Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / V čom sú rakúske a nemecké pracie prášky i gély lepšie
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  V čom sú rakúske a nemecké pracie prášky i gély lepšie

  V čom sú rakúske a nemecké pracie prášky i gély lepšie - myAustria.sk    Aj vy patríte medzi spotrebiteľov, ktorí sú presvedčení, že kvalita predávaných výrobkov u nás a v Nemecku či Rakúsku je rozdielna? Prebehlo už množstvo testov, v ktorých boli preukázateľne zistené rozdiely v identických potravinách a prípravkoch - v drvivej väčšine v prospech zahraničných produktoch. Zaujíma vás, v čom sú pracie prášky a gély z Rakúska a Nemecka lepšie oproti tým slovenským?

  Pracie prostriedky Ariel a Persil
   

  Spotrebiteľský magazín RTVS sa rozhodol otestovať totožnosť pracích prostriedkov zakúpených na Slovensku a rovnakých pracích prostriedkov zakúpených v Rakúsku. Pracie prášky boli testované v akreditovaných laboratóriách Výskumného Ústavu Textilnej Chémie Chemitex Žilina. Skúmala sa vzájomná totožnosť pracích práškov a pracia účinnosť na škvrny od sadze a minerálnych olejov, krvi, kakaa i červeného vína.

  Na začiatok treba zdôrazniť, že rozdiely v cene pracích práškov u nás a v Rakúsku nie sú zásadné. Univerzálny prací prášok v Rakúsku je označený ako Ariel Actilift. U nás taký nenájdete, výrobca ho totiž nazval Mountain Spring. Veľký rozdiel je teda viditeľný už aj v označení výrobkov. Kým na slovenských je zloženie výrobku a odporúčanie výrobcu uvedené drobnými písmenkami, tak pracie prášky z Rakúska majú tieto informácie označené prehľadne veľkými písmenami a len v jednom jazyku.

  Slovenské pracie gély Ariel uvádzajú rovnaké dávkovanie pre všetky stupne tvrdosti vody, kým rakúske pracie gély Ariel uvádzajú dávkovanie pre tri základné stupne tvrdosti. To znamená, že spotrebiteľ s mäkkou vodou ušetrí použitím rakúskeho pracieho gélu až tretinu pracieho gélu. Účinnosť pracích prostriedkov bola zisťovaná na rôznych škvrnách, avšak tá nebola prvoradá. Dôležité bolo porovnať identickosť pracích prostriedkov zakúpených u nás a v Rakúsku.

  V laboratóriu boli najskôr v pracích prostriedkoch vyprané textílie s rôznymi druhmi škvŕn. Potom pomocou spektrofotometra zisťovali na koľko percent bola škvrna vypraná. Dávkovanie pracích práškov bolo stanovené presne podľa odporúčaní výrobcu.

   

  Rakúsky Ariel verzus slovenský
   

  Účinnosť pracích práškov Ariel zakúpených v Rakúsku bola pri niektorých škvrnách porovnateľná s tými slovenskými. Avšak napríklad pri kakau a červenom víne bola zistená vyššia účinnosť prania pracieho prostriedku zakúpeného v zahraničí. Navyše, pracieho prášku zo zahraničia potrebujete pri silne znečistenej bielizni podstatne menej, ako toho slovenského. Keďže je rakúsky prací prášok Ariel účinnejší, tak gazdinky praním aj ušetria na spotrebe. Pri výsledkoch porovnania účinnosti pracích gélov boli taktiež výsledky porovnateľné. Pracie gély zo Slovenska aj pracie gély Ariel z Rakúska vyprali škvrny takmer rovnako.

   

  Rakúsky Persil verzus slovenský
   

  Aj pri pracích prostriedkoch Persil boli sledované rovnaké parametre, ktoré sme spomenuli v úvode. Persil má na slovenskom trhu na etikete informácie až v 7 jazykoch, čo je veľmi nepraktické a informácie nie je možné vidieť voľným okom.

  Účinnosť pracích práškov Persil bola pri všetkých škvrnách identická. Najlepšie výsledky pri červenom víne však dosiahol prací prášok Persil Kalt Aktiv z Rakúska, ktorý ako jediný škvrny z červeného vína vypral úplne. Veľký rozdiel medzi porovnávanými výrobkami bol však pri pracích géloch Persil. Výsledky testov ukázali to, čo si väčšina slovenských spotrebiteľov myslí. A to, že pracie gély zo západných krajín sú kvalitnejšie.

  Škvrny od krvi, kakaa a červeného vína vypral rakúsky prací gél Persil účinnejšie. Pričom musíme spomenúť aj jeden zásadný fakt. Podľa odporúčania výrobcu, pri praní silne znečistenej bielizne postačí, keď do prania dáte 135 ml pracieho gélu z Rakúska, kdežto pracieho gélu zo Slovenska je potrebné dať omnoho viac. Pri rovnako silne znečistenej bielizni až 175 ml! Takže tento konkrétny prací prostriedok z Rakúska vyperie bielizeň účinnejšie a pritom ho stačí podstatne menej, až o 0,5 dcl. To nie je zanedbateľné množstvo ani pri občasnom praní.

  Pranie s pracím gélom Persil zakúpenom na Slovensku je nielen omnoho drahšie, ale zároveň aj menej efektívne. Z testu vychádza, že pri 50 praniach miniete o jedno balenie slovenského pracieho gélu viac. Každé jedno pranie pri odporúčanej dávke výrobcom je predražené o takmer 30 %.

  Pokiaľ chcete staviť na lepší prací prostriedok, nemusíte cestovať do Nemecka alebo Rakúska. Nakúpte pracie prostriedky u nás a kvalita pracích prostriedkov môže zavítať k vám domov už do 2 – 3 pracovných dní.

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY