Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Viete, ako odstrániť osie hniezdo rýchlo a bezpečne?
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Viete, ako odstrániť osie hniezdo rýchlo a bezpečne?

  Viete, ako odstrániť osie hniezdo rýchlo a bezpečne? - myAustria.sk    Možno ste osie hniezdo našli na verande, pod strechou alebo v altánku na záhrade. Zdanlivo nenápadná sivá masa však s pribúdajúcim teplom ožila a v jarnom vzduchu sa už čoskoro začal ozývať zlovestný bzukot. Likvidácia osieho hniezda nie je jednoduchá záležitosť – s našimi radami to však s prehľadom zvládnete.

  Takto ste osy možno nepoznali

  Osa obyčajná (Vespa vulgaris) je blanokrídly hmyz z čeľade sršňovitých. Je charakteristická svojím žlto - čiernym sfarbením. Žije v kolóniách a pre človeka je užitočná z hľadiska opeľovania stromov a ničenia škodcov. Roj šesťdesiatich ôs môže počas jednej hodiny lovu zneškodniť až 200 múch a mušiek.

  Osy žijú v hniezdach, ktoré osídľuje bežne 1 000 až 2 000 jedincov. Hniezdo vo veľkosti 20 – 30 cm obývajú vždy iba jeden rok. Ich potravou je prevažne nektár, vošky, muchy, prezreté ovocie, ale aj potraviny, na ktoré natrafia v domácnostiach. Je známe, že osy samy od seba nikdy nezaútočia, pokiaľ sa necítia ohrozené. Ich jed nie je pre zdravého človeka nebezpečný, no v prípade alergie môže spôsobiť smrť. Na ich likvidáciu sa používajú rozličné prostriedky proti hmyzu.

   

  Kedy je najvhodnejšie odstrániť osie hniezdo

  Osy sú teplomilný hmyz, preto z hniezda nevyletujú, ak je vonku menej ako 15 stupňov. Ak sa teda chcete zbaviť osieho hniezda, najlepšie je urobiť to zavčasu ráno, keď je ešte chladno. Počas zimy je osie hniezdo takmer prázdne. Do jari prežije iba matka a možno zopár robotníc, prípadne niekoľko trúdov. Až neskôr, keď sa začne oteplievať, začína osia matka klásť vajíčka. Na odstránenie osieho hniezda je teda najlepšie využiť skorú jar, krátko po ukončení zimy.

   

  Zbavte sa dotieravých ôs

  Ak ste osie hniezdo doteraz nenašli, ale žlto-čierne maškrtnice vám vlietajú do kuchyne a bez ostychu sadajú na potraviny, nasaďte do boja návnadu na osy Vandal. Účinná návnada odpudzuje nepríjemný hmyz, ako sú osy a muchy od miesta, kde sa nachádzate a to tak vo voľnej prírode, ako i v otvorených priestoroch terás, záhrad, balkónov a pod. Je bezpečná, bez jedovatých látok a vydrží celú jednu sezónu.

   

  Metóda, ako zničiť osie hniezdo natrvalo

  Pokiaľ viete, kde sa osie hniezdo nachádza a zabezpečili ste si k nemu bezpečný prístup (stabilným rebríkom, skladacími schodíkmi a pod.), môžete sa pripraviť na jeho likvidáciu za pomoci spreja. Najvhodnejší čas je v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách, keď je najväčšia pravdepodobnosť, že všetky osy sa už nachádzajú vo vnútri. Oblečte si pevný, hrubý odev, aby ste znížili riziko pichnutia a nezabudnite ani na pokrývku hlavy a ochranu rúk. Dobrú službu vám urobia pracovné rukavice.   

  Sprej proti osám je účinným prostriedkom ako posádku v osom hniezde do niekoľkých minút úplne vyhubiť a zbaviť sa ôs navždy. Po vyhubení jedincov nezabudnite zničiť aj samotné hniezdo, napríklad spálením. Účinným prostriedkom na ničenie osích hniezd je sprej na osy Vandal. Obsahuje látky, ktoré majú na osy okamžitý a dlhodobý účinok a môžete ho bez obáv použiť v dome, na povalách, v záhradných domčekoch, stajniach, ako aj vonku z väčšej vzdialenosti (do 4 metrov).

   

  Nedajte osám šancu

  Ak nechcete riešiť otázky, ako sa zbaviť osieho hniezda, najlepšie bude, ak osám nedáte dôvod, aby vôbec prileteli. Stačí, ak dodržíte niekoľko jednoduchých zásad:

  • Umiestnite sladké nápoje a jedlá, ktoré ich môžu lákať (mäso, syr, koláče, chlebíčky) do väčšej vzdialenosti od miesta, kde sedí spoločnosť.
  • Vždy všetko dôkladne pozakrývajte. Používajte uzatvárateľné nádoby, vrchnáky, pokrievky alebo špeciálne sieťky na potraviny.
  • Z okolia ovocných stromov pravidelne odstraňujte napadané ovocie. Okrem toho, že tým zabránite príletu ôs, ochránite ostatné plody pred nakazením chorobami.
  • Ak sa napriek týmto opatreniam osy vyskytujú vo vašom okolí vo väčšom počte, zistite, či si u vás nepostavili hniezdo.

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY