Kategórie
 
 
 
 
 
DIY - návody

6 krokov ako vyčistiť chladničku

Čistenie chladničky je dôležité nielen kvôli hygienickému uskladneniu potravín, ale pomôže vám tiež utvoriť si prehľad o tom, čo v chladničke máte. Nie je to však práve najobľúbenejšia činnosť a mnohé gazdinky ju odkladajú ako sa len dá. Preto sme pre vás pripravili 6 krokov, ako umyť chladničku rýchlo a jednoducho. Zároveň sa tiež dozviete, ako odstrániť zápach z chladničky.

6 krokov ako vyčistiť chladničku

Ako často treba čistiť chladničku

Dodržiavať frekvenciu pre čistenie chladničky sa oplatí hneď z viacerých dôvodov. Zabránite tým nepríjemným prekvapeniam v podobe plesní, zamedzíte vzniku zápachu a samozrejme, udržíte chladničku vždy čistú a hygienicky nezávadnú. Povrch chladničky odporúčame čistiť minimálne raz do mesiaca. Môžu na ňom totiž zostávať zvyšky potravín, potečená šťava, omrvinky a pod. Komplexné čistenie chladničky, pri ktorom sa zameriate na dôkladnejšiu, hĺbkovejšiu očistu, vykonávajte minimálne dvakrát do roka.

 

1. Vyprázdnite chladničku

Ako prvé povyberajte z chladničky všetko, čo sa v nej nachádza. Skontrolujte dátumy spotreby u rizikových druhov potravín, nebalené potraviny, ovocie a zeleninu starostlivo prehliadnite. Môžu sa na nich totiž nachádzať plesne či hniloba, ktoré sa ľahko môžu rozšíriť do okolia.

 

Vyprázdnite chladničku

Všetky pokazené potraviny bez milosti vyhoďte. Ostatné potraviny, ktoré ste vyhodnotili ako nezávadné, oddeľte a počas čistenia ich vložte do termo obalu spolu s chladiacimi vložkami, aby ste zabránili teplotným zmenám a ich následnému pokazeniu.


2. Odstráňte povrchové nečistoty hubkou

Na dno chladničky položte uterák, ktorý bude zachytávať vodu pri umývaní, aby ste si nenarobili zbytočnú robotu pri pretečení. Starostlivo poutierajte celý povrch chladničky pomocou hubky na riad, namočenej do vody s prídavkom čistiaceho prostriedku. Vhodný je napríklad Mr. Proper viacúčelový čistič, ktorý účinne odstraňuje usadený tuk a špinu.  Vyberte police, dôkladne vyčistite drážky, priehradky a umyte po jednom všetky boxy. Ak zaschnuté nečistoty dostatočne navlhčíte, ich následné odstránenie bude o to ľahšie.
 

3. Odolnejšie nečistoty zotrite tak, aby ste nepoškriabali povrchy

Povrch chladničky predstavuje plochu, na ktorej sa môžu uchytiť baktérie z potravín. Čím hladšia a homogénnejšia je táto plocha, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa v nej baktérie usadia. Preto sa pri čistení snažte zabrániť poškriabaniu povrchu a vytvoreniu mikrotrhlín na povrchu chladničky. Pri čistení nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, radšej špinu dôkladne rozpusťte a následne jednoducho zotrite mäkkou handričkou. Na vyčistenie vnútorných priestorov používajte len také čistiace prostriedky, ktoré sú vhodné na materiály určené na styk s potravinami.

 

Odolné nečistoty

Ideálny je napríklad Dr. Beckmann hygienický čistič chladničky s bio alkoholom. Keďže neutralizuje pachy, je výborný aj v prípade, keď neviete, ako odstrániť zápach z chladničky. Odstraňuje i ľahkú námrazu a schne rýchlo a bez šmúh. Ak aj napriek pravidelnému čisteniu máte pocit, že po otvorení dvierok cítiť zápach z chladničky, máme pre vás skvelý tip. Nechajte vo vnútri namočenú bavlnu s octom, pomôže to zabrániť prítomnosti zápachu.


4. Nezabudnite na tesnenie dverí

Tesnenie zabraňuje teplotným stratám, preto je potrebné udržovať ho funkčné a čisté. Ak viete, ako umyť chladničku, mali by ste tiež vedieť, ako sa postarať o tesnenie. Pretrite ho vlhkou hubkou s trochou saponátu, zotrite čistou handričkou a osušte. Pri čistení ho môžete potrieť aj vlhkou handričkou s niekoľkými kvapkami oleja. Pomôže to zachovať pružnosť a mäkkosť tesniaceho materiálu.
 

5. Zamerajte sa tiež na čistenie chladničky zvonka

Možno sa vám to predtým nezdalo dôležité, ale aj zvonku sa na chladničke môžu usádzať baktérie z potravín či okolitého prostredia. Predispozičným miestom je práve rukoväť na dverách, na ktorú sa môžu preniesť z rúk. To znamená, že nestačí len utrieť ju namokro, aby nebola lepkavá alebo mastná.

Použite radšej dezinfekčný prostriedok, ako je dezinfekčný sprej Impresan, ktorý odstraňuje až 99,99 % baktérií, húb a niektorých vírusov. Navyše neobsahuje farbivá ani parfémy. Ak máte chladničku s nerezovou povrchovou úpravou, s prípravkom Sidol na nerezové povrchy zmiznú všetky odtlačky akoby mávnutím čarovného prútika a chladnička sa bude čoskoro lesknúť ako nová.
 

6. Očistite kompresor a výparník

Na zadnú stranu chladničky sa často zabúda, takže doslova zapadá prachom. Ide najmä o vonkajšie časti kompresora a výparníka, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na zadnej strane spotrebiča. Keď tieto dôležité súčiastky obalí vrstva prachu, dochádza k tomu, že chladnička nie je schopná udržať správnu teplotu.

Prach totiž v tomto prípade funguje ako dokonalý izolant. Nezvyšujte si účty za elektrinu a udržujte potraviny v konštantnom chlade. Pritom jednoduchá metóda, ako vyčistiť chladničku zvonku, zaberie doslova pár minút. Stačí, ak chladničku na chvíľu odpojíte a na očistenie zadnej strany použijete kefu alebo vysávač, ktoré prach spoľahlivo odstránia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia