Kategórie
 
 
 
 
 
Krása

Bielenie zubov doma – ako na to?

Kto by netúžil po žiarivo bielych zuboch, ktoré nielen, že skrášľujú úsmev, ale zároveň pôsobia sviežo a mladistvo? Vybieliť si zuby u zubára či dentálnej hygieničky je síce bezpečné a spoľahlivé, no tiež finančne náročné. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa mnohí rozhodnú pre bielenie zubov doma a použijú pri tom prostriedky, ktoré sú bežne dostupné. Ak aj vy snívate o oslnivom úsmeve a hľadáte najlepší spôsob, ako ho dosiahnuť, prečítajte si, aké možnosti máte k dispozícii.

 Kto by netúžil po žiarivo bielych zuboch, ktoré nielen, že skrášľujú úsmev, ale zároveň pôsobia sviežo a mladistvo? Vybieliť si zuby u zubára či dentálnej hygieničky je síce bezpečné a spoľahlivé, no tiež finančne náročné. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa mnohí rozhodnú pre bielenie zubov doma a použijú pri tom prostriedky, ktoré sú bežne dostupné. Ak aj vy snívate o oslnivom úsmeve a hľadáte najlepší spôsob, ako ho dosiahnuť, prečítajte si, aké možnosti máte k dispozícii.

Čo stojí za nevábnym sfarbením zubov

  • Káva, čierny čaj, červené víno, čučoriedky, černice, ale aj decht z cigariet sfarbujú povrch zubov.
  • Kyslé a kolové malinovky i energetické nápoje zase narúšajú zubnú sklovinu.
  • Zožltnutie zubov je tiež bežným príznakom starnutia. V takýchto prípadoch sa odporúča používanie bieliacej zubnej pasty Theramed White.
  • Nepekné sfarbenie zubov môže mať na svedomí užívanie určitých druhov liekov (užívanie antibiotík tetracyklínu v detstve).
  • Zmeny farby skloviny spôsobujú aj niektoré choroby, ako napr. fluoróza – kriedovo biele škvrny na sklovine alebo Amelogenesis Imperfecta – geneticky podložené ochorenie, pri ktorom je sklovina mäkká, žltá až hnedá.
  • Dentálne zásahy v ústnej dutine, napr. strieborné výplne.
  • Vrodená genetická predispozícia.

 

Prírodné bielenie zubov

Medzi klasické prírodné bielidlá, používané už oddávna, patrí napríklad jahoda, drevený popol, či soľ. Jahody obsahujú ovocné kyseliny a enzýmy, ktoré pomáhajú odstraňovať povrchové škvrny a zubný povlak. Drevený popol alebo aktívne čierne uhlie zase na svoj povrch adsorbujú látky, ako sú napríklad triesloviny, zodpovedné za nepekné sfarbenie zubov. Inou alternatívou je kokosový olej. Obsahuje  enzýmy, ktoré dokážu zastaviť rast streptokokov a iných druhov škodlivých baktérií v ústnej dutine. Mnohí popisujú jeho účinky na vybielenie zubov, pravdou však je, že dosiaľ uňho takéto účinky neboli preukázané.

Ďalším spôsobom je tzv. mechanické domáce bielenie zubov. V podstate spočíva v zoškrabaní nečistôt z povrchu zubov a zahŕňa recepty, využívajúce hlavne sódu bikarbónu, soľ alebo kurkumu. Tieto postupy však vďaka svojmu abrazívnemu (brúsnemu) účinku môžu odstrániť spolu s povlakom a zubným kameňom aj časť zubnej skloviny. A to je už problém, lebo sklovina sa sama nedokáže prirodzene obnovovať. Okrem toho, že si tým môžete poškodiť ďasná a zubné krčky, bieliaci efekt je veľmi krátkodobý a zuby zostávajú citlivejšie. Známe je tiež bielenie zubov peroxidom, ktoré však už patrí do rúk odborníkov.

 

Bieliace zubné pasty

Bielenie zubov s pomocou bieliacich zubných pást patrí u tých, ktorí sa rozhodli pre šetrné bielenie zubov doma, k najobľúbenejším spôsobom.  Keďže sa však do kontaktu so zubami dostávajú len na krátko (počas umývania zubov), bieliaci účinok je viditeľný až po dlhšom čase. Zubné pasty s bieliacim účinkom fungujú buď na fyzikálnom alebo na chemickom princípe. Pasty založené na fyzikálnom princípe obsahujú abrazívne (brúsne) čiastočky, ktoré zub obrusujú. Ich účinok závisí od množstva obsiahnutých abrazívnych častí, pričom väčšinou sa na tento účel používa perlit.

Druhou skupinou sú tzv. enzymatické bieliace pasty. Tieto neobsahujú peroxid, ale enzýmy, napríklad z papáje alebo ananásu, pomáhajúce čistiť povrch zuba. Výrobcovia do nich pridávajú aj prírodné výťažky, s pomocou ktorých majú schopnosť odstrániť pigmenty a zosvetliť zuby. Mnohé bieliace zubné pasty, ako napríklad Blend a med 3D White Luxe umožňujú urýchlenie odstraňovania škvŕn z povrchu zubov a súčasne vytvárajú ochranný štít, ktorý pomáha predchádzať vzniku nových škvŕn.

Známe sú tiež špeciálne zubné pasty, obsahujúce jemné modré pigmenty. Vďaka modrej farbe dochádza k optickej neutralizácii žltej farby zuba a tým k okamžitému efektu vizuálne bielych zubov. Tento výsledok je však pomerne krátkodobý.

Bieliace zubné pasty

Pre koho je pasta na bielenie zubov najvhodnejšia

Bieliace zubné pasty sú určené predovšetkým na odstránenie povrchových škvŕn, spôsobených pitím kávy, čaju, fajčením alebo konzumáciou potravín bohatých na pigmenty. Ich účinky najčastejšie využívajú fajčiari. Splodiny tabakového dymu, predovšetkým decht, majú tendenciu ukladať sa do ťažko čistiteľných miest - napríklad do praskliniek v sklovine alebo do jamiek a rýh na povrchu zuba. Práve preto je zubná sklovina u fajčiarov viac náchylná na vznik zafarbenia.

Nelichotivej pigmentácie chrupu sa chcú zbaviť aj pravidelní konzumenti výrazne sfarbených nápojov a potravín - napríklad kávy, čaju a červeného vína. Zvlášť pre nich je vhodná zubná pasta na bielenie zubov Perl Weiss proti tmavým škvrnám. V neposlednom rade sú bieliace zubné pasty používané tými, ktorí už podstúpili profesionálne bielenie zubov inou metódou. Odporúčajú sa totiž na ochranu a udržanie bielych zubov, aby výsledný efekt vydržal čo najdlhšie. Okrem toho spolu so správnym čistením zubov prispievajú k udržaniu zdravého chrupu a pekného úsmevu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia