Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Čo je to tvrdá voda?

Čo je to tvrdá voda?

Čo je to tvrdá voda? - myAustria.sk    Vodný kameň je v našom regióne pomerne bežným problémom v každej domácnosti a je potrebné  mu venovať pozornosť.

Čo je to tvrdá voda

Tvrdosť vody v domácnosti budeme chápať ako výskyt minerálov v pitnej vode vytekajúcej z kohútika. Konkrétne ide o minerály vápnik (Ca) a horčík (Mg). Tie dva minerály sú potrebné pre ľudský organizmus, ich nedostatok má zdravotné následky. Z hygienického hľadiska sú vápnik a horčík netoxické.

Nežiadúce prejavy tvrdej vody

Tvrdá voda je na druhej strane pomerne veľký problém pre všetky technické zariadania s ktorými prichádza do styku. Nežiadúce minerály sa usadzujú prakticky na všetkých plochách v domácnosti. Najčastejšie a najrýchlejšie sa tvorí vodný kameň vo varných nádobách a teda kanviciach, kávovaroch, vyhrievacích telesách v práčkach, teplovodných trubkách, kotloch, ktoré vyhrievajú vodu a podobne.
Najdôležitejšia je vyššia spotreba pracích prostriedkov, nakoľko sa pracie prostriedky v tvrdej vode výrazne ťažšie rozpúšťajú a ich účinnosť pozorovateľné klesá. Čo sa týka efektivity pracích prostriedkov, spotreba pracieho prostriedku sa zvyšuje až o 50% pri normálnom zanesení vyhrievacích telies práčky. Pre upresnenie, až o 50% viac pracieho prostriedku je nutné pridať do prania (oproti odporúčanému návodu), aby boli odevy dokonale vypraté a bez nežiadúcich škvŕn. Čo sa týka rýchlosti ohriatia vody pri pracom procese, spotreba elektrickej energie sa pri zanesení vyhrievacieho telesa v práčke zvyšuje približne o 20%. Práčka je nútená spotrebovať viac energie na vyhriatie vody na 60 stupnou Celzia, nakoľko je bežný prací program nastavený tak, aby bol čo najrýchlejší a mal najkratší čas prania.

Celková tvrdosť vody 1)

Stupeň tvrdosti (nemecký) [°dH]

Stupeň tvrdosti [mmol/l]

voda veľmi mäkká

0 až 4

0 až 0,72

voda mäkká

4 až 8

0,72 až 1,43

voda stredne tvrdá

8 až 12

1,43 až 2,14

voda dosť tvrdá (región Bratislava)

12 až 18

2,14 až 3,21

voda tvrdá

18 až 30

3,21 až 5,35

voda veľmi tvrdá

> 30

> 5,35

1) Hodnotenia podľa: Hydrochemie, Pavel Pitter, 4. aktualizované vydání, VŠCHT v Praze, 2009
[°dH] = stupeň nemecký

Prepočty tvrdosti vody
1 mmol/l = 5,6 °dH
1 °dH = 0,1783 mmol/l 

Aktuálne hodnoty tvrdosti vody na vybraných odberných miestach v regióne Bratislavy: Tvrdosť vody 2015.

 

Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.Značky

 


VŠETKY ZNAČKY