Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Kedy používať aviváž a kedy radšej nie?
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Kedy používať aviváž a kedy radšej nie?

  Kedy používať aviváž a kedy radšej nie? - myAustria.sk    V dobe automatických práčok je pranie bielizne výrazne jednoduchšie ako v minulosti. Všetci chcú, aby bola bielizeň krásne čistá a voňavá. A tak sme si zvykli používať aviváž pri každom praní, aby sme umocnili vôňu bielizne na dlhšiu dobu a zaistili jej príjemnú hebkosť. Sú však prípady, kedy je použitie aviváže vhodné a naopak, kedy sa neodporúča. Na aké materiály nie je aviváž vôbec vhodná a kedy by ste ju mali používať?

  Prečo používať aviváž?

  Hlavnou úlohou aviváže je zmäkčenie vlákna, následné uľahčenie žehlenia a zníženie krčivosti. Aviváž je užitočná pri odstraňovaní elektrostatického náboja, hlavne z textílií z umelých vlákien. Bez nej by sa v podstate lepili na pokožku. Elektrostatický náboj naviac priťahuje špinu, takže kvalitná aviváž bielizeň chráni aj pred väčším znečistením, a po jej použití ostáva dlhšie čistá. Pri ďalšom praní ide zasa špina ľahšie dole.

   

  Ako správne používať aviváž?

  Aj pri aviváži je dôležité správne používanie. Nezabúdajte na jej adekvátne dávkovanie. Pokiaľ jej dáte málo, nebude mať správny účinok a naopak. V prípade, že použijete väčšie množstvo ako je uvedené na obale, nielenže plytváte peniazmi, ale jej efekt ani neumocníte, skôr môžete poškodiť materiálom, ktoré nebudú dobre sať.

  Správne množstvo aviváže závisí od tvrdosti vody a mali by ste sa riadiť pokynmi výrobcu. Pri sústavnom a nadmernom používaní riskujete aj vznik alergií a v neposlednom rade si môžete zaniesť práčku. Avivážny prípravok nikdy nelejte priamo na oblečenie, ale ho nalejte do priehradky na to určenej. Na oblečení totiž môže zanechať škvrny.

   

  Kedy používať aviváž

  Oblečenie ošetrené avivážou je hebké, pohodlnejšie a príjemnejšie sa nosí. Menej sa krčí a vďaka slabému filmu, ktorý vytvorí na jednotlivých vláknach sa špina drží ďalej od vlákien a ľahšie sa vyperie. Aviváž Lenor môžete používať na všetky druhy tkanín a materiálov, s výnimkou tých, na ktoré upozorňujeme nižšie. Z umelých vlákien odstráni elektrostatický náboj a oblečenie sa príjemne nosí. Používaním aviváže si uľahčíte žehlenie a v neposlednom rade ostane bielizeň krásne voňavá.

  Aviváž a jej používanie - myAustria.sk

   

  Kedy vôbec nepoužívať aviváž

  Pridávate aviváž do každého prania? Robíte veľkú chybu! Existujú materiály, ktorým aviváž neprospieva a jej použitiu by ste sa mali radšej vyhnúť.

  Aviváž by ste nemali používať na:

  • Froté uteráky a osušky,
  • termobielizeň,
  • membránové bundy a nohavice,
  • outdoorové a športové oblečenie.

  Ak ste videli nejakú reklamu na aviváž, často sú v nej zobrazené uteráky a osušky, ktoré po jej použití sú krásne mäkké. Lenže aviváž sa na uteráky a osušky neodporúča. Používaním aviváže uteráky znehodnotíte, vlákna sa k sebe prilepia a už nikdy nebudú také hebké a nadýchané ako predtým, zároveň obmedzíte ich savosť.

  Rozhodne zabudnite na aviváž pri termobielizni. Spôsobuje výrazné zníženie kapilárneho výkonu vlákna, čiže upcháva štruktúru tkaniny, ktorá zaisťuje odvod vlhkosti od pokožky. Tak by ste narušili hlavnú aj základnú úlohu termobielizne. Z funkčného materiálu vám vyrobí nepriepustnú deku. Ale nemusíte sa báť keď ste aviváž použili, počas niekoľkých ďalších praní sa odstráni a funkčné vlastnosti bielizne sa obnovia. Pri praní membránového oblečenia platí absolútny zákaz používania aviváže. Mohli by ste poškodiť funkčnosť tohto odevu a narušiť jeho impregnáciu.

  Nezabudnite, že aviváž by ste nikdy nemali používať na špeciálne športové a outdoorové oblečenie. Naruší štruktúru jeho vlákna a tým sa zníži schopnosť odvodu vody a jeho savosť. Všetky tieto odevy by ste mali aj šetrne prať a používať šetrné pracie prostriedky, pričom funkcia membrány ostane zachovaná.

  Medzi ďalšie materiály pri ktorých je použitie aviváže nežiadúce sú textílie z mikrovlákna, páperové vetrovky a bundy. Ani v prípadoch, keď sa chystáte bielizeň sušiť v sušičke sa použitie aviváže neodporúča. Aviváž môže spôsobiť zadržiavanie vody v tkaninách a predlžuje tým jeho sušenie.

   

  Aviváž a citlivá pokožka

  Citlivá pokožka je v dnešnej dobre častým problémom. V prípade, že máte citlivú pokožku, môže u vás aviváž spôsobiť alergickú reakciu. Preto ju najskôr vyskúšajte na zápästí a počkajte, či je pre vás vhodná. Na pranie oblečenia pre deti alebo pre alergikov zvoľte radšej špeciálne aviváže Sensitive. Chránia pokožku a sú vhodné aj pre alergikov.

   

  Všetkého veľa škodí

  Samozrejme toto slovenské porekadlo platí aj pri používaní aviváže. Mnohé gazdinky kvalitu aviváže merajú podľa toho, ako dlho zostane bielizeň voňavá. S množstvom aviváže by ste to však nemali preháňať a dodržiavajte radšej odporúčanie výrobcu na obale výrobku.

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY