Kategórie
 
 
 
 
 
Domácnosť

Praktické rady ako vyčistiť sedačku rýchlo a jednoducho

Vianoce sú za dverami a čas veľkého upratovania sa neúprosne blíži. Umývate okná, utierate lustre, tepujete koberce...Čistenie sedačiek však odkladáte tak dlho, ako sa len dá. Pritom sa nejedná o nič také, čo by ste nezvládli. Prečítajte si šikovné tipy, ako vyčistiť sedačku či ako odstrániť žuvačku zo sedačky, ktoré určite využijete.

Ako vyčistiť sedačku

Starostlivosť o sedačky v skratke

Poznáme rôzne druhy sedačiek: látkové, kožené, semišové či vyhotovené z ekokože. Líšia sa navzájom nielen materiálom, ktorý bol použitý na poťah, ale aj svojimi rozmermi, farbou, vzorom či tvarom. Od týchto faktorov sa potom odvíja aj spôsob údržby, ktorý si sedačky vyžadujú, aby si zachovali svoj bezchybný vzhľad. Pre čistenie sedačiek však vo všeobecnosti platí niekoľko základných pravidiel:

  • Pred kúpou novej sedačky si v predajni zistite, aké čistiace prostriedky sú pre ňu odporúčané.
  • Pri domácom čistení nepoužívajte prípravky s obsahom bielidiel (napr. chlór).
  • Pred prvým použitím čistiaceho prostriedku ho najprv otestujte na málo viditeľnom mieste.
  • Vyhýbajte sa tvrdým kefám, ktoré by mohli poškodiť povrch sedačky.
  • Na čistenie kožených sedačiek a sedačiek z koženky používajte výhradne bielu handričku. Farebná by mohla pustiť farbu a sedačku zafarbiť.

 

Ako vyčistiť koženú sedačku

Kožené sedačky sú v domácnostiach veľmi obľúbené, no zároveň sú aj veľmi náchylné na bežné znečistenie od pier, fixiek či riflí. Aby si teda kožená sedačka zachovala svoj krásny a čistý vzhľad čo najdlhšie, odporúčame ju dvakrát do roka impregnovať. Ochranný film z impregnačného spreja zabráni hlbšiemu preniknutiu nečistôt do materiálu a ušetrí vám tak neskoršiu námahu pri odstraňovaní odolných škvŕn.

Pre zachovanie pôvodnej farby obzvlášť u bielych sedačiek sa oplatí dodržiavať určité pravidlá. Napríklad nesedávať na sedačke príliš často v rifliach alebo neklásť na ňu vankúše a deky z farebných látok, ktoré by mohli púšťať farbu. Okrem toho netreba zabúdať na pravidelné ošetrovanie kože. Bezfarebný krém Erdall Classic na starostlivosť o kožu v spreji predstavuje moderné riešenie na čistenie koženej sedačky. Ľahko a rýchlo preniká do kože, ošetruje ju a zanecháva pružnú a mäkkú bez pocitu mastnoty.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Či už máte doma deti, psy alebo mačky – bežná domácnosť sa nezaobíde bez omrviniek, fliačikov či chlpov na sedačke. Drobné povrchové škvrny na látkových sedačkách je preto potrebné odstrániť ihneď, ako ich zbadáte. Dobré je mať naporúdzi prípravok na čistenie sedačky, ako je čistiaca pena Vanish Gold, ktorá rýchlo preniká do hĺbky a účinne odstraňuje zápachy a nečistoty. Látkové poťahy osvieži a dokonca rozjasní ich farby, takže vyzerajú opäť ako nové.

Mnohí z nás radi maškrtia pred televízorom, no často si to odnesie práve sedačka. Netreba sa však báť, škvrny od čokolády a kečupu poľahky zmiznú vďaka studenej vode s pracím práškom. Okrem toho na vyčistenie bežných škvŕn postačuje zmes teplej vody a čistiaceho mydla, ideálne je žlčové mydlo Aloe Vera Dr. Beckmann. Škvrnu jednoducho navlhčite, potrite mydlom a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne opláchnite vodou a zľahka osušte. Mydlo efektívne odstraňuje aj nečistoty hlboko vo vláknach, pochádzajúce zo stolového oleja, mejkapu, krvi alebo rúžu.

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Dezinfekcia a mokré čistenie sedačky

Čistenie sedačiek mokrou cestou je veľmi efektívne, avšak v tomto prípade musíte počítať s tým, že sedačka bude niekoľko hodín schnúť. Preto odporúčame toto riešenie zvoliť skôr na menšie plochy, ktoré môžete po odstránení fľaku jednoducho vyfénovať horúcim vzduchom a sedačka bude opäť suchá a čistá. Na dezinfekciu sedačiek a čalúnenia zase môžete použiť dezinfekčný sprej Impresan, ktorý už do 30 sekúnd odstráni až 99,9 % prítomných baktérií, plesní a vírusov.

Najvýhodnejším riešením preto bezpochyby zostáva snímateľný poťah alebo jednoducho deka, ktorú natiahnete na sedačku a ktorá bude plniť okrem dekoratívnej aj ochrannú funkciu. Stačí ju totiž v prípade znečistenia stiahnuť, vložiť do práčky a vyprať. Po dôkladnom vysušení je tak opäť pripravená na použitie.

 

Ako odstrániť žuvačku zo sedačky

Pohľad na žuvačku prilepenú na sedačke vás určite nepoteší, no našťastie vás už nemusí ani znepokojiť. Existujú totiž jednoduché riešenia, ako sa takáto situácia dá zvládnuť bez akýchkoľvek nepriaznivých následkov pre sedačku. Medzi osvedčené metódy patrí napríklad kocka ľadu, ktorú stačí položiť na žuvačku, počkať, kým žuvačka nestvrdne a potom ju opatrne zoškrabať opakom noža.

Ďalší spôsob je potrieť žuvačku prípravkom Dr. Beckmann odstraňovač škvŕn kancelária a domáci majstri. Na rozdiel od teplého octu, ktorý je tiež jeden z obľúbených spôsobov, ako odstrániť žuvačku zo sedačky, tento prostriedok šetrí farby a tkanivá. Je preto ideálny na čistenie sedačiek s látkovým poťahom, ktoré majú žuvačku prilepenú na textilnej časti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia