Kategórie
 
 
 
 
 
Zdravie

Svetový deň umývania rúk

15. október je každoročne dňom, keď si pripomíname Svetový deň umývania rúk. Ide o úkon, ktorý sa nám zdá možno až trošku banálny a mnohí ho vykonávajú.

Svetový deň umývania rúk

Ako a prečo vznikol Svetový deň umývania rúk

Global Handwashing Day alebo Svetový deň umývania rúk je zameraný na zvýšenie povedomia a pochopenia dôležitosti umývania rúk mydlom ako efektívneho a dostupného spôsobu prevencie šírenia ochorení a záchrany životov. Jeho vznik siaha do roku 2008, kedy sa podarilo zmobilizovať asi 120 miliónov detí v 73 krajinách sveta s cieľom vysvetliť im význam umývania rúk mydlom. Odvtedy si ho každoročne pripomína viac ako 200 miliónov ľudí v 100 krajinách sveta.

Tento deň vznikol ako výsledok iniciatívy Verejno-súkromného partnerstva za umývanie rúk mydlom, ktoré vzniklo v roku 2001. Tvoria ho významné medzinárodné organizácie - Detský fond OSN (UNICEF), Svetová banka, Americká agentúra pre rozvojovú pomoc (USAID), Stredisko na kontrolu chorôb a prevenciu, Londýnska škola hygieny a tropických chorôb a ďalšie popredné zdravotnícke inštitúcie, podobne ako aj výrobcovia prostriedkov na osobnú hygienu. Hlavnými cieľmi tohto dňa je:

 

  • Podporovať kultúru umývania rúk mydlom v každej spoločnosti
  • Zamerať pozornosť na úkon umývania rúk v každej krajine
  • Zvýšiť povedomie o výhodách umývania rúk pomocou mydla.

 

Kedy by sme si mali umývať ruky

Hoci umývanie rúk u nás vštepujeme do hláv už malým deťom, nezaškodí si zopakovať, kedy by sme naň nemali zabúdať ani my dospelí. Jednoduché umytie rúk mydlom je totiž vynikajúcim spôsobom, ako bojovať proti zvýšenému výskytu akútnych respiračných ochorení typu chrípka, hnačkových ochorení, ako je napríklad šigelóza, či hepatitídy typu A. Na umytie rúk postačuje voda a mydlo, tuhé alebo ešte lepšie tekuté, pričom ruky by sme si mali umyť hlavne v týchto prípadoch:

 

  • po každom príchode dovnútra z vonkajšieho prostredia
  • po jazde v hromadných dopravných prostriedkoch
  • po manipulácii s odpadom
  • pred, v priebehu a po príprave pokrmov
  • pred a po návšteve nemocnice, lekárne či lekára
  • pred jedlom
  • pred manipuláciou s bábätkom, po výmene plienky
  • po kontakte so zvieratami a ich krmivom
  • po vyčistení nosa, kašľaní a kýchaní
  • po návšteve toalety
  • ak sa staráte o chorého človeka
  • pri pocite špinavých rúk

 

Kedy by sme si mali umývať ruky

Ako si správne umývať ruky

Umyť si ruky vie asi každý, nie je to predsa žiadna veda, no ruku na srdce, robíme to správne? Dôkladné umytie rúk totiž musí zahŕňať viacero faktorov. Napríklad, musíme mať k dispozícii mydlo, ideálne je tekuté mydlo, pretože iba voda nestačí. Po nanesení potrebného množstva treba ruky mydliť 40 – 60 sekúnd, pričom mydlom musíme dôkladne vyšúchať každú jednu časť ruky.

Existujú totiž miesta, na ktoré viacerí často akosi pozabudnú. Ide najmä o priestor pod nechtami, medzi prstami či plocha na chrbtoch rúk. Oplachovanie by malo trvať cca 20 sekúnd. Na hygienické osušenie rúk je na verejných priestranstvách najlepšia jednorazová papierová utierka, ktorou tiež zastavíme vodovodný kohútik. V prípade núdze, keď nie je možnosť umyť si ruky vodou a mydlom, odporúčame použiť dezinfekčný prostriedok s minimálne 60 % alkoholu, napríklad Lysoform antibakteriálny gél na ruky.

Ako si správne umývať ruky

Umývanie rúk v rozvojových krajinách

Približne polovica zo 120 miliónov detí, ktoré sa každý rok narodia v rozvojových krajinách, žije v nevyhovujúcich hygienických podmienkach, s nedostatočným prístupom k pitnej vode či hygienickým prostriedkom. To má významný vplyv na zvýšenie rizika ich predčasného úmrtia v dôsledku infekčnej hnačky alebo respiračného ochorenia. Pritom umývanie rúk mydlom je najefektívnejší a najlacnejší spôsob, ako sa uchrániť pred hnačkou či akútnymi respiračnými infekciami.

Pneumónia, hlavná ARI (akútna infekcia dýchacích ciest), je hlavnou príčinou úmrtnosti detí mladších ako päť rokov, pričom ročne zabije približne 1,8 milióna detí. Hnačka a zápal pľúc sú spolu zodpovedné za takmer 3,5 milióna úmrtí detí ročne. Odhaduje sa, že umývanie rúk mydlom znižuje výskyt hnačiek o 30 % a respiračných infekcií o 25 % u detí mladších ako päť rokov. Práve z tohto dôvodu bola zavedená iniciatíva zameraná na šírenie osvety umývania rúk mydlom predovšetkým v školách a vo verejných priestoroch.

 

Obyčajné umytie rúk môže zachrániť životy

Umývanie rúk mydlom je súčasťou Miléniových cieľov trvalo udržateľného rozvoja v šiestom bode pod názvom Čistá voda a hygiena, vytýčených na historickom summite OSN v septembri 2015 v New Yorku. Uvádza sa v ňom, aké je potrebné zabezpečiť dostupnosť a trvalo udržateľný manažment vody a sanitárnych opatrení pre všetkých. Nízka hygienická úroveň a nedostatočný prístup k hygienickým prostriedkom totiž zapríčiňujú, že ročne zomiera na hnačky, prípadne na respiračné choroby až okolo 5 miliónov detí do veku piatich rokov. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia