Kategórie
 
 
 
 
 
Domácnosť

Ako zmäkčiť tvrdú vodu

Vedeli ste, že už 3 milimetre vodného kameňa dokážu znížiť výkonnosť práčky až o 20 - 30%? Presne tak. Ohrev vody sa vďaka nánosom predlžuje, dôsledkom čoho sa logicky zvyšuje aj spotreba elektrickej energie. Vinníkom je tvrdá voda. Je to aj váš problém? Nebojte sa, nie ste v tom sami. Tvrdá voda totiž spôsobuje problémy väčšine domácností na Slovensku.

Ako zmäkčiť tvrdú vodu.

Tvrdá voda

Jedným z najčastejších problémov s tvrdou vodou je tvorba vodného kameňa. Tento problém pritom rozhodne nie je záležitosťou len starších bytov a domov. Tento neželaný hosť napáda aj novostavby, kde sa schuti zažerie do všetkého, čo mu stojí v ceste. Ohrozené sú tak práčky, umývačky, rýchlovarné kanvice, žehličky, ale aj bojler, vodovodné batérie, sprchovacie kúty či dokonca sklenené riady.
 

tvrdá voda

Tým sa vplyvom vodného kameňa výrazne skracuje ich životnosť a tiež narastajú náklady na ohrev teplej vody. Prečo je to tak? Vodný kameň totiž výborne izoluje a tým pádom bráni vode, aby sa ohriala. Ohrievacie trubice sa tým pádom preťažujú a priamoúmerne sa zvyšujú aj náklady elektrickej energie.  Tvrdá voda má zároveň negatívny vplyv aj na čistiace prostriedky a pracie prášky, dôsledkom čoho klesá ich účinnosť. V praxi to znamená to, že ak chcete mať bielizeň dokonalo vypratú, musí použiť dvojnásobné množstvo prášku, čo nie je zrovna ekonomické, však?

Tvrdá voda pritom netrápi len vaše spotrebiče. Pokožka, ktorá je dlhodobo vystavovaná umývaniu v tvrdej vode je neraz veľmi suchá a podráždená. Podľa výskumu Sheffieldskej univerzity z roku 2017, vedci zistili, že takáto voda pokožku extrémne dráždi, v extrémnych prípadoch dokonca môže vyvolať ekzém. Tvrdá voda totiž obsahuje obrovské množstvo iónov horčíka a vápnika, ktoré sa viažu na povrchovo aktívne látky, narúšajú ich vonkajšiu bariéru, dôsledkom čoho vzniká podráždenie. Okrem samotnej pokožky trpia aj naše vlasy. Tie strácajú svoj prirodzený lesk a majú veľký sklon práve ku vypadávaniu a lámavosti.

 

Zhrňme si, aké komplikácie v domácnosti tvrdá voda spôsobuje:

  • výrazne skracuje životnosť spotrebičov
  • zle rozpúšťanie mydla a iných čistiacich prostriedkov
  • o 50% väčšie dávky pracieho prášku
  • nakoľko vodný kameň nevedie teplo, steny kotla sa môžu prehriať a poškodiť
  • domáce spotrebiče spotrebovávajú viac elektrickej energie
  • suchá pokožka a vlasy

 

Ako zmäkčiť vodu

O tom, čo to je tvrdá voda sme už písali, poďme sa teraz spolu pozrieť na, ako s ňou bojovať. Len pripomíname, že hoci existuje hneď niekoľko spôsobov zmäkčenia vody, nie všetky z nich však vyriešia problém tvrdej vody komplexne.

Vsadiť môžete na čiastkové riešenie:

  • Prevarenie vody
  • Destilácia
  • Ocot a kyselina citrónová, zubná pasta či Coca Cola
  • Pridanie kvalitných prostriedkov

Alebo komplexné riešenie:

 

Čiastkové riešenie

  • Kyselina citrónová a ocot sú dvaja pomocníci v domácnosti, ktorí si poriadia takmer so všetkým. Výnimkou preto nie je ani vodný kameň. Stačí, ak tieto dve suroviny navzájom zmiešate a zalejete nimi postihnuté miesto a po vodnom kameni nezostane ani stopy. Ideálna je napríklad na čistenie kanvice, ale použiť ju môžete aj na toaletu. Ide skrátka o univerzálny čistič, ktorý vás nenechá v štichu.
     
  • Zubná pasta nielen, že dokonale vyčistí vaše zúbky, hravo zvládne aj boj s vodným kameňom. Stačí ak jej menšie množstvo nanesiete na handričku alebo starú kefku a dokonale vyčistíte napríklad aj medzery medzi obkladačkami.
     
  • Coca-Cola obsahuje obrovské množstvo kyseliny fosforečnej, práve preto je vhodná nielen na odmasťovanie, aj aj spomínaný vodný kameň. Stačí, ak celú veľkú fľašu nalejete na znečistené miesto a necháte pôsobiť aspoň 12 hodín. Tak čo, objednáte si ju ešte niekedy v kaviarni? Tu len pripomíname, že vďaka spomínaným babským receptom síce vodný kameň síce odstránite, výsledok však nie je taký dokonalý ako pri použití kvalitných čistiacich prostriedkov.
     
  • Na boj s vodným kameňom sú najvhodnejšie kvalitné čistiace prostriedky. Na boj s vodným kameňom v umývačke najlepšie zaberá napríklad Somat čistič umývačky riadu alebo Finish soľ do umývačky riadu, ktoré stačí pridať k bežnému prostriedku raz sa sedem dní a výsledok bude stáť za to. Ak vás trápi vodný kameň vo vašej rýchlovarnej kanvici, použiť môžete napríklad Collo čistič kávovaru alebo intenzívny odvápňovač Dr. Beckmann.

 

Komplexné riešenie

Destilácia či kvalitné prostriedky sú mimoriadne účinné, avšak stále ide len o čiastkové riešenia tohto problému. Ak sa chcete tvrdej vody zbaviť úplne, zvážte inštaláciu zmäkčovača vody. O čo vlastne ide? Reč je o plne automatizovaných filtroch s kotexovou náplňou, ktoré si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Fungujú na princípe výmeny iónov a regenerácii soli a to tak, že soľný roztok prichádza do kontaktu s kyslým katexom, z ktorého sa tým pádom odstránia katióny vápnika a horčíka, ktoré nahradia inóny sodíka. Výhodou je, že zaručujú takmer permanentné odstránenie vodného kameňa v celom objekte. Zmäkčovače vody majú pritom pozitívny vplyv aj na vaše domáce spotrebiče, navyše aj prospieva vášmu zdraviu. Ako sme už vyššie spomínali, tvrdá voda sa výrazne podpisuje aj na kvalite našich vlasov a tiež pokožky. Na trhu existuje obrovské množstvo zmäkčovačov vody, na čo by ste sa mali pri jeho výbere zamerať?

 

  • Tvrdosť vody  - ešte pred výberom zmäkčovača by ste mali poznať tvrdosť vašej vody, ktorú najjednoduchšie zistíte vďaka jej rozboru
  • Spotreba vody – pri výbere správneho zmäkčovača vody by ste mali brať do úvahy počet členov v domácnosti
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia