chránia” ju pred vonkajšími vplyvmi. Práve vďaka tejto vrstve pokožka lenivie a stáva sa závislou od silikónov. Silikóny majú tiež kumulatívny efekt. Ľahko sa hromadia a ukladajú napríklad v póroch našej pokožky. A je veľmi ťažké sa ich zbaviť. Ďalším dôkazom hromadenia silikónov na pokožke je jav, kedy sa po osprchovaní a pri sušení pokožky uterákom objavujú zvláštne malé guľôčky, ktoré sa podarilo uterákom zotrieť. Nie, to nie je “stará” koža, ako si nahovárate. Je to vrstva silikónov, ktorá sa už neuchytila do pórov pokožky. Okrem týchto silikónových nevýhod, je tu jedna, ktorá je naozaj znepokojujúca. Molekuly silikónov sú chemicky inertné (neschopné reagovať), veľmi stabilné, a to vyvoláva otázku o ich rozklade. Silikón sa úplne rozloží po 400-500 rokoch (!), čo vedie k rizikám narušenia ekosystému a obrovského znečistenia. Názov podľa INCI: Cyslomethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, phenyl trimethicone, Trimethylsiloxysilicate, Polymethylsilsesquioxane

 

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Tieto látky sa radia do triedy tenzidov (povrchovo aktívne látky, čistiaci detergent). Nachádzajú sa vo všetkých peniacich produktoch: sprchové gély, šampóny, zubné pasty, emulzie na umývanie tváre atď. Niektoré tenzidy môžu narušiť ochrannú vrstvu kože, tým pádom sa stáva priepustná pre príjem ďalších zložiek. Často to môže byť dôvodom suchej pokožky alebo vzniku ekzémov. Takže ak trpíte jedným zo spomínaných problémov, dôvodom môžu byť tenzidy SLS a SLES. Prečítajte si etikety výrobkov vo vašej kúpeľni. SLS je schválenou látkou pre použitie v kozmetike v rámci COSMOS standard (certifikácia pre prírodnú a organickú kozmetiku). SLES nie je schválený žiadnou certifikačnou organizáciou, pretože je považovaný za dráždivý pre kožu a oči. Názov podľa INCI: Sodium lauryl sulfate (SLS), Sodium laureth sulfate (SLES)

 

PROPYLÉN GLYKOL (PG) a POLYETYLÉN GLYKOL (PEG)

Propylén glykol je petrochemického pôvodu a je najčastejšie používaným syntetickým zvlhčovadlom a emulgátorom. Je známe, že môže spôsobiť kožné reakcie ako je žihľavka a ekzém. Rovnako aj PEG spôsobuje tieto kožné problémy. Používa sa ako zosilňovač penetrácie. Za skratkou PEG vždy nasleduje číslo. Čím vyššie číslo, tým je väčšia sila vlastnosti senzibilizátora kože. Všetky syntetické verzie (propylén glykol môže byť tiež vyrobený fermentáciou, ktorá môže byť označená za prírodný zdroj) nie sú schválené na použitie v prírodnej alebo organickej kozmetike. Existujú dva glykoly schválené pre použitie v rámci certifikácie Ecocert: propándiol a pentylén glykol (vyrobené z kukurice alebo cukrovej trstiny). Názov podľa INCI: PEG (za ktorým nasleduje číslo, ktoré označuje jeho molekulovú hmotnosť). Propylenenglycol, PG / Propandiol.

 

MINERÁLNY OLEJ A VAZELÍNA

Minerálny olej je číra tekutina bez zápachu vyrobená z ropy. V kozmetike je používaný pre jeho veľmi nízku cenu, neschopnosť reagovať a dlhú trvanlivosť. V konečnom dôsledku nemá žiadne pozitívne účinky na pokožku. Napriek tomu je základom hydratačných, či čistiacich produktov. Minerálny olej je vedľajším produktom ropného priemyslu. Musí byť otestovaný, aby sa zabezpečilo, že nie je kontaminovaný karcinogénmi. Mimochodom, minerálny olej je zložkou motorových olejov a iných technických mazadiel. Dobré, čo? Smutné je, že lacná ropa bez prospešných účinkov je základom zloženia drahých a značkových výrobkov. Vazelína, takisto vedľajší produkt ropného priemyslu, je obsiahnutá v krémoch na detské zadočky, balzamoch na pery a vo všetkých ďalších výrobkoch balzamového typu. Vazelína je polotuhá látka bez zápachu. Názov podľa INCI: paraffinum liquidum, petrolatum, petroleum, paraffin oil and mineral oil.

 

Prírodná kozmetika: Trend alebo nevyhnutnosť?

PREČO VÝROBCOVIA TIETO ŠKODLIVÉ LÁTKY POUŽÍVAJÚ?

Je to práve kvôli ich konzistencii či vlastnostiam (čírosť bez zápachu), hoci na pleť nemajú pozitívne účinky, ich účinky sú skôr žiadne alebo krátkodobé, ktoré však z dlhodobého hľadiska pleti/pokožke škodia. Hlavným dôvodom, prečo ich výrobcovia používajú je ich nízka cena

 

NACHÁDZAJÚ SA TIETO PRODUKTY AJ V PRÍRODNEJ KOZMETIKE?  AKÚ KOZMETIKU SI MÁME VYBRAŤ? A PREČO POUŽÍVAŤ PRÍRODNÚ KOZMETIKU?

My sme jednoznačne za stopercentne prírodnú. V kvalitnej prírodnej kozmetike len ťažko nájdete nebezpečnú syntetiku. Nachádzajú sa v nej látky prírodného pôvodu., ktoré boli šetrne spracované, aby sa zachovali všetky ich pozitívne účinky. V takejto kozmetike sa samozrejme nachádzajú aj konzervanty, ktoré však neznižujú jej kvalitu. Práve naopak. Sú veľmi dôležité k tomu, aby sme kozmetiku dokázali uchovávať pri izbovej teplote a dlhšiu dobu. Konzervanty v prírodnej kozmetike sú prísne kontrolované a sú schvaľované rôznymi inštitúciami, ako je napríklad Ecocert. Nemusíte sa teda obávať podráždení kože, či iných nepríjemných sprievodných javov po ich použití. Napríklad chemické tenzidy (čistiaci detergent) sa nahrádzajú tenzidmy napríklad z kokosového oleja, ktorý obsahuje saponín (to, čo vytvára penu). Prírodná kozmetika využíva vysoko kvalitné suroviny od dodávateľov z ekologických hospodárstiev. To znamená tiež, že samotná výroba a odpad pri nej vznikajúci, majú pozitívnejší dopad na životné prostredie ako v prípade jej syntetického konkurenta. Ako ďalším pozitívom je, že testovanie neprebieha na zvieratách.  Bio a organická kozmetika sa radí do prírodnej znamená to isté, tento druh kozmetiky býva označený certifikačnýmí známkami, ako napríklad Bio, Organic, Ecocert, či Vegan Society. 

 

Po toľkých dôležitých, možno aj odstrašujúcich informáciach pravdepodobne uvažujete nad zmenou. Určite odporúčam, aby ste nepanikárili. Prechod na zdravšiu verziu kozmetiky nie je vôbec náročný, avšak neočakávajte veľké zázraky hneď od prvého použitia. Vaša pokožka sa potrebuje zbaviť nahromadených syntetík, preto to môže u niektorých jedincov trvať dlhšie. Keď už príde do bodu zbavenia sa pokožky škodlivín, príde na krok zregenerovania a dlhodobého uzdravenia

 

Veríme, že bol pre vás tento blog užitočný, tému prírodnej kozmetiky ešte budeme rozoberať aj v ďalších článkoch.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia