Kategórie
 
 
 
 
 
Napísal Terézia Lipanová
Ostatné

Rakúske Vianoce

Viete, čo znamená tradičný výrok „Es weihnachtet“ v nemčine? Ak hádate, že v preklade ide o niečo ako „Zvianočnieva sa“, hádate správne. Pred Vianocami sa totiž celé Rakúsko roztrblieta drobnými svetielkami a vzduchom sa šíria lákavé vône tradičných lahodných jedál, pečených gaštanov, klobás, vína a punču. Je to vlastne príprava na najkrajšie sviatky v roku, ktoré Rakúšania oslavujú prostredníctvom mnohých zaujímavých zvykov. Priblížme si teraz nádhernú vianočnú atmosféru v Rakúsku tak, ako keby ste boli jej priamymi účastníkmi.

Rakúske Vianoce

Ako prežívajú advent v Rakúsku

Mnohí Rakúšania si veľmi starostlivo zhotovujú svoje adventné svietniky a vence, ktoré obratne pletú z jedľových vetvičiek a ozdobujú symbolickými fialovými stuhami. Hotové adventné vence, z ktorých mnohé sú doslova umeleckými dielami, potom s obľubou umiestňujú na najviditeľnejších miestach, napríklad na svetoznámej viedenskej kaviarni Central Café. 4. decembra, čo je sviatok svätej Barbory, si ľudia v Rakúsku zvyknú odrezať čerešňové konáriky a dať ich na okno do vázy s vodou. Tradícia hovorí, že komu halúzka vykvitne na Štedrý deň, ten prežije celý budúci rok v šťastí a hojnosti.

Okrem toho obyvatelia Rakúska netrpezlivo očakávajú aj príchod sv. Mikuláša. Ako hrdí patrioti sú totiž presvedčení, že o dnes už rozšírenú podobu tohto mimoriadne uznávaného svätca sa v 19. storočí postaral obľúbený rakúsky maliar Moritz von Schwind. Bol vraj totiž prvý, kto namaľoval štedrého sv. Mikuláša s dlhou bielou bradou, fúzami a v plášti s kapucňou lemovanou bielou kožušinou. Podobne ako u nás, aj v Rakúsku sv. Mikuláš rozdáva deťom v deň svojho sviatku rozličné sladkosti a ovocie.

 

Vianoce v znamení voňavých perníkov a štól

Už koncom novembra sa v rakúskych kuchyniach robia veľké prípravy na predvianočné pečenie. Rozličné koláčiky, vianočky, torty či likéry sa totiž neodmysliteľne spájajú aj so sviatkom sv. Mikuláša a oslavou adventu. Mnohé z receptov, ktoré doma bežne používame i my, vznikli práve v Rakúsku alebo v Nemecku a odtiaľ sa rozšírili aj do iných krajín.

Vianoce v znamení voňavých perníkov

Napríklad nemeckému Norimbergu sa často pripisuje prvenstvo v pečení perníkov a medovníkov, v Drážďanoch zas bola prvýkrát upečená prvá vianočná štóla. S Viedňou sa zase spája vznik legendárnej Sacherovej torty s marhuľovým lekvárom a čokoládovou polevou či pôvod voňavých vanilkových rožkov. Za sladkými maškrtami nezaostáva ani mesto Linz (Linec), odkiaľ pochádzajú populárne linecké koláčiky.

Štedrovečerný stôl sa priam prehýba pod hojnosťou jedál

Na tradičnej rakúskej štedrovečernej tabuli určite nesmie chýbať vyprážaný kapor a hydina na všetky spôsoby, ale najmä obľúbené bravčové rezne. Podáva sa polievka s pečeňovými knedličkami a vyprážaný bravčový rezeň so zemiakovým šalátom, ryby, ale tiež zajac a sladká kukuričná kaša s hrozienkami a jablkami, poliata sladkým čerešňovým likérom. Po dobrom jedle prichádza na rad zákusok v podobe jemnej domácej bábovky a kávou.

 

Adventný venček

Pieseň „Tichá noc“ vznikla v Rakúsku

Azda najznámejšia vianočná pieseň „Tichá noc, svätá noc“ sa dnes spieva vo viac ako 200 jazykoch sveta. Možno ste už o tom počuli, ale príbeh jej vzniku rozhodne nepatrí k tým obyčajným. Na Štedrý deň v roku 1818 Joseph Mohr, kňaz z rakúskeho kostolíka  v Oberndorfe zistil, že kožené organové mechy, ktoré mali slúžiť pri hraní organu, sú plné dier a tak nebude možné organ použiť.

V takomto zúfalom rozpoložení sa rozhodol požiadať o pomoc učiteľa Franza Grubera, aby k jeho vianočnej básni skomponoval vhodnú melódiu, ktorá by sa mohla hrať aj na gitare. Legenda hovorí, že Gruberovi netrvalo ani hodinu, kým k pôsobivému textu vytvoril známu melódiu, dodnes považovanú za najznámejšiu vianočnú pieseň.

 

Kto nosí darčeky pod stromček v Rakúsku

Vianoce sú v Rakúsku sviatkom, ktorý s veľkou radosťou oslavujú nielen deti, ale i dospelí. Preto už niekoľko týždňov vopred pripravujú prekrásne ručne vyrábané ozdoby na stromček zo slamy, orechov, sušeného ovocia či perníkov. Pod stromček sa ukladajú podomácky vyrobené figúrky z betlehema, ktoré sa v rodinách dedia z generácie na generáciu a často ich pod vianočným stromčekom môžeme vidieť až niekoľko. Za jedny z najkrajších sú právom považované betlehemy z Tirolska, z ktorých sú mnohé známe aj za hranicami Rakúska.

  • V Rakúsku nosí darčeky pod stromček Christkind, čiže Ježiško. Jeho príchod na Štedrý deň ohlasuje svojím zvonením podvečerný zvon. Len čo doznie jeho hlas, vyberú sa deti i dospelí k vianočnému stromčeku a rozbaľujú darčeky, ktoré im Ježiško priniesol. Zaujímavosťou je aj to, že darčeky otvára vždy hlava rodiny, teda otec, ktorý usmerňuje aj to, kto dostane aký darček. Počas Vianoc sa tiež často hrajú predstavenia a rozprávajú sa príbehy o príchode Jezuliatka na svet.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia