Kategórie
 
 
 
 
 
Krása

Naučte sa: Ako sa zbaviť celulitídy?

Celulitída, nazvaná aj pomarančová koža je problém, ktorému sa nevyhnú ani mladé a štíhle ženy. Hovorí sa dokonca o tom, že v skutočnosti ju na svojom tele objaví 9 z 10 žien. Nemusíte sa však báť, správnou starostlivosťou sa dajú nepekné hrbolčeky celkom úspešne vyrovnať. Ak chcete vedieť, čo platí na odstránenie celulitídy, nechajte si od nás poradiť v tomto článku.

Naučte sa: Ako sa zbaviť celulitídy?

Čo je to celulitída

Degeneratívna zmena podkožného tukového väziva, čiže dermopanikulóza alebo gynoidná lipodystrofia je odborný názov, akým celulitídu označujú lekári. Spôsobuje ju nedostatočná činnosť lymfatického systému a krvného obehu. Na rozdiel od krvi, ktorá je do celého tela rozháňaná pomocou srdcovej pumpy, lymfa odvádzajúca z tela odpadové látky takýto mechanizmus nemá.

Nahromadenie metabolitov má za následok zväčšenie podkožných tukových buniek a ich okolia v spojivovom tkanive, ktoré tak narúšajú štruktúru kolagénu a elastínu. Obmedzený tok lymfy sa navonok prejavuje charakteristickými jamkami a hrbolčekmi v mäkkej koži. Najčastejšie sa objavuje v oblasti stehien, zadku, v spodnej časti brucha a na bokoch, ale môžeme sa s ním stretnúť dokonca aj na ramenách.

 

Ako vzniká celulitída

Vznik celulitídy podmieňuje viacero faktorov. Zo zdravotných príčin sú to hlavne zlý obehový systém či narušená látková výmena. Svoj podiel na jej prejavení však majú aj:

 

  • vrodená predispozícia
  • hormonálne zmeny (týkajúce sa hlavne estrogénu)
  • nezdravý životný štýl
  • sedavé zamestnanie
  • nedostatok pohybu
  • zlá životospráva
  • fajčenie a stres


U mladších žien nie sú zmeny na koži príliš zjavné, pretože ich tkanivá sú ešte dostatočne pružné. S postupujúcim vekom sú však príznaky zreteľnejšie, keďže zásoby tuku v podkožnom väzive sa zväčšujú, čím vznikajú hrbolčeky a jamky na povrchu kože. Stáva sa, že celulitída potrápi dokonca aj štíhle a športujúce ženy zachovávajúce pravidlá zdravého životného štýlu. Pravdou však ostáva, že nadváha ochorenie zhoršuje.

 

Spôsoby, ako sa zbaviť celulitídy

Spôsoby, ako sa zbaviť celulitídy

Tajomstvo zmiernenia vzhľadu pomarančovej pokožky sa skrýva v komplexnej starostlivosti. Najlepšie totiž urobíte, ak používanie špeciálnych anticelulitídnych prípravkov na kožu skombinujete s pravidelnou a dôkladnou masážou na rozprúdenie lymfy. 

Príznaky celulitídy môžete zmierniť i pravidelným cvičením, čím zvýšite prietok krvi do oblasti, kde sa celulitída vyskytuje. Dôležité je cvičiť minimálne 20 minút trikrát týždenne, napríklad aj s váhou vlastného tela. Prekrvenie postihnutých oblastí prispeje k posilneniu spojivového tkaniva, čím sa nielenže zastaví tvorba hrudiek, ale pri pravidelnom opakovaní sa tiež zmiernia už vytvorené hrbolček a jamky. Ak chcete krv rozprúdiť ešte viac, podporte krvný obeh masážou .

 

Tohto sa v boji s celulitídou zrieknite

 

  • Obmedzte alebo prestaňte s fajčením, pitím kávy (prekysľuje organizmus) a alkoholu.
  • Vyhýbajte sa nadmernému príjmu cukrov, tukov a solí v podobe koláčov, tort, údenín, chipsov, majonéz a vyprážaných pokrmov.
  • Nenoste príliš tesné oblečenie – bráni prúdeniu krvi.

 

Toto vám pomôže na odstránenie celulitídy

Toto vám pomôže na odstránenie celulitídy

  • Dodržujte zdravý stravovací režim s dostatkom ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín, nízkotučných mias a mliečnych výrobkov.
  • Nepodceňujte pitný režim. Denne vypite 2 - 3 litre čistej vody, najlepšie bez bubliniek, nesladené bylinné čaje, v menšej miere aj ovocné a zeleninové šťavy.
  • Doprajte si pohyb v akejkoľvek forme. Podporíte prúdenie lymfy a tým aj odvádzanie toxínov z tela.
  • Dvakrát denne si premasírujte celé telo sisalovou rukavicou alebo masážnou pomôckou. Postupujte od chodidiel ku kolenám, bokom, cez prsia a brucho. Na rukách od zápästí smerom k lakťom a  ramenám.
  • Krvný obeh rozprúdi aj striedavá sprcha teplou a studenou vodu.
  • Doplňte si jedálniček o slnečnicové semienka, (vitamín B6 a E, draslík a zinok), zdravé ryby (losos – antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny), pohánku (vysoký obsah vitamínov skupiny B), petržlen (vitamíny A, C, E) či zelený čaj (antioxidanty).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia