Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Ako vyčistiť rúru na pečenie + tipy a rady
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Ako vyčistiť rúru na pečenie + tipy a rady

  Ako vyčistiť rúru na pečenie + tipy a rady - myAustria.sk    V každej domácnosti sa v kuchyni pochopiteľne používa rúra na pečenie. Či sa používa pravidelne alebo len sporadicky, vždy skôr či neskôr zanesie nečistotami. Ostávajú v nej mastné fľaky po pečení mäsa, keď výpek prská či rôzne kúsky cesta po pečení koláčov. Ďalším používaním rúry sa tieto mastnoty a nečistoty pripaľujú. Keď však príde na rad čistenie rúry, máloktorá gazdinka sa do práce pustí s chuťou a dokonca častokrát jej čistenie odkladá.

  Pokiaľ ste čistenie rúry na pečenie zanedbali alebo dlhodobo odkladali, tak vedzte, že máte veľký problém. Aby ste si však ruky úplne nezodrali, tak vám prinášame overené domáce rady a tipy ako vyčistiť rúru pomocou bežne dostupných surovín alebo tiež pomocou prostriedkov na to určených.

   

  Zabudnite na drôtenky

  Pri návode ako vyčistiť rúru na pečenie šetrne a efektívne odporúčame nepoužívať žiadne kovové kefky alebo ostré drôtenky. Tie môžu povrch rúry poškriabať a poškodiť. Používať by ste mali tekuté prípravky, ktoré jej jemný povrch nepoškodia. Na čistenie dvierok z vnútornej strany zo skla môžete použiť škrabku, ktorou čistíte sklokeramickú varnú dosku. Pri čistení by ste mali chrániť aj pokožku rúk a preto používajte gumené rukavice.

   

  Domáce tipy ako vyčistiť rúru

  Čistenie rúry vykonávajte až vtedy, keď je dostatočne vychladnutá a nehrozí popálenie. Ponúkame vám 3 návody na vyčistenie rúry na pečenie zo surovín, ktoré nájdete v každej kuchyni.

  1. Použitie octu a sódy bikarbóny

  Najskôr rozmiešajte sódu bikarbónu s troškou vody aby vznikla pasta. Touto pastou ponatierajte rúru na pečenie a všetky pripálené miesta. Nechajte pôsobiť podľa znečistenia rúry aj niekoľko hodín, najlepšie do druhého dňa. Potom mokrou hubkou pozotierajte všetku nečistotu, ktorá sa bude dať. Ďalej naneste ocot pomocou rozprašovača na znečistené miesta a opäť poutierajte mokrou hubkou. Neskôr rúru zapnite na 50 °C a nechajte pôsobiť okolo 20 minút. Čistenie rúry týmto spôsobom je účinné, no na druhú stranu vám zaberie veľa voľného času.

   

  2. Sóda bikarbóna, citrón a soľ

  Zo sódy bikarbóny, citróna, soli a malého množstva vody vymiešajte pastu, ktorú naneste na vnútrajšok rúry. Nechajte pôsobiť a následne umyte vodou.

  Aj umývanie pomocou samotných citrónov je účinný spôsob ako vyčistiť rúru na pečenie. Aspoň dva citróny vyžmýkajte do nádoby s vodou, dajte tam aj odšťavené polovičky a vložte do rúry. Nechajte pôsobiť v rúre podľa je znečistenia minimálne pol hodiny pri teplote 250 °C, aj dlhšie. Po vychladnutí rúru vyčistite hubkou. Ak ešte ostala odolná špina na svojom mieste, tak ju skúste postriekať citrónovou vodou a následne vyčistiť.

   

  3. Ocot a prášok do pečiva

  Budete potrebovať:

  • 250 ml octu
  • 1 liter vody
  • 50 g prášku do pečiva

  Rúru vyhrejte aspoň na 150 °C, do pekáča nalejte vodu a pridajte ocot. Počkajte kým sa kyslá para s octom rozvarí a rúru vypnite. Nechajte ešte pôsobiť, pokým rúra nevychladne. Do zmesi octu a vody pridajte kypriaci prášok a poumývajte touto zmesou vnútro rúry. Mastnota by mala povoliť. Nakoniec umyte rúru čistou vodou.

   

  Pečenie v rúre - myAustria.sk

   

   

  Jednoduchšie čistenie rúry

  Čistenie rúry na pečenie si zjednodušíte tým, že pred čistením do nej dáte pekáč s horúcou vodou a necháte ho tam niekoľko minút alebo ho môžete zohrievať na 70 °C. Do vody môžete pridať saponát na riad. Jednoduchším riešením sa javí použitie prípravkov určených na čistenie rúry.

   

  3 účinné prípravky na čistenie rúry z Rakúska

  Frosch – Bio čistič grilov a rúr s aktívnou sódou – prípravok obsahuje aktívnu sódu, ktorá dôkladne rozpúšťa mastnotu, ťažko odstrániteľné nečistoty a inkrustácie. Čistič je ideálny na použitie v kuchyni, pretože obsahuje prírodné zložky. Je vysoko a rýchlo biologicky odbúrateľný. Nastriekajte ho na znečistené miesta v rúre, nechajte krátko pôsobiť a následne vyutierajte mokrou handrou. Nakoniec vyleštite suchou handričkou.

  FROSCH – bio čistič na rúry na pečenie - myAustria.sk

   

   

  KRONSTAR – čistič na rúry a gril je ďalším účinným prípravkom na čistenie rúry. Vďaka svojmu zloženiu si hravo poradí aj so silným znečistením. Odstráni pripálené zvyšky jedla a aj zaschnuté nečistoty. Pred použitím ho dôkladne pretrepte a nastriekajte na vychladnutý povrch rúry. Pomocou rozprašovača sa dobre nanáša na znečistený povrch a zájde aj do tých najťažšie prístupných miest. Nechajte pôsobiť 1 hodinu alebo pri silnom znečistení rúry aj celú noc. Nakoniec umyte rúru vlhkou handričkou a máte hotovo!
   

  KRONSTAR čistič na rúry - myAustria.sk

   

   

  DR. BECKMANN – čistič sporáku a rúry ľahko a jednoducho odstráni ťažké inkrustácie, pripečené nečistoty a mastnotu v rúre. Gélová formula eliminujúca pachy prenikne okrem zvislých plôch do všetkých vrstiev a odstráni aj tie najhrubšie nečistoty. Pred použitím ho zatrepte a používajte len ak je studená rúra. Rovnomerne aplikujte na plochy a rúru zatvorte. Nechajte pôsobiť podľa znečistenia rúry a potom dôkladne umyte vodou.

  DR. BECKMANN – čistič sporáku a rúry - myAustria.sk

   

   

  Pár slov na záver

  Veríme, že sme vám našimi radami i tipmi pomohli a niektoré z nich aj vyskúšate. Čistenie rúry na pečenie už ďalej nebude pre vás nočnou morou. Samozrejme, dôležité je čistenie rúry neodkladať dlhšie ako 1 týždeň, ale čistiť ju pravidelne. Potom to zvládnete ľavou zadnou aj pomocou klasických čistiacich prostriedkov.

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY