Kategórie
 
 
 
 
 
Napísal Terézia Lipanová
Krása

Ako sa správne postarať o pokožku v zime?

Ako sa správne postarať o pokožku v zime?

Zima je pre pleť na tvári náročným obdobím. Pôsobenie mrazu, studeného vetra a náhle zmeny teploty pri prechode do vykúrenej miestnosti - to všetko prispieva k jej vysúšaniu. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako sa správne postarať o pokožku v zime.

#1 Hydratujte a znovu hydratujte

Pôsobenie poveternostných vplyvov v chladnejších mesiacoch roka má za následok nadmerné vysúšanie pleti. Tá je napnutá a tvoria sa na nej drobné šupinky. Po pobyte vonku je navyše viac citlivá a reaguje začervenaním. Počas zimného obdobia teda pleť potrebuje intenzívnu hydratáciu a dostatočnú výživu. To, aký hydratačný krém je najvhodnejší, závisí od vášho typu pleti. Najlepšie však urobíte, ak pre toto obdobie zvolíte mastnejšie krémy, ktoré chránia pred chladom. Často ich nájdete aj pod označením zimný krém.

 

„Počas zimného obdobia potrebuje pleť intenzívnu hydratáciu a dostatočnú výživu.“

 

Aspoň raz do týždňa si doprajte hydratačnú výživnú masku, ktorá vašu pokožku ešte lepšie zregeneruje. Nezabúdajte ani na to, že pleť je potrebné hydratovať aj zvnútra. Aj v zime preto dôsledne dodržiavajte pitný režim, hoci budete v chladnejších dňoch pociťovať menší smäd.

 

#2 Použite ochranný faktor

Počas slnečných zimných dní a predovšetkým počas lyžovačky na horách použite krém s ochranným faktorom. Sneh totiž dokáže zintenzívniť zimné slnko natoľko, že môže vašu pokožku spáliť. A aký ochranný faktor by ste mali zvoliť? Pri zimných športoch by ste mali siahnuť po prípravkoch s faktorom SPF 50, pri bežnom pobyte v meste by vám mal stačiť SPF 15, resp. SPF 30, ak máte svetlejšiu pokožku. 

 

#3 Make-up áno či nie?

Rozmýšľate nad tým, či je vhodné používať počas zimy make-up? Naša odpoveď je, že samozrejme áno. Súčasné make-upy totiž majú v sebe vysoké výživné a hydratačné, ktoré ochranu krému ešte viac posilnia. Počas zimného obdobia však dávajte prednosť skôr tekutému make-upu, prípadne tónovaciemu krému, púdru sa snažte skôr vyvarovať. Má totiž vysušujúce účinky.

 

#4 Starajte sa o ruky

Aj keď nosíte rukavice, stačí malá chvíľa bez nich a pokožka sa začne vysušovať. Dôsledkom môžu byť nielen suché ruky, ale aj malé krvavé trhlinky na pokožke či zádery na nechtoch. Aj na ruky preto používajte výživný krém, ktorý zabráni nielen popraskaniu kože, ale aj štiepeniu nechtov. Ak krém na ruky neobľubujete, môžete namiesto neho použiť aj telový krém či olej, ktoré na ruky nanesiete pred spaním.

Tip od nás: Ak chcete vedieť viac o starostlivosti o suché ruky, prečítajte si aj článok Čo na suché ruky? Doprajte im úľavu aj počas zimy.

 

#5 Nezabudnite na pery

Pokožka pier je veľmi citlivá a namáhaná. Práve preto sú pery v zimnom období často vysušené a popraskané. Používajte preto balzam na pery, ktorý ich v zime ochráni a hydratuje. Pokúste sa pery v zime neolizovať, pretože sa viac vysušujú a praskajú. 

Balzam na prery

 

Starostlivosť o detskú pokožku

Špeciálnu starostlivosť venujte v zime detskej pokožke. Pred tým, ako svoje ratolesti nababušíte a zoberiete ich vonku, nakrémujte im mastným krémom tvár a ruky. Vhodné sú najmä krémy s označením detský krém proti mrazu alebo proti chladu. Po návrate domov odstráňte krém mäkkým uterákom. Ani pri najmenších nezabudnite na špeciálnu ochranu pier vo forme špeciálneho hydratačného balzamu na pery, ktorý by mal obsahovať včeliu kašičku, olivový olej alebo bambucké maslo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia