Kategórie
 
 
 
 
 
Domácnosť

Zabráňte prechladnutiu domácim upratovaním

Hoci ide o dve zdanlivo nesúvisiace témy, nedostatočné alebo nesprávne upratovanie môže byť nepriamo zodpovedné za častú chorľavosť. Baktérie a vírusy sú totiž schopné prežívať a množiť sa na miestach, kde by ste ich určite nečakali. Nezľaknite sa však, máme pre vás skvelé rady, ako upratovať po chorobe.

Zabráňte prechladnutiu domácim upratovaním

Dôkladne vyperte posteľnú bielizeň, pyžamo i vreckovky

Väčšinu času strávi chorý človek v posteli, preto je toto miesto asi prvé, kam by ste pri likvidácii choroboplodných zárodkov mali zamieriť. Vyzlečte paplón a vankúše, stiahnite plachtu a spolu s pyžamom ich dajte do práčky. Nezabudnite na antibakteriálny prací prášok, vhodný je napríklad Ariel Antibacteria, ktorý odstraňuje 99,99 % baktérií už pri teplote 40 °C.

Pozbierajte a do prania prihoďte aj plátenné vreckovky. Ak chorý človek používal papierové obrúsky, dôkladne ich z prádla vytraste. Mohlo by sa totiž stať, že vám niektorá zablúdená vreckovka po vypraní spôsobí nepríjemné prekvapenie v podobe malých bielych žmolkov. Fľaky na bielizni ošetrite vhodným prípravkom na škvrny ešte predtým, ako ich vložíte do práčky.

 

Kúpeľňa si zaslúži vašu plnú pozornosť

Druhou najdôležitejšou miestnosťou, kde sa zdržujú baktérie najradšej, je kúpeľňa. Vlhké a teplé prostredie poskytuje ideálne podmienky na ich rozmnožovanie, preto neváhajte a chopte sa čistiacich prostriedkov na kúpeľňu čo najskôr. Spoločne používaný priestor, akým kúpeľňa či toaleta bezpochyby sú, poskytujú vysoké šance na šírenie infekcie na ostatných členov domácnosti.


Osobitný dôraz klaďte na vyčistenie povrchu toalety, umývadla, splachovacej rukoväte a kľučky na dverách, skrátka miest, s ktorými chorý určite prišiel priamo do kontaktu. Ideálne je nastriekať tieto plochy dezinfekčným prostriedkom, nechať chvíľu pôsobiť a následne dôkladne zotrieť. Upratovanie domácnosti po chorobe je hračkou pre skúsených odborníkov, ako sú dezinfekčný sprej Lysoform alebo antibakteriálne čistiace obrúsky Dettol.

 

Ako upratovať v kuchyni

Zdá sa vám, že chorý človek do kuchyne takmer ani nevošiel? Nenechajte sa oklamať. Už len občasné navarenie čaju poskytuje priestor pre zanechanie nežiaducich pôvodcov ochorenia na kľučke chladničky, na zásuvkách či dvierkach skriniek. Riskovať chorobu sa neoplatí, preto si radšej natiahnite rukavice a dajte sa do práce.

 

Ako upratovať v kuchyni

 

Na povrchy určené na prípravu jedla je vhodný hygienický čistič Cif Power & Hygiene, ktorý okrem vyhubenia baktérií a vírusov bez námahy odstraňuje i kuchynský tuk či dlhodobo usadenú špinu. Po nastriekaní ho jednoducho zotriete kuchynskou utierkou z mikrovlákna.

 

Hygiena sa týka aj mobilu či klávesnice

Možno ste už počuli o tom, že na mobile sa nachádza viac baktérií ako na WC doske. Po chorobe bude zloženie bakteriálneho osídlenia na často používanej elektronike nielen pestrejšie, ale hlavne patogénnejšie. Výnimku nebudú tvoriť ani diaľkové ovládače, preto je nevyhnutné zabezpečiť opatrenie v podobe dôkladnej dezinfekcie.

Stačí, ak použijete univerzálnu handričku, najlepšie z mikrovlákna, ktorú jemne navlhčíte prostriedkom účinným proti baktériám, akým je dezinfekčný sprej Impresan. S prípravkom to nepreháňajte, aby ste elektroniku nepoškodili. Takéto ošetrenie však nemusíte vykonávať len v prípade ochorenia v domácnosti. Preventívne čistenie a dezinfekciu je vhodné robiť aj častejšie.

 

Zoznam na rýchly nákup pre hygienickú domácnosť

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia