Kategórie
 
 
 
 
 
Domácnosť

Ako čistiť a odvápniť kávovar

Zatuchnutá, horká káva z kávovaru nemusí byť spôsobená len nekvalitnou kávou. Rovnako totiž môže byť príznakom zaneseného stroja. Podobne je to aj v prípade poklesu prietoku vody a dlhšej prípravy kávy, ktoré zapríčiňuje usadený vodný kameň. Vieme, že domáce modely by sme mali čistiť minimálne raz za týždeň, podľa toho, ako často prístroj používame. Dôležitým pravidlom totiž je, aby bolo čistenie dôsledné a pravidelné. Prečítajte si návod, ako odvápniť kávovar a efektívne vyčistiť všetky zvyšky.

Ako čistiť a odvápniť kávovar

Čistenie kávovaru musí byť kompletné

Len odvápnenie kávovaru, hoci aj kvalitným čističom kávovaru, na vyčistenie celého stroja určite nestačí. Kávovníkové zrno totiž obsahuje rôzne mastné oleje, ktoré pri príprave nápoja pretekajú vo forme kávy všetkými časťami prístroja, usádzajú sa na nich a zanášajú ich. Pri automatických kávovaroch dochádza k zaneseniu varnej jednotky a výtoku kávy, u pákových kávovarov sa zanáša najmä hlava a páky kávovaru.

Ak chceme nahliadnuť hlbšie do dejov, ktoré k tomuto stavu vedú, podstatu tvorí odparovanie vody z horúceho kávovaru a následné pripaľovanie oleja na uvedené časti prístroja. Môžeme teda povedať, že čistenie kávovarov zahŕňa odstraňovanie troch rôznych druhov nečistôt:

 

  • vodný kameň vyzrážaný z tvrdej vody
  • olejové usadeniny z kávy
  • pripálené zvyšky mlieka nachádzajúce sa v speňovacej tryske

 

Ak im venujete menej pozornosti pri bežnom čistení bezprostredne po použití stroja, tým viac by ste mali dbať na ich dôkladné vyčistenie pri pravidelnej údržbe.

 

Ako odstrániť vodný kameň z kávovaru

Ak neviete, čím odvápniť kávovar, poradíme vám. Najznámejším prostriedkom na odstránenie vodného kameňa je kyselina citrónová. Čistenie kávovaru kyselinou citrónovou je v mnohých domácnostiach mimoriadne obľúbené. Mali by ste však vedieť, že kyselina citrónová môže byť agresívna ku kovom, ktoré sa nachádzajú vo vnútri prístroja. Preto sa kyselina citrónová často kombinuje s kyselinou vínnou.

 

Ako odstrániť vodný kameň z kávovaru

Takúto kombináciu nájdete v kvalitnejších prípravkoch na odstraňovanie vodného kameňa, ako je napríklad Heitmann práškový odvápňovač, šetrne a dôkladne odstraňujúci vodný kameň a usadeniny z kávovarov, strojov na espressá, kanvice a rýchlovarné kanvice. Ak dávate prednosť tekutým čistiacim prostriedkom, môžete vyskúšať Durgol Universal Bio odvápňovač, šetrný k životnému prostrediu z dôvodu úplnej biologickej obdúrateľnosti. Čistenie kávovaru octom sa veľmi neodporúča. Vo vnútri kávovaru totiž zanecháva pachy, ktorých sa zbavíte len veľmi ťažko, dokonca pri vyššej teplote a opakovanom čistení môže ocot spôsobiť aj poškodenie bojlera.

 

Postup na odvápnenie kávovaru

Čistenie kávovaru od usadenín pochádzajúcich z tvrdej vody má svoje pravidlá. Najprv si pripravte podľa návodu roztok odvápňovača s vodou. Použiť môžete intenzívny odvápňovač Dr. Beckmann, ktorý rozpustí vodný kameň 2x rýchlejšie ako bežné tekuté odvápňovače na báze kyseliny citrónovej. Vlejte roztok do zásobníka na vodu a zapnite program na odvápnenie, resp. nechajte ho prechádzať celým systémom tak, ako keby ste si pripravovali espresso obvyklým spôsobom. Po skončení procesu naplňte prístroj ešte 2x čistou vodou a zapnite ho aby sa dokonale prepláchol.

 

Ako vyčistiť kávovar od pripáleného mlieka

Po každom použití je potrebné vyčistiť speňovaciu trysku, ktorá slúži na napenenie mlieka. Robí sa to tak, že po príprave nápoja necháte trysky prepláchnuť, aby sa v nich neusadili zvyšky mlieka. Rovnako netreba zabúdať ani na dôkladné vyčistenie nádoby na mlieko a odstránenie zvyškov mlieka z miest, kde sa mlieko obyčajne usádza. Predídete tým nepríjemnej, horkastej, akoby pripálenej chuti mlieka, ktorá dokáže negatívne ovplyvniť kvalitu celého nápoja.

 

Ako vyčistiť kávovar od pripáleného mlieka

Ako sa zbaviť olejových fľakov z kávy

Povlak na niektorých častiach kávovaru nie je ničím iným, ako prepáleným olejom z kávy. Najčastejšie sa usádza na sitkách a výtokoch páky či tesneniach. Čistenie kávovaru od tohto kávového filmu by ste mali vykonávať pravidelne, inak sa môže stať, že sa vám ho už nepodarí odstrániť úplne. Skúste to napríklad pomocou saponátu na riad, zubnej kefkyhandričky. Saponát mastné zvyšky rozpustí, kefkou pripálené časti zoškriabete a handričkou poutierate.

 

Zásady pri čistení kávovaru:

  • Kávovar čistite vždy v pravidelných cykloch.
  • Pri čistení nepoužívajte ocot.
  • Ak kávovar nemá automatický čistiaci program, ale varná jednotka kávovaru sa dá vybrať, vyberte ju a celú vyumývajte pod tečúcou vodou. 
  • Po skončení čistenia akéhokoľvek kávovaru nezabudnite dôkladne prepláchnuť celý prístroj čistou vodou.
  • Prvú pripravenú kávu po čistení kávovaru odporúčame vyliať, vypiť je lepšie až nasledujúcu.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia