Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Viete, ako naučiť deti upratovať?
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Viete, ako naučiť deti upratovať?

  Viete, ako naučiť deti upratovať? - myAustria.sk    Či chceme alebo nie, upratovanie nás sprevádza počas celého života. Nemyslíme tým veľké nárazové upratovanie, ktoré čaká v sobotu alebo na jar. Hovoríme o pravidelnom ukladaní vecí na svoje miesto. Ak však na chvíľu poľavíme, stretneme sa s neporiadkom, kde nič nie je na svojom mieste. A aby sa rodičia nezbláznili, tak každý člen by si mal po sebe upratať a veci ukladať tam, kam patria. Je preto veľmi dôležité, aby sme poriadku učili deti už od malička. Ale viete ako naučiť deti upratovať tak, aby upratovanie bolo pre nich zábavou a nie povinnosťou?

  Kedy začať s učením?

  Naučiť dieťa upratovať chce predovšetkým správne načasovanie. Je potrebné viesť deti k upratovaniu od útleho detstva. Keď je dieťa vo veku 2 rokov, tak často napodobňuje svojich rodičov a práve to je najideálnejší čas, kedy ho naučiť poriadku. Ukážte mu, kam patria jeho hračky a že všetky veci majú svoje miesto. Malé dieťa sa chce zúčastňovať všetkého, čo robíte vy. Umožnite mu to! Keď vám chce pomáhať pri vysávaní nechajte ho, nech vám pomôže. Viackrát za sebou mu ukazujte, kam veci patria, až kým sa to nenaučí.

   

  Ako naučiť deti upratovať hrou

  Aj nám dospelým sa občas nechce upratovať a vieme, že to nie je žiadna zábava. Práve preto urobte z upratovania detskej izby zábavu. Napríklad sa pretekajte, kto skôr pozbiera rozhádzané lego, plyšové zvieratká alebo kocky. Ak máte viac detí, nech sa súrodenci pretekajú, kto bude mať skôr upratanú izbu a hneď to bude pre nich väčšia zábava.

  Malému dieťaťu určite musíte pri upratovaní pomáhať. Prideľte mu len takú činnosť, ktorú bez problémov zvládne na svoj vek. Stačí keď si pozbiera rozhádzané drobné hračky a vy ho motivujte napríklad takto: „Neverím, že dokážeš pozbierať hračky pokým ja utriem prach“, alebo mu porozprávajte rozprávku, že príde ujo vysávač a všetko čo je na zemi so sebou odnesie nenávratne preč.

   

  Upratujte spoločne s dieťaťom

  Postupne ako dieťa rastie, by mala byť hra kratšia a v predškolskom veku vám už dieťa dokáže pomáhať pri upratovaní izby aj bez nej. Ale aj v tomto veku by ste mali upratovať spoločne s ním, je to dôležitý moment ako naučiť dieťa upratovať samé v neskoršom veku. Na začiatku nemajte veľké nároky, zadávajte drobné úlohy, nič čo by nezvládlo. Ukážte mu, čo a ako má spraviť, poprípade mu pomôžte. Veď nemôžete chcieť aby vás 5-ročné dieťa poslúchalo na slovo a všetko perfektne zvládlo. Musí mať vo vás vzor a samozrejme kontrolu, pretože samé upratovať nebude. Nezabudnite dieťa aj pochváliť ako jednotlivé činnosti výborne zvládlo, aj keď to nie je dokonalé a podľa vašich predstáv.

   

  Upratovanie detskej izby - myAustria.sk

   

  Krikom nič nedosiahnete

  Každého rodiča pri príchode do detskej izby občas vytočí neporiadok. Mali by ste si však uvedomiť, že to deti nerobia naschvál. Jednoducho sú zvedaví, neposední a každú chvíľu sa venujú niečomu inému. Tak ich vôbec nenapadne, že je v izbe neporiadok a mali by ho upratať. Zapamätajte si, že rozkazovaním ani kričaním, či doslova vyhrážkami nič nezmôžete. Je potrebné dieťaťu vysvetliť, prečo je nutné rozsypané hračky pozbierať, aby sa napríklad nepoškodili alebo aby si neublížilo na nich samotné dieťa. 

  Zabudnite na vyhrážky, že ak si dieťa izbu neuprace, vyhodíte všetko, čo nie je na svojom mieste. Určite to neurobíte a v konečnom dôsledku len strácate svoju autoritu. Nestavajte sa do úlohy diktátora, skôr použite vhodné argumenty.

   

  Buďte dieťaťu príkladom

  Deti všetko opakujú po nás dospelých a či chceme alebo nie, aj nás napodobňujú. Darmo budete dieťaťu vštepovať od malička, aké dôležité je všetko si po sebe upratať, ak vy tak nečiníte. Keď vidia, že jeden z rodičov tomu druhému nepomáha alebo nebodaj majú rodičia v spálni či obývačke neporiadok, ťažko ho budete učiť, aby si po sebe upratovalo.

   

  Pravidelnosť upratovania

  Tak ako dieťa rastie, mali by ste nastoliť určitý režim a pravidelnosť upratovania. Vždy predtým ako ide spať, by ste mali upratať jeho hračky spolu s ním a uložiť ich na svoje miesto. Nielen hračky, ale aj oblečenie povešať do skrine, špinavú bielizeň do koša v práčovni a podobne. Nemali by ste urobiť výnimku a poľaviť. Ani keď dieťa je unavené a už chce ísť spať. Dieťa si totiž zapamätá, že minule sme izbu neupratali a nič hrozné sa predsa nestalo.

  Dúfame, že sme vám našimi tipmi pomohli ako zvládať každodenné povinnosti v rodine a ako naučiť deti upratovať bez kriku a s prehľadom. Dôležité je, aby ste boli trpezliví, deti pochválili a veľmi ich nekritizovali. Veď nikto nie je dokonalý!

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY