Kategórie
 
 
 
 
 
Domácnosť

Tvrdosť vody pri praní a umývaní riadu v umývačke je dôležitá. Viete, akú máte doma?

Tvrdá voda je priamo zodpovedná za zvýšený výskyt vodného kameňa, s ktorým má problém veľa domácností. Usádza sa v práčke, umývačke riadu, v kávovare i v bojleri. Zistiť stupeň tvrdosti vody a urobiť účinné opatrenia pritom nie je také náročné. Pozrite sa, aké máte možnosti.

Tvrdosť vody pri praní a umývaní riadu v umývačke je dôležitá. Viete, akú máte doma?

Tvrdosť vody v jednotlivých regiónoch na Slovensku

Tvrdá voda je síce vďaka vyššiemu obsahu minerálov prospešná pre naše zdravie, no domácim spotrebičom dáva poriadne zabrať. Stupeň tvrdosti vody závisí od koncentrácie všetkých viacmocných katiónov kovov alkalických zemín, čo znamená predovšetkým sumu koncentrácií vápnika a horčíka. Na Slovensku vykazujú verejné vodovody v jednotlivých regiónoch významné rozdiely.

Tvrdosť vody v jednotlivých regiónoch na Slovensku

Najnižšie hodnoty tvrdosti (od 0,21 – 0,26 mmol/l) dosahuje voda v obciach Bacúch v okrese Brezno, Krahulec v okrese Žiar nad Hronom a Rákoš v okrese Košice – okolie. Úplne najnižší stupeň tvrdosti vody vykazuje obec Poltár, ktorá má hodnotu 0, 52 mmol/l. Opačný extrém predstavujú Piešťany s najtvrdšou vodou s hodnotou 4,11 mmol/l. Po nich nasledujú obce Dolné Obdokovce, Kolíňany a Hosťová v okrese Nitra (6,96 – 7,00).

 

Tabuľka tvrdosti vody

Tvrdosť vody sa hodnotí podľa stupnice tvrdosti. Hodnoty, resp. stupne tvrdosti vody sa uvádzajú v mmol/l alebo v °dH, t. j. v stupňoch nemeckých. Podľa koncentrácie obsiahnutých minerálov teda vodu rozdeľujeme na veľmi mäkkú, mäkkú, stredne tvrdú, tvrdú a veľmi tvrdú.

 

Pitná voda

mmol/l

°dH

 veľmi tvrdá

> 3,76

> 21,01

 tvrdá

2,51 – 3,75

14,01 – 21

 stredne tvrdá 

1,26 – 2,5

7,01 – 14

 mäkká

0,7 – 1,25

3,9 – 7

 veľmi mäkká

< 0,5

< 2,8

 

Poznať tvrdosť vody sa oplatí

Ovládať, aký stupeň tvrdosti dosahuje voda z vodovodu u vás doma prináša viaceré výhody. Napríklad pri praní. Ak máte mäkkú vodu, stačí, ak do práčky nasypete menšie množstvo prášku na pranie. Vo väčšine prípadov je na baleniach pracích práškov uvedený údaj o odporúčanom dávkovaní v závislosti od tvrdosti vody. Pri mäkkej vode môžete takto ušetriť až 20 % pracieho prášku, čím nešetríte len svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.

Mäkká voda vám zároveň podáva informáciu, že do prania nie je potrebné pridávať zmäkčovače či aviváž. A naopak, ak máte tvrdú vodu, kvôli obsahu vápnika tvrdne aj bielizeň, preto je použitie takýchto prostriedkov na mieste. Tvrdá voda je tiež zodpovedná za nánosy vápnika na ohrievačoch vody, čím sa podieľa na zvýšení spotreby energie na ohriatie. Boj proti vodnému kameňu sa teda oplatí.

 

Následky vodného kameňa na domáce spotrebiče

Prietokom tvrdej vody v domácnosti postupne dochádza k vzniku povlakov a usadenín na obkladoch, armatúrach a domácich spotrebičoch. Tento jav je viditeľný vo forme bieleho povlaku —  tzv. vodného kameňa, tvoreného hlavne uhličitanom vápenatým. Nánosy vodného kameňa môžu zapríčiniť až upchatie potrubia alebo dokonca úplné zničenie spotrebiča.

Následky vodného kameňa na domáce spotrebiče

Vodný kameň znižuje funkčnosť spotrebičov, ako napríklad žehlička, práčka, kávovar, kanvica, bojler či práčka. V rozvodoch teplej vody zase vápenaté usadeniny znižujú účinnosť vykurovacích telies. Preto sa na odstránenie vodného kameňa v práčke a umývačke riadu odporúčajú prostriedky ako je napríklad odvápňovač Heitmann. Kávovary, kanvice a stroje na espressá zase účinne vyčistí odvápňovač s kyselinou citrónovou.

 

Test tvrdosti vody

Existujú viaceré spôsoby, ako merať tvrdosť vody. Napríklad špecializované laboratóriá používajú na túto analýzu iónový chromatograf alebo fotometer. Za pomoci presvecovania dokáže prístroj zobraziť presné parametre látok nachádzajúcich sa vo vode.

V domácich podmienkach si zase môžete tvrdosť zistiť testermi, lakmusovým papierikom alebo s pomocou kvapiek na meranie tvrdosti vody s obsahom čpavku, chloridu amónneho či uhličitanu horečnatého. Kvapky fungujú na princípe titrácie – kvapkaním roztoku do stanovovanej vody zmena sfarbenia indikuje ukončenie testu. Použitý počet kvapiek sa rovná stupňu tvrdosti.

 

Úprava tvrdosti vody a odvápňovače

Zmäkčenie alebo úprava tvrdej vody je proces, pri ktorom sa odstraňujú z vody vápenaté a horečnaté ióny. Vykonáva sa pomocou magnetickej úpravy, destilácie, elektrolýzy, s použitím sódy alebo výmenou iónov. Výsledkom je mäkká voda, ktorá by však podľa mala obsahovať viac ako 30 mg/l vápnika a 10 až 30 mg/l horčíka.

Existujú však aj jednoduchšie spôsoby. Pri praní skúste použiť aviváž vo fáze plákania oblečenia. Vďaka nej sa minerály zodpovedné za tvrdosť vody udržia vo vode a nezachytia sa na oblečení. Práčku potom od usadenín vyčistíte práškom na odvápnenie práčky Calgon. Podobne môžete pred účinkami vodného kameňa chrániť aj umývačku riadu. Pomôže vám v tom čistič do umývačky Somat.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia