Kategórie
 
 
 
 
 
 
 
Napísal Eva Lednárová
Domácnosť

Ako odstrániť zápach z umývadla

Zápach, ktorý sa šíri z umývadla v kúpeľni, môže poriadne znepríjemniť bežné činnosti, ako je napríklad aj umývanie zubov. A oveľa horšie je, ak sa tento problém vyskytne v kuchyni. Veď kto by si už rád pochutnával na výbornom jedle, ak sa z kuchynského drezu šíri hnilobný pach? Ak neviete, ako odstrániť zápach z umývadla, nechajte sa inšpirovať našimi radami.


1.  Osvedčená sóda bikarbóna

Čistiace účinky sódy bikarbóny poznali už naše staré mamy. Verte či nie, ani ony ju nepoužívali len pri pečení. Ak zmiešate sódu bikarbónu s obyčajnou kuchynskou soľou v pomere 1:1, získate účinnú zmes na odstránenie zápachu z umývadla. Pripravenú zmes pritom len jednoducho nasypte do odpadu a zalejte trochou teplej vody. Nenaľakajte sa vzniku peny alebo záhadných zvukov, ktoré rozpúšťanie zmesi sprevádza. Nechajte ju pôsobiť 10 – 15 minút a odpad prepláchnite vodou.


2. Využite ocot

Sóda bikarbóna zohráva výraznú rolu aj v ďalšom recepte. Nepríjemný zápach totiž odstránite aj pomocou sódy, octu a vriacej vody. Najskôr si prevarte približne 2 dcl vody a následne ju zmiešajte s rovnakým množstvom octu. Potom nasypte do sifónu sódu bikarbónu, zalejte pripraveným roztokom a nechajte pôsobiť. Pri nalievaní roztoku buďte opatrní. Môže sa stať, že príde k prudkej reakcii a zmes vyšplechne z odtoku von.

 

3. Ide to aj mechanicky

Ak je odtok zanesený nečistotami, spomínané zmesi nemusia fungovať dostatočne. V prípade, že vám zápach spôsobuje nepríjemnosti aj naďalej, stavte na starý, no osvedčený spôsob, použite  gumový zvon na odpad. Postup práce je pritom veľmi jednoduchý, stačí, keď budete dodržiavať niekoľko pokynov. Zvon jednoducho umiestnite na odtok a naplníte umývalo alebo drez vodou. Následne začnete pumpovať, vďaka čomu vytvoríte silný tlak, ktorý by mal odtok uvoľniť. Na záver nezabudnite ešte odtok preliať horúcou vodou, vďaka čomu by ste mali odstrániť aj posledné zvyšky nečistôt.

V prípade, že zvon nepomohol, nastal čas na rozobratie sifónu. Nachystajte si vedro, handru a rukavice, nastal čas zahrať sa na údržbára. Čistenie sifóna  však vôbec nie je náročné.  Pod sifón umiestnite vedro, do ktorého bude odtekať voda a všetky nečistoty. Sifón následne odskrutkujte, poriadne vyčistite a naspäť zaskrutkujte.

 

4. Funguje aj kvalitná chémia

Osvedčené babské recepty na to, ako odstrániť zápach z umývadla, nie vždy zaberajú. V takom prípade vám odporúčame vyskúšať kvalitné čistiace prostriedky z Rakúska. Efektívne odstránia nečistoty z upchatého odtoku a zbavia vás i nepríjemného zápachu z umývadla. Pred použitím si nikdy nezabudnite poriadne prečítať príbalový leták, ale zväčša ich stačí len naliať alebo nasypať do odtoku, nechať pár minút pôsobiť a následne prepláchnuť vodou. My by sme vám radi predstavili tieto tri:

 

HG tekutý čistič odtoku

HG tekutý čistič kuchynského odtoku účinkuje všade tam, kde iné čističe odtokov zlyhali. Pracuje na princípe prírodných enzýmov a mikróbov, ktoré odstránia mastnotu, zvyšky jedál aj staré usadeniny. Pri jeho použití navyše nezaťažujete životné prostredie. Je totiž biologicky rozložiteľný. Môžete ho použiť aj vtedy, ak odpadovú vodu odvádzate do domácej čističky.

 

HG tekutý čistič kuchynského odtoku

MR. MUSCLE Drano čistič odtoku účinkuje už do 5 minút. Tento rýchly a účinný prostriedok na odstránenie nečistôt a zápachu využijete aj pri silnom zanesení sifónu. V takomto prípade stačí len predĺžiť dobu pôsobenia na 30 minút. MR. MUSCLE Drano čistič odtoku bez problémov rozpustí zvyšky mydla aj vlasy. Je vhodný na všetky povrchy okrem hliníka, pozlátenej a chrómovej armatúry alebo iných citlivých povrchov.

 

MR. MUSCLE Drano čistič odtoku

MR. MUSCLE Drano čistič odtoku účinkuje už do 5 minút. Tento rýchly a účinný prostriedok na odstránenie nečistôt a zápachu využijete aj pri silnom zanesení sifónu. V takomto prípade stačí len predĺžiť dobu pôsobenia na 30 minút. MR. MUSCLE Drano čistič odtoku bez problémov rozpustí zvyšky mydla aj vlasy. Je vhodný na všetky povrchy okrem hliníka, pozlátenej a chrómovej armatúry alebo iných citlivých povrchov.

 

Základom je prevencia

Upchatý odtok nám vie narobiť mnoho nepríjemností, a preto je vždy lepšie, ak sa tomu viete vyvarovať. Ak totiž odtoky a potrubia vyčistíte z času na čas v rámci prevencie, nikdy to nemôže byť na škodu. Ďalším krokom by mohla byť kúpa sitiek do odtokov, ktoré hravo zachytia nielen zvyšky jedál v kuchynskom dreze, ale aj vlasy či chlpy z umývadla v kúpeľni. Kuchynské drezy v žiadnom prípade nepoužívajte ako náhradu za smetný kôš. Majte na mysli, že akýkoľvek biologický odpad do nich rozhodne nepatrí. Práve ten totiž neskôr hnije a stojí za nepríjemne šíriacim sa zápachom. Posledná rada sa tiež týka kuchyne. Do kuchynského drezu nikdy nevylievajte prepálený olej.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia
Potrebujete poradiť?Potrebujete poradiť?