Kategórie
 
 
 
 
 
Krása

Ako sa správne postarať o pokožku v zime?

Zima je pre pleť na tvári náročným obdobím. Pôsobenie mrazu, studeného vetra a náhle zmeny teploty pri prechode do vykúrenej miestnosti - to všetko prispieva k jej vysúšaniu. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako sa správne postarať o pokožku v zime.

Ako sa správne postarať o pokožku v zime?

Zima nám občas dáva poriadne zabrať. Svoje o tom vedia najmä tí z nás, ktorých pleť je suchá a citlivá. Poradíme vám niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým bude zimné obdobie pre vašu pleť menej náročné.

 

  1. Hydratujte, hydratujte a znovu hydratujte

Pôsobenie poveternostných vplyvov v chladnejších mesiacoch roka má za následok nadmerné vysúšanie pleti. Svoje o tom vedia aj tí, ktorí problém so suchou pleťou obyčajne nemajú. Tá je často napnutá a tvoria sa na nej drobné šupinky. Po pobyte vonku je navyše viac citlivá a reaguje začervenaním. Počas zimného obdobia preto pleť potrebuje intenzívnu hydratáciu a zároveň dostatočnú výživu. To, aký hydratačný krém je najvhodnejší, závisí od vášho typu pleti. Najlepšie však urobíte, ak pre toto obdobie zvolíte mastnejšie a zároveň hutnejšie krémy, ktoré chránia pokožku pred chladom. Často ich nájdete aj pod označením „zimný krém“.

 

„Počas zimného obdobia potrebuje pleť intenzívnu hydratáciu a dostatočnú výživu.“

 

Aspoň raz do týždňa si doprajte hydratačnú výživnú masku, ktorá vašu pokožku ešte lepšie zregeneruje. Nezabúdajte ani na to, že pleť je potrebné hydratovať aj zvnútra. Aj v zime preto dôsledne dodržiavajte pitný režim, hoci budete v chladnejších dňoch pociťovať menší smäd.

 

2. Použite ochranný faktor

Počas slnečných zimných dní a predovšetkým počas lyžovačky na horách použite krém s ochranným faktorom. Sneh totiž dokáže zintenzívniť zimné slnko natoľko, že môže vašu pokožku spáliť. A aký ochranný faktor by ste mali zvoliť? Pri zimných športoch by ste mali siahnuť po prípravkoch s faktorom SPF 50, pri bežnom pobyte v meste by vám mal stačiť SPF 15, resp. SPF 30, ak máte svetlejšiu pokožku

 

3. Make-up áno či nie?

Rozmýšľate nad tým, či je vhodné používať počas zimy make-up? Naša odpoveď je, že samozrejme áno. Súčasné make-upy totiž majú v sebe vysoké výživné a hydratačné látky, ktoré ochranu krému ešte viac posilnia. Počas zimného obdobia však dávajte prednosť skôr tekutému make-upu, prípadne tónovaciemu krému, naopak púdru sa snažte skôr vyvarovať. Má totiž vysušujúce účinky. Keď je reč o make-upe, nemôžeme opomenúť ani jeho odličovanie. Kvôli mrazivému počasiu by ste mali dať na čas zbohom čistiacim pleťovým vodám a gélom, ktoré by mohli pokožku ešte viac podráždiť.  Mnohé z nich totiž často obsahujú alkohol, ktorý pokožku vysuší ešte viac. Miesto nich počas zimných mesiacoch presedlajte na čistiace pleťové telové, ktoré je oveľa jemnejšie.

 

 4. Starajte sa o ruky

Aj keď nosíte rukavice, stačí malá chvíľa bez nich a pokožka sa začne vysušovať. Dôsledkom môžu byť nielen suché ruky, ale aj malé krvavé trhlinky na pokožke či zádery na nechtoch. Aj na ruky preto používajte výživný krém, ktorý zabráni nielen popraskaniu kože, ale aj štiepeniu nechtov. Ak krém na ruky neobľubujete, môžete namiesto neho použiť aj telový krém či olej, ktoré na ruky nanesiete pred spaním.

Pokožka v zime ruky

Tip od nás: Ak chcete vedieť viac o starostlivosti o suché ruky, prečítajte si aj článok Čo na suché ruky? Doprajte im úľavu aj počas zimy.

 

5. Nezabudnite na pery

Pokožka pier je veľmi citlivá, a preto trpí v zime viac ako zvyšok tela. Práve z tohto dôvodu sú pery v zimnom období často vysušené a popraskané. Z domu preto nikdy nevychádzajte bez toho, aby ste si na ne naniesli balzam. Pri výbere stavte skôr na tie prírodné, ideálne s obsahom včelej kašičky, olivového oleja či bambuckého masla, ktorý ich v zime ochráni a hydratuje. V prípade, že na perách balzam neznesiete, aplikujte si ho aspoň pred spánkom. A na záver ešte drobná rada. Pokúste sa pery v zime neolizovať, pretože sa viac vysušujú a praskajú. 

Pokožka v zime Pery

6. Suché a polámané vlasy

Nie je ničím nezvyčajným, že vlasy a pokožka hlavy, sú počas zimného obdobia rovnako namáhané ako zvyšok nášho tela. Čiapky, ale aj sneh, dážď a vietor im dávajú poriadne zabrať. V zime preto rozhodne nešliapnete vedľa, ak si zaobstaráte šampón na suché vlasy, ideálne bez pridania syntetických látok  alebo tie s označením „wintercare“. Pri šampónoch však starostlivosť o našu korunu nekončí. Ak počas roka nepoužívate kondicionér, zima je ideálnou príležitosťou zaradiť ich do vašej bežnej rutiny. Krokom vedľa rozhodne nie sú ani vyživujúce masky, ktoré uhladia rozštiepené končeky a tiež prinavrátia vlasom ich stratený lesk a poddajnosť. Na dosiahnutie ešte lepšieho účinku môžete do masky primiešať aj pár kvapiek argánového oleja alebo si z neho rovno urobiť vlasový zábal. Pre umývanie vlasov v zime však platí zásadné pravidlo, ak je to možné umývajte si ich čo najmenej. Po umývaní ich nechajte voľne vyschnúť a po féne, žehličke na vlasy či kulme siahajte iba v nevyhnutných prípadoch.

 

Starostlivosť o detskú pokožku

Špeciálnu starostlivosť venujte v zime najmä detskej pokožke. Pred tým, ako svoje ratolesti nababušíte a zoberiete ich vonku, nakrémujte im mastným krémom tvár a ruky. Vhodné sú najmä krémy s označením detský krém proti mrazu alebo proti chladu. Následne po návrate domov odstráňte krém mäkkým uterákom. Ani pri najmenších nezabudnite na špeciálnu ochranu pier vo forme špeciálneho hydratačného balzamu na pery, ktorý by mal obsahovať včeliu kašičku, olivový olej alebo bambucké maslo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia