Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Dobré rady a nápady do domácnosti - ako na jarné upratovanie?
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Dobré rady a nápady do domácnosti - ako na jarné upratovanie?

  Dobré rady a nápady do domácnosti - ako na jarné upratovanie? - myAustria.sk    Niektoré žienky domáce sa v upratovaní priam vyžívajú. Iné, a tých je zrejme oveľa viac, ho odkladajú, ako sa len dá, pretože majú pocit, že im prerastá cez hlavu. Jarné upratovanie je však pre väčšinu žien každoročnou nevyhnutnosťou. Preto sa oplatí získať osvedčené rady do domácnosti, ktoré vám pomôžu zvládnuť ho na výbornú. Navyše, bez zbytočného zhonu a stresu.

  Najprv si naplánujte celý postup

  Vyhraďte si na jarné upratovanie dostatok času. Hoci existujú tipy, ako upratať rýchlo dom alebo byt, na jarné upratovanie si rezervujte o čosi dlhšiu dobu. Manžela s malými deťmi pošlite spolu so psom na dlhú prechádzku alebo na výlet. Nepotrebujete predsa, aby vám niekto jednostaj pobehoval poza chrbát, alebo nebodaj postúpal po čerstvo umytej, ešte mokrej dlážke. Ak máte väčšie deti, tie už vám, samozrejme, môžu pri práci pomôcť. Potom sa ubezpečte, že máte potrebné prostriedky, mop, handry, utierky a samozrejme, rukavice.

  Pokračujte tým, že si premyslíte, čím začnete. Ideálny postup spočíva v tom, že pôjdete v každej miestnosti od stropu a pokračujete smerom nadol, k podlahe. To znamená, že ako prvé by ste mali omietnuť kúty a steny od prípadných pavučín a potom dôkladne umyť stropné lampy a lustre. Za tým nasledujú okná, police a podlahy. Uvidíte, že dôkladné plánovanie sa odrazí nielen na výslednej kvalite vykonanej práce, ale aj na vašej nálade. A nezabudnite - prv než začnete, si pustite hudbu. Čím energickejšia bude, tým lepšie vám to pôjde.

   

  Umývanie okien

  Možno si poviete, že na umývaní okien sa nedá nič pokaziť. Nie je to však celkom pravda. No schválne – vedeli ste, že prv, ako sa pustíte do čistenia skla, musíte najprv zotrieť pavučiny, umyť garniže a očistiť vnútorné žalúzie? Samozrejme, tomu všetkému prechádza zvesenie a vypranie záclon.

  Na umytie okien použite čistiace prostriedky na okná a sklo. Obsahujú najmä tenzidy a alkohol, odstraňujúce mastnú špinu, prach a nalepený hmyz a to bez úmorného drhnutia a leštenia. Vysoký lesk skla dosiahnete pomocou utierky z mikrovlákna, ktorá nezanecháva šmuhy a už po niekoľkých ťahoch s ňou vykúzlite okno ako nové. Pri sklách a zrkadlách sa však jej úloha ani zďaleka nekončí. Skvele pomôže napríklad aj pri dileme, ako vyčistiť sklo na rúre či mikrovlnke.


   

  Koberce, ktoré vyzerajú ako nové

  Jarné upratovanie sa týka aj kobercov, a to bez ohľadu na pravidelnú údržbu koberca v podobe vysávania a prášenia. V tomto prípade máte na výber z dvoch možností – suchého a mokrého čistenia. Pri suchom čistení sa na koberec rozpráši špeciálny čistiaci prášok, ktorý po určitom čase z koberca jednoducho vysajete vysávačom.

  Mokré čistenie zahŕňa tepovanie s pomocou tepovacieho prístroja alebo použitie čistiacej peny, napríklad Vanish Gold, ktorú je potrebné do koberca zapracovať kefou, prípadne navlhčenou špongiou. Takto ošetrené koberce získajú sviežejšie, živšie farby, sú čisté, bez škvŕn, jemnejšie na dotyk a príjemne voňavé.

   

  Aby podlahy svietili čistotou

  Podľa typu a materiálu, z akého je dlážka zhotovená, si vyberte vhodné čistiace prostriedky na podlahu. Korok alebo drevené parkety umyjete a ošetríte viacúčelovými čističmi, ktoré v jednom kroku dlážku umyjú, oživia a vyleštia. Tým efektívne šetria čas i námahu spojenú s upratovaním.

  Na citlivé povrchy, ako je mramor a keramika sú ideálne prostriedky s neutrálnym pH. Napríklad Ajax čistič na podlahy je šetrný a účinný aj v takom prípade, ak neviete, ako vyčistiť dlažbu a bežných prípravkov sa obávate. Dobre povysávanú alebo pozametanú laminátovú podlahu zase najlepšie umyjete s pomocou mopu a vedra s nariedeným čistiacim prostriedkom.

   

  Ako vyčistiť kúpeľňu

  Kúpeľňu si nechajte celkom na záver. Predsa len, práve v nej počas upratovania strávite najviac času – napúšťaním čistej vody na umývanie, praním handier či vylievaním špinavej vody do toalety. Čistiace prostriedky na kúpeľňu sa navzájom líšia nielen obsahom účinných látok, ale aj spôsobom používania, prípadne nanášania na znečistené plochy. Minimum námahy zaručujú prípravky, ktoré sa v podobe peny alebo spreja jednoducho nastriekajú tam, kam treba a po uplynutí potrebného času sa opláchnu prúdom vody. Rozpustená špina sa tak odplaví bez zbytočného drhnutia.

  Rovnako aj spôsobov, ako vyčistiť špáry medzi obkladačkami, je hneď niekoľko. Sivé a čierne miesta, kde sa usadila pleseň a zelené usadeniny rias spoľahlivo odstráni a vybieli HG odstraňovač plesní. O škvrny spôsobené vodným kameňom, mydlovými usadeninami a vodou sa zasa šikovne postarajú prípravky s obsahom tenzidov, octu, kyseliny citrónovej alebo kyseliny mliečnej.

   

  Dobré rady do domácnosti na záver

  • Pri práci s chemickými čistiacimi prostriedkami nikdy nezabúdajte na gumové rukavice.
  • Ak sa vám niečo vylialo na už vyčistenú plochu, nemusíte znovu vyťahovať mop. Špinu zotrite čistiacimi obrúskami.
  • Na čistenie ťažko dostupných miest použite vyradenú zubnú kefku. Hravo s ňou vyčistíte klávesnicu, okolie gombíkov na kuchynských spotrebičoch, ale aj usadenú špinu okolo vodovodných kohútikov.
  • Umývačka riadu nemusí slúžiť len na umývanie riadu. Pokojne do nej vložte kefy, plastové boxy, hračky, špongie a vyčistite ich s pomocou tabliet do umývačky, ktoré bežne používate.
  • Nezabudnite na veci, ako je počítač, kľučky na dverách, smetný kôš, vysávač, vypínače a podobne. Hoci sú často prehliadané, môžu predstavovať útulný domov pre baktérie.

   

   

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY