Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Veľkonočné upratovanie – takto to zvládnete ľavou zadnou
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Veľkonočné upratovanie – takto to zvládnete ľavou zadnou

  Veľkonočné upratovanie – takto to zvládnete ľavou zadnou - myAustria.sk    Veľká noc sa nezadržateľne blíži a vás neminie veľké upratovanie. Hlavne veľkonočné upratovanie si zaslúži zvýšenú pozornosť, keďže počas zimy sa toho pomerne dosť zanedbá. Upratovanie nepatrí medzi činnosti, ktoré robíme s radosťou, a preto by sme si ho mali poriadne naplánovať i dobre zorganizovať. Nechávať veľkonočné upratovanie na poslednú chvíľu je základom neúspechu. Nemusíte všetko upratať za jeden víkend a už vôbec nie za ten posledný.

  Nakúpte dôležitých pomocníkov

  Urobte si zoznam potrebných vecí, ktoré vám uľahčia upratovanie. Nezabudnite hlavne na:

  • utierky z mikrovlákna
  • gumené rukavice
  • mop na umývanie podláh
  • kefu na tepovanie kobercov a sedačky
  • rôzne handričky a hubky
  • čistiace prostriedky – na sklo, podlahy, koberce, ...

   

  Čím začať veľkonočné upratovanie

  Upratujte postupne a držte sa zásadnej rady. Najskôr zhora nadol a od okien ku dverám, tak si nebudete roznášať špinu na už upratané miesta. Neodporúčame upratovať po celej izbe, pretože je to naraz veľa rôznych činností. Radšej urobte čiastkové rovnaké práce vo všetkých izbách.

  Začnite tým, že povymetáte pavučiny a umyjete svietidlá. Vyhraďte si jeden celý deň na umytie okien v domácnosti. Dajte dole záclony a dôkladne vyperte. V prípade, že sú zažltnuté, pridajte do prášku na pranie čistič záclon, budú biele ako sneh. Najskôr umyte od prachu žalúzie a nakoniec umyte okná. Na vyleštenie sklenených výplní poslúžia utierky z mikrovláknaprípravok na umytie okien. Predtým ako zavesíte čisté záclony, vyčistite radiátory od prachu a špiny.

   

  Zbavte domácnosť prachu

  Opatrne odstráňte prach na skriniach, obrazoch a policiach. Ak máte v obývačke poháre, tak ich dajte do umývačky riadu a medzitým poutierajte prach aj vo vnútri vitríny. Povysávajte sedačku, čalúnené pohovky, kreslá aj koberce pri otvorených oknách, aby sa prach nerozvíril. Ak vám to počasie dovolí, tak vonku vyhoďte a poriadne vyprášte všetky koberce.

  V kobercoch a čalúnenom nábytku sa sústreďuje veľké množstvo prachu. Nezbavíte sa ho ani častým vysávaním. Mali by ste ich preto vytepovať a vykefovať. Ak máte na nich fľaky, ktoré nejdú dole, skúste vyskúšať čistič s kefou na odstránenie fľakov. Potom už ostáva iba povytierať podlahu. Pokiaľ máte viac druhov podláh v domácnosti, v tom prípade by ste mali mať aspoň dva prostriedky na umývanie podlahy. Na drevené, laminátové, parketové a korkové podlahy použite prostriedok určený priamo na drevo a na ostatné keramické podlahy univerzálny čistič, ktorý je určený pre všetky hladké podlahy.

  Mramorová podlaha je veľmi citlivá na zničenie a poškriabanie, nepoužite žiadne prostriedky, ktoré nie sú určené na tento typ podlahy. Vytrite ju mopom z mikrovlákna a prípravkom na ňu určeným.

   

  Vysávanie koberca - myAustria.sk

   

  Veľkonočné upratovanie v kuchyni

  Pri veľkom upratovaní nesmiete zabudnúť na kuchyňu. Najskôr sa sústreďte na upratanie kuchynských zásuviek a poličiek. Všetko povyberajte a poriadne vyutierajte. Odmrazte mrazničku a vyčistite spolu s chladničkou. Všetko po záruke vyhoďte a uvoľnite miesto na čerstvé potraviny.

  Čistenie rúry na pečenie je veru ťažký oriešok, pokiaľ ste jej údržbu zanedbali. Účinným odstraňovačom ju vyčistíte a pripravíte na veľkonočné pečenie. Aj digestor a obklad nad kuchynskou linkou dôkladne vyčistite, rovnako aj ostatné spotrebiče používané v kuchyni. Najviac mastnoty nájdete práve na horných skrinkách a jej odstraňovanie je naozaj namáhavé.

  Dáme vám tip: Po vyčistení skriniek rozprestrite na ne noviny, na ktoré sa bude prach spolu s mastnotou ukladať. Potom ich už stačí občas vyhodiť a nahradiť novými. Nakoniec vám na umytie ostanú kuchynské dvierka.

   

  Veľkonočné upratovanie v kúpeľni a WC

  Aj keď v kúpeľni upratujete často, napriek tomu by ste mali urobiť z času na čas veľké upratovanie. Vyhoďte všetky zbytočnosti, aj staré alebo prázdne kelímky. Vyčistite najskôr všetky obklady a znečistené špáry. S ich vybielením pomôže prípravok na odstránenie plesní. Potom vyčistite vaňu, umývadlá, sprchový kút aj vodovodné batérie. Usadeniny vodného kameňa jednoducho odstránite aj pomocou prášku do pečiva. Preleštite zrkadlá a nakoniec vyčistite podlahu. Vyčistenie toalety vám nezaberie veľa času. Najskôr nalejte do toalety prostriedok na odstránenie vodného kameňa, hrdze a baktérií. Medzitým vyčistite obklad, zotrite prach a vydenzifikujte kefu na čistenie záchodovej misy.

   

  Čistenie toalety - myAustria.sk

   


  Veľkonočné upratovanie zakončite dekoráciou

  Ak ste už všetko upratali, tak sa môžete vrhnúť na veľkonočné dekorácie. Typické pre Veľkú noc sú bahniatka, zlatý dážď a kraslice. Kraslice môžete zavesiť na stužky a umiestniť do okien. Vstup do bytu či domu skrášli veľkonočný veniec.

  Na stôl prestrite veľkonočný obrus a do vázy dajte vetvičky zlatého dažďa alebo bahniatok. Zaveste na ne rôznofarebné stužky a kraslice. Veľkonočnú dekoráciu si vyrobte z pleteného košíka, kde vložte navlhčenú vatu a nasypte na ňu semienka žeruchy. Dbajte aby vata bola neustále vlhká a onedlho žerucha vyklíči. Potom do košíčka umiestnite kuriatka alebo vajíčka a veľkonočnú výzdobu máte hotovú.

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY