Infobar icon

V Bratislave využívame vlastného kuriéra Michala. Tovar Vám bude voziť v poobedňajších hodinách v dňoch pondelok / streda / piatok. Na výdajni v Bratislave už môžete platiť platobnou kartou :)

Kategórie
 
 
 
 
 
 
 
Napísal Natália Križalkovičová
Domácnosť

Ako čistiť žalúzie rýchlo a jednoducho

Aj vám čistenie žalúzií spôsobuje nemalé problémy? Zabijete ním hodiny času a výsledok takmer vôbec nie je vidieť? Nie ste v tom sami. Poradíme vám, ako vyčistiť vnútorné žalúzie bez toho, aby ste zošediveli.

Ako umyť žalúzie

Dajte si ruku na srdce, kedy ste naposledy čistili žalúzie? Aj vy neustále odkladáte čistenie žalúzií na neskôr? Nečudujeme sa. Veľmi dobre vieme, že ide o namáhavú a pomerne zdĺhavú činnosť, ktorá len málokedy vedie k želaným výsledkom. Práca je navyše o to náročnejšia, ak ste ich nechali napospas prachu dlhšiu dobu. Nebojte sa, s našimi radami nebude umývanie žiadna tragédia. Pri čistení si vystačíte:

 

·        s hubkou alebo handričkou s mikrovlákna

·        vhod vám padne aj kvalitný čistič na žalúzie

·        voda

·        vedro

·        v niektorých prípadoch vysávač alebo fén

·        a chýbať vám samozrejme nesmie chuť do práce

 

V domácnostiach sa stretávame s rôznymi druhmi žalúzií od horizontálnych hliníkových, látkových až po tie drevené vertikálne. Prach a špina sa samozrejme nevyhýba ani jedným z nich. To, z akého materiálu je žalúzie vyrobené nám však veľa napovie o spôsobe jeho čistenia. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako čistiť jednotlivé materiály bez toho, aby ste ich poškodili.

 

1. Drevené žalúzie

Drevené žalúzie, aspoň ich drvivá väčšina, sú na povrchu ošetrené špeciálnou vrstvou, ktorá slúži na odrážanie prachu a nečistôt. Pri ich čistení preto siahajte po kvalitnom čistiacom prostriedku na umývanie drevenej podlahy, ktorý ich nielen, že zbaví prachu, ale ich aj oživí a osvieži. Pri čistení však dbajte na to, aby sa drevo príliš nenasiaklo vodou, prebytočnú tekutinu preto radšej ihneď zotrite.

 

Použiť môžete aj čistič na drevený nábytok v spreji, ktorý len jednoducho nastriekate na žalúzie a jemnou handričkou poriadne vyutierate. Mimoriadne obľúbeným je Pronto sprej na ošetrovanie nábytku, ktorý nielen, že odstráni prach, ale žalúzie oživí a dodá mu stratený lesk. 

2. Žalúzie z napodobeniny dreva
 

Tento typ žalúzií nájdeme v mnohých slovenských domácnostiach. Ide totiž o mimoriadne obľúbený model, ktorý nie je taký drahý ako žalúzie z pravého dreva, vyzerá však rovnako efektne. Tento typ žalúzia je navyše aj pomerne jednoduchý na údržbu. Za mimoriadne účinný spôsob čistenia sa označuje práve vysávač, na ktorý je potrebne nasadiť špeciálny nadstavec na prach s jemnou kefkou. Pri čistení nezabudnite nastaviť vysávač na nižší výkon, žalúzie by sa mohli v opačnom prípade prehnúť a poškodiť. Postup je jednoduchý. Žalúzie len jednoducho zatvoríte ( ako keby vám do okna svietilo slnko), spodnú lištu si pridržíte a opatrne prechádzate s vysávačom najskôr zhora a nadol a nakoniec aj zo strany na stranu. Žalúzie následne otočte a celý postup zopakujte.

V prípade, že sa vaše žalúzie nachádzajú v kuchyni, je veľmi pravdepodobné, že budú pokryté aj vrstvou mastného povlaku. Ak je tomu tak, čistenie si bude vyžadovať o niečo väčšiu pozornosť. Kvalitný odmasťovací prostriedok na čistenie riadu si však hravo poradí aj s týmto problémom.

 

3. Hliníkové alebo vinylové žalúzie

Opäť mimoriadne rozšírený typ žalúzií, s ktorým sa určite stretol už každý z nás. Ich čistenie je pomerne jednoduché. Postačí vám kvalitná handrička z mikrovlákna a vedro s vodou. Najrýchlejšie ich však očistíte tak, že ich len jednoducho zvesíte a poriadne vydrhnete vo vani s trochou saponátu. Umyté žalúzie následne opláchnete čistou vodou a uložíte na osušku, kde ho opatrne zbavíte prebytočnej vody. Ešte vlhké ho zaveste na pôvodné miesto a nastriekajte sprejom proti usadzovaniu prachu. 

4. Látkové rolety

Na záver nesmieme zabudnúť ani na látkové rolety, ktoré zdobia nejedno okno. Na ich vyčistenie si vystačíte s vysávačom so špeciálnym nástavcom. Ako sme už spomínali, vysávač nastavte na nižší výkon. Okrem vysávača vám bude výborným pomocníkom aj fén. Nastavte na ňom studený vzduch, pomocou ktorého z neho jednoducho vyfúknete všetok prach a iné nečistoty. Ak sa na vašich roletách objavia nevábny škvrny, pomôcť by vám mala obyčajná mydlová voda a špongia. Nezabúdajte, že pri čistení je ideálne začať od menšej a menej nápadnej plochy.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia
Potrebujete poradiť?Potrebujete poradiť?