Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Ako vyčistiť žehličku?
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Ako vyčistiť žehličku?

  Ako vyčistiť žehličku? - myAustria.sk    Patríte k tým gazdinkám, ktoré denne perú bielizeň a následne ju musia aj žehliť? Ak áno, tak sa vám určite aspoň raz stalo, že ste zle odhadli teplotu a pripálili ste žehliacu plochu. Alebo máte vodný kameň v žehličke, či je na nej hrdza a tak ju nemôžete používať? Nemusíte ju hneď vyhadzovať a kupovať novú. V dnešnom článku vám poradíme ako vyčistiť pripálenú žehličku tak, aby ste ju nepoškodili. Nakoniec si povieme aj to ako odstrániť vodný kameň zo žehličky.

  Ako vyčistiť pripálenú žehličku

  Napriek tomu, že súčasné žehličky majú žehliacu plochu s povrchom na báze teflónu, keramiky, smaltu, kremíka alebo špeciálnych zliatin ocele a sú odolné proti pripáleniu, môže sa ľahko stať, že sa pripália. Stačí, keď odbehnete od zapnutej žehličky, položíte ju nesprávne a raz-dva sa pripáli. Tiež aj ostatní členovia rodiny, ktorí žehlia len občas, nemusia odhadnúť správnu teplotu na jemnú bielizeň alebo prejdú po potlači trička a pripálenie je na svete. Nech už u vás doma žehlí ktokoľvek, viete ako vyčistiť žehličku, keď sa stane takáto nehoda?

  V prvom rade čistenie žehličky vykonávajte až vtedy, keď je poriadne vychladnutá. Ak sa necítite na experimenty z domácich zdrojov, tak odporúčame špeciálny čistiaci prostriedok Collo čistič žehličky. Nielenže odstráni pripálené nečistoty, ale aj pomáha zabraňovať pripáleniu aj prichytávaniu žehličky. Môžete ho použiť na čistenie žehličky s akýmkoľvek povrchom, napríklad z ušľachtilej ocele, hliníka, keramiky, teflónu a podobne. Čistiaci prostriedok rozotrite na plochu a nechajte krátko pôsobiť. Potom riadne zotrite suchou handričkou. A ako vyčistiť naparovaciu žehličku? Tento čistič je určený aj na naparovacie žehličky. Jej parné otvory najskôr vyčistite kefkou, potom zotrite navlhko a vyleštite dosucha.

   

  Čistenie žehličky od vodného kameňa

  Niektoré moderné žehličky majú samočistiacu funkciu, ktorá ich pomôže zbaviť vodného kameňa. Žehličku zohrejte na maximum, do odparovacej komôrky nalejte studenú vodu a prudko vyvinutá para vytlačí kúsky vodného kameňa von otvormi na naparovanie. Iné typy žehličiek dokonca chemicky upravujú vodu pomocou odvápňovacích tyčiniek.

  Ak ste majiteľkou staršej naparovacej žehličku, bez samočistiaceho systému a na naparovanie nepoužívate destilovanú vodu, máte pravdepodobne problém. Vodný kameň sa skôr či neskôr objaví. Kúsky vodného kameň môžete nechtiac nažehliť na oblečenie, ale čo je ešte horšie, môžu žehličku dokonca aj poškodiť. Preto by ste mali žehličku pravidelne odvápňovať, hlavne ak máte tvrdú vodu, a tak jej poškodeniu predchádzať. Čistenie žehličky od vodného kameňa nie je príliš komplikované. Do pozornosti vám dávame intenzívny odvápňovač Dr. Beckmann, s ktorým to zvládnete ľavou zadnou. Vodný kameň v žehličke rozpustí 2x rýchlejšie ako bežné odvápňovače na báze kyseliny citrónovej. Pri procese odvápňovania dbajte na pokyny výrobcu žehličky.

  Intensiv Entkalker – odvápňovač žehličky Dr. Beckmann - myAustria.sk

   

  Ako vyčistiť žehličku pomocou octu

  Najčastejšie používaným pomocníkom v domácnosti je ocot a práve ten je najúčinnejší aj na čistenie žehličky od vodného kameňa.

  Ako na to?

  Do nádoby nalejte horúci ocot a položte do nej vychladnutú žehličku. Namočte v nej iba spodnú časť žehliacej plochy a dávajte pozor, aby sa tekutina nedostala do žehličky. Nechajte chvíľu pôsobiť a následne ju vyutierajte suchou, jemnou handričkou. Ak vodný kameň odoláva, nechajte žehličku namočenú v tomto kúpeli aj počas noci.

   

  Ocot je skvelý aj na čistenie pripálenej žehličky

  Ako na to?

  Žehličku nahrejte, kúsok látky namočte do octu a vyžmýkajte. Rozpálenou žehličkou potom prechádzajte po tejto handričke, účinok najlepšie zvýšite trením o hranu žehliacej dosky. Pri naparovacej žehličke dávajte pozor, aby sa ocot nedostal do jej vnútra.

   

  Ako vyčistiť žehličku pomocou zubnej pasty

  Ďalším domácim pomocníkom na čistenie žehličky je zubná pasta, ktorá sa nájde v každej domácnosti. Zubná pasta je jemná a pomerne účinná. Ako prvé ešte z teplej žehličky odstráňte väčšie pripáleniny a nechajte ju vychladnúť. Naneste trochu zubnej pasty na handričku a krúživými pohybmi ju zbavte pripálenín. Potom mokrou handričkou pretrite žehliacu plochu a zbavte zvyškov zubnej pasty. Žehličku utrite následne suchou handričkou. Zubná pasta však nemusí zabrať vždy. V týchto prípadoch je nevyhnutné zakúpiť kvalitné a overené prípravky na vyčistenie žehličky (napr. spomínaný čistič žehličky Collo).

   

  Záverečné zhrnutie

  Ako vidíte, je veľa účinných receptov ako vyčistiť žehličku. Pri moderných typoch žehličiek na domáce experimenty radšej zabudnite. Na čistenie žehličky radšej používajte odborníkmi overené čistiace prostriedky, aby ste povrch žehličky nepoškodili a nepoškriabali. Po každom použití žehličky by ste mali vyliať všetku prebytočnú vodu, ktorá v nej zostala. Taktiež sledujte piktogramy na štítku bielizne, kde výrobca odporúča konkrétnu teplotu na žehlenie, aby ste predišli pripáleniu žehličky.

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY