Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Prostriedky do umývačky riadu
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Prostriedky do umývačky riadu

  Prostriedky do umývačky riadu - myAustria.sk    Aj keď prvá motorom poháňaná umývačka riadu bola vynájdená Josephine Cochranovou v roku 1886, tak naše staré mamy by nad ňou len nechápavo krútili hlavou. Umývačka riadu sa však postupne stáva bežnou súčasťou každej modernej domácnosti a so svojou predchodkyňou má spoločné len veľmi málo, a to účel, na ktorý sa používa.

  Dnešné gazdinky si nedokážu predstaviť fungovanie bez tohto skvelého pomocníka. Avšak aby čo najdlhšie fungovala, odporúčajú výrobcovia používať správne prostriedky do umývačky riadu. Ktoré to sú a aký typ prostriedkov zvoliť?

  Čistiace prostriedky do umývačky riadu

  Aby bol riad dokonale čistý a lesklý, tak potrebujete do každej umývačky riadu aplikovať kvalitné čistiace prostriedky. Chemické látky obsiahnuté v nich sú nevyhnutné na odstránenie a následné rozdrobenie špiny z riadu.

  Podľa toho sú k dispozícií 3 druhy umývacích prostriedkov:

  • Prípravky obsahujúce fosfáty a chlór,
  • obsahujúce fosfáty bez chlóru,
  • a prostriedky bez fosfátov a bez chlóru.

  Pri nových umývacích prostriedkoch neobsahujúcich fosfáty výrobcovia odporúčajú naplniť zásobník soľou, aj keď je tvrdosť vody iba 6 °dH. Používanie prostriedku bez fosfátov, tam kde je tvrdá voda, spôsobuje tvorbu bielych škvŕn na riade a pohároch. Umývacie prostriedky bez chlóru zase bielia iba slabo. Preto pri silných a farebných škvrnách odporúčajú výrobcovia voliť program s vyššou teplotou.

   

  Vybrať si môžete z 3 druhov čistiacich prostriedkov:

  • Prášky do umývačky riadu
  • Tablety do umývačky riadu
  • Gély do umývačky riadu

  Prášky do umývačky riadu - každá umývačka riadu podporuje používanie práškového čistiaceho prostriedku. Keďže pri nich dokážete meniť množstvo prášku podľa znečistenia riadu, výsledok umytia sa prispôsobí vašim potrebám. Používanie prášku však môže prinášať so sebou isté nepohodlie pri obsluhe, ktoré sa spája s jeho dávkovaním. Umývací prostriedok pridávajte do umývačky riadu tesne pred jej zapnutím, ináč by mohol zvlhnúť a poriadne by sa nerozpustil.

  Pre optimálne výsledky používajte spolu s práškovým čistiacim prostriedkom aj špeciálnu soľ proti usadzovaniu vodného kameňa a leštidlo pre krásny lesk riadu.

  Tablety do umývačky riadu podporujú len niektoré umývačky riadu. V návode na používanie by malo byť uvedené, že výrobca odporúča používanie tabliet. Z tablety sa rozpustí do vody iba tá časť, ktorá je práve potrebná. Ak umývačka s tabletami nespolupracuje, tak všetko z nej sa rozpustí naraz a umývanie je neefektívne. Tablety 2v1 pozostávajú z čistiaceho prášku a soli, pri nich je potrebné dopĺňať leštidlo. V tabletách 3v1 je aj leštidlo. Avšak, ak máte príliš tvrdú vodu, nad 21° dH, mali by ste soľ a leštidlo pridať aj k takýmto tabletám.

  Na trhu sa tablety rozširujú aj o doplnkové funkcie, napríklad poskytujú ochranu proti korózii skla, vyššiu účinnosť s pripečenými mastnotami alebo dodajú lesk nerezovému riadu. Označujú sa aj All in one, čiže všetko v jednom, napríklad tablety do umývačky riadu Somat majú takéto doplnkové funkcie.

  Tablety do umývačiek riadu sa rozpúšťajú rôznou rýchlosťou, preto si všímajte odporúčania, či sú vhodné aj na krátke umývacie cykly. Niektoré sa totiž počas krátkeho programu nerozpustia a nemajú taký umývací účinok. Preto radšej pri používaní tabliet zvoľte dlhšie programy alebo používajte kapsule do umývačky riadu Finish, či gély do umývačky riadu. Gély do umývačky riadu sú pomerne novým produktom a sú ideálne pri nízkych teplotách umývania a taktiež pri krátkych umývacích cykloch. Ich výhodou je, že sa tiež jednoducho dávkujú.

  Prášky, kapsule a gély do umývačky - myAustria.sk

   

  Leštidlá do umývačky riadu

  Leštidlá do umývačky riadu sú potrebné na to, aby pri sušení z riadu stiekla voda a riad sa rýchlejšie usušil. Leštidlo sa pridáva pred každým umývaním a automaticky sa dávkuje. Pri multifunkčných čističoch, ktoré leštidlo obsahujú ho už nepridávajte. O jeho nutnosti doplnenia, vás upozorňuje kontrolka na umývačke riadu.

  Ak sa vám stane, že ho nepozornosťou vylejete mimo zásobníka, dôkladne ho utrite. Predídete tým tvorbe nadmerného množstva peny. Dávku leštidla je potrebné zvýšiť, keď sú na riade škvrny od vodného kameňa alebo kvapky vody. Naopak jeho množstvo treba znížiť, keď na riade vidno drsné biele pruhy alebo modrastý povlak na skle.

   

  Soľ do umývačky riadu

  Soľ je často potrebná na to, aby sa upravili vlastnosti vody. Pred spustením umývačky riadu odporúčame zavolať do vodárenského podniku a zistiť, aký stupeň tvrdosti vody máte. Podľa stupňa tvrdosti je nutné nastaviť vo vašej umývačke dávkovanie soli. Ak je voda tvrdšia ako ste nastavili, tak na riade budete mať biele šmuhy a naopak, keď je voda mäkšia, sklo môže po desiatkach cyklov stratiť lesk. Pred umývaním vždy doplňte zásobník soľou, soľ vodu zmäkčí, dosiahnete vyšší efekt čistiacej sily a zabránite vzniku vápenatých usadenín. Soľ do umývačky riadu chráni nielen riad, ale aj samotnú umývačku.

   

  Rada na záver - čistenie umývačky riadu

  Aby ste predchádzali zaneseniu umývačky riadu mastnotou alebo usadeninami, pravidelne vyčistite jej filter. Aspoň raz za miesiac pustite umývačku naprázdno a dajte do nej čistič umývačky riadu. Pravidelným používaním čističov umývačky môžete predchádzať jej poruchám, pretože tak vyčistíte aj usadeniny z neviditeľných častí (napríklad potrubia).

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY