Kategórie
 
 
 
 
 
DIY - návody

Ako si vybrať opaľovacie prostriedky

Leto sa nezadržateľne blíži, slnko láka do prírody a k vode. Čaká nás obdobie dovoleniek, dlhých prázdnin a samozrejme pobytu vonku na slnku. Pred horúcimi lúčmi slnka by sa mal chrániť každý, od najmladších detí až po seniorov. Viete ako sa správne chrániť pred slnkom? Či ako si vybrať prostriedky na opaľovanie tak, aby dovolenka i voľné chvíle priniesli radosť a nie nepríjemné spálenie?

Ako si vybrať opaľovacie prostriedky

Aby ste získali pekné opálenie, no zároveň sa nespálili, musíte pri opaľovaní dodržiavať určité zásady. V prvom rade sa nesnažte opáliť na jedenkrát. Krásne opálenie vyžaduje čas, preto sa opaľujte postupne, na viackrát a po menej. Pri každom pobyte na slnku, aj pri tom najkratšom, používajte prípravky na opaľovanie.

 

Je lepší olej, mlieko alebo krém na opaľovanie?

Výber necháme na vás, pretože rozdiel medzi nimi je v ich konzistencii a spôsobe nanášania a každému vyhovuje niečo iné. Najčastejšie sa používa mlieko na opaľovanie, ktoré sa ľahko rozotiera a rýchlejšie vsiakne do pokožky. Najhutnejší je krém na opaľovanie, lepšie drží na pokožke a zvyčajne je určený na tvár. Zvyčajne ich nanášanie dlhšie trvá, ale máte istotu, že ste naniesli na kožu dostatočné množstvo. No a nakoniec sú to oleje na opaľovanie. Olej na opaľovanie má poväčšine nižší ochranný faktor ako mlieko alebo krém, ale na druhej strane zanechá vašu pokožku vláčnu a lesklú. Obyčajne sa používa, ak už máte pokožku mierne opálenú a postačí vám nižší ochranný faktor. Opaľovací sprej je čoraz viac populárnejší kvôli jeho praktickosti použitia.

 

Ako vybrať opaľovací krém podľa ochranného faktora

Orientovať sa v súčasnej ponuke opaľovacích prípravkov nie je ľahké. Vyberať by ste ich mali aj podľa ochranného faktora. Na etikete výrobku sa často môžete stretnúť so skratkou SPF, ktorá je doplnená o číslo. Znamená Sun Protection Factor, známy tiež ako UV faktor. Ochranný faktor uvádza ochranu pred UVB žiarením a určuje dobu navyše, počas ktorej bude opaľovací krém chrániť vašu pokožku pred popálením, ako keby ste neboli chránení ochranným opaľovacím krémom. Zjednodušene povedané, ochranný faktor prípravku predĺži čas, po ktorom začne pokožka červenať. Napríklad budete na priamom slnku okolo 10 minút bez prípravku. Po tejto dobe začne vaša pokožka červenieť, ale ak by ste si naniesli krém s SPF 15, tak teoreticky by mala začať červenieť až o 10x15 = 150 minút neskôr.

Na otázku, akú výšku ochranného faktora si zvoliť neexistuje univerzálna odpoveď. Každý človek má v koži určité množstvo kožného pigmentu melanínu, ten chráni proti UV žiareniu. Intenzitu pigmentácie vyjadrujú fototypy. Zjednodušene povedané, čím máte svetlejšiu pleť, vlasy a oči, tým nižšie číslo kožného fototypu máte. Tým pádom by ste mali používať opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom, ako osoby s tmavšou pokožkou. Samozrejme to neplatí pri malých deťoch, tie by mali používať opaľovací krém pre deti s najvyšším ochranným faktorom SPF 50+.

Ako vybrať opaľovací krém podľa ochranného faktora

Ochrana prípravkov voči UVA žiareniu

Vyššie sme spomenuli ako sa uvádza na prípravkoch na opaľovanie ochrana voči UVB žiareniu. Ale veľmi dôležitá je aj ochrana pred UVA žiarením. Na obale výrobku by ste si preto mali všímať znak UVA v krúžku, vtedy opaľovací krém chráni pokožku aj pred týmto žiarením. UVA žiarenie má totiž na svedomí starnutie pokožky, tvorbu vrások a stareckých škvŕn.

 

Starostlivosť o pokožku po opaľovaní

Ľudská pokožka je veľmi jemná a citlivá, preto keď ju budete dlhšie vystavovať slnečnému žiareniu bez krému na opaľovanie, alebo len s malým faktorom, môžete si ju poškodiť. Pokožka si veľa pamätá a v budúcnosti vám to patrične dá najavo. Vystavením UV žiareniu sa vysušuje, páli, je napätá a citlivá na akýkoľvek dotyk. Po každom opaľovaní by ste sa mali o svoju pokožku patrične postarať. Vhodné je používať prípravky po opaľovaní, napríklad mlieko alebo krém po opaľovaní, ktoré obsahujú rôzne prospešné látky, napríklad panthenol, aloe vera alebo vitamín E. Regenerujú spálenú a poškodenú pokožku a poskytnú jej zvýšenú hydratáciu.

 

Samoopaľovacie krémy

V prípade, že máte citlivú alebo bledú pokožku, ktorá na slnku ihneď sčervenie a túžite po opálení, nemusíte sa zbytočne vystavovať slnku. Môžete siahnuť po skvelých pomocníkoch, ktorými sú samoopaľovacie prípravky. Samoopaľovacie krémy alebo samoopaľovacie spreje sú skvelou alternatívou pre tých, ktorí bojujú s alergiou na slnko a chcú vyzerať pekne opálene. Odporúčame vám samoopaľovací krém aplikovať až po telovom peelingu. Postará sa o to, aby vaša pleť bola hladká a krém nezanechal škvrny.

S ničím sa nemá preháňať a o opaľovaní to platí dvojnásobne. Nadmerné opaľovanie je aj hlavnou príčinou rakoviny kože alebo predčasného starnutia pokožky. Používaním správnych opaľovacích prostriedkov tomu môžete predchádzať a zvládnete tak opaľovanie bez ujmy na zdraví.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia