Kategórie
 
 
 
 
 
Pranie

Ako správne dávkovať prací prostriedok?

„No jasné, kedy inokedy? „ To bol môj žalostný výkrik po návrate z dovolenky. Samozrejme, že sa nám pokazila práčka. Hora prádla veľkosti hory Pantokrator na mňa zízala a hrozba ručného prania ma privádzala k šialenstvu. Podľa regulí môjho otca prosím o trocha paniky som začala behať po dome a spomínať všetkých gréckych bohov.

Ako správne dávkovať prací prostriedok

Našťastie prišiel manžel s ležérnym úsmevom, že či som načisto na hlavu padnutá, že sused je predsa opravár práčok. Och Jožko, záchranca! Jožko, pán čo si na dôchodku privyrába opravou práčok a umývačiek, za kávičku a nejaký ten bakšiš sa pozrie tomu na zúbok.

Úvodné blabla prestriedalo rozobratie tej bielej obludnosti. Jožko hneď úvodom určoval diagnostiku zanesenie. Tak aj bolo. Vraj to preháňam s pracím práškomavivážou. Že to skoro zabilo moju milovanú práčku a mám sa teda krotiť.

Inu, pri večernom posedkávaní a užívaní si hukotu práčky a nenažraných komárov som sadla za počítač a začala som browsiť, ako ten prášok teda správne dávkovať.

Tu som pre vás vypichla pár zaujímavých bodov:

 

Každá várka bielizne je iná

Keď pred naplnením práčky triedime použitú bielizeň, zvyčajne sa riadime niekoľkými zásadami. Biele veci, farebné a tmavé perieme vždy samostatne a rozdeľujeme ich aj podľa materiálu – bielu hodvábnu blúzku neperieme spolu s bavlneným uterákom pri rovnakej teplote a programe. Aj vám sa občas stáva, že prací prostriedok dávkujete „podľa oka“ a zvyčajne použijete približne rovnaké množstvo? V tom prípade by ste mali začať venovať väčšiu pozornosť samotným obalom. Práve tam totiž nájdete presné tabuľky, kedy koľko prostriedku použiť.

 

Prečo je dávkovanie také dôležité?

Ak pracieho prášku alebo gélu použijeme príliš málo, je vysoká pravdepodobnosť, že s výsledkom prania nebudeme spokojní. Môže sa nám totiž ľahko stať, že na vláknach bielizne zostanú škvrny. Postupom času budú farby menej jasné a začnú chytať sivastý nádych, čo sa najskôr prejaví na bielej bielizni. V prípade nadmerného dávkovania nám nijaké poškodenie textílií nehrozí. Zvyšky nerozpusteného prášku sa však môžu usádzať nielen v násypke, ale aj v útrobách práčky a môžu tiež prispieť k neželanému zápachu. Prací prostriedok sa nám navyše veľmi rýchlo minie. Jeho neekonomické používanie zaťaží nielen peňaženku a finančný rozpočet, ale aj životné prostredie.

 

Tri hlavné faktory

Ak chceme použiť správne množstvo pracieho prostriedku, musíme brať do úvahy nasledovné:

 

  • množstvo bielizne – ak máte práčku, do ktorej sa zmestí až 6 kíl suchej bielizne, je bežné, že sa vám ju nepodarí celkom naplniť. V tom prípade je vhodné použiť aj menej pracieho prostriedku. Tabuľky na obaloch sú zvyčajne uspôsobené na várku 4 – 5 kíl bielizne.
  • tvrdosť vody – čím je voda tvrdšia, tým viac prášku na pranie spotrebujeme. Najmäkšiu vodu majú obyvatelia Poltára a okolitých južných okresov – Lučenca a Rimavskej soboty. Mäkkú vodu však nájdeme aj na strednom Slovensku (Brezno, Detva, Liptovský Mikuláš, Poprad) a na krajnom východe. Naopak, najtvrdšiu vodu má Bratislavský okres, dolné Považie, ale aj Trnava či Galanta. Zistite, aká voda tečie doma vám vzhľadom na miesto bydliska a prispôsobte tomu množstvo pracieho prostriedku.
  • miera znečistenia bielizne – ak sa na bielizni nachádzajú odolné škvrny, nezabudnite ju čím skôr namočiť do studenej vody a priliať trochu pracieho gélu respektíve saponátu (v prípade olejovitých fľakov). Zahrňte do programu aj predpieranie a použite dostatočné množstvo pracieho prostriedku.

 

Ako najlepšie dávkovať prací prostriedok?

Pozrite si odporúčané dávkovanie na balení od výrobcu. Dávkovanie závisí od sily znečistenia a od tvrdosti vody. Ak sa toho budete držať, nebudete potrebovať extra žiadny zmäkčovač vody.

 

Pomôcka:

Ľahko znečistené oblečenie: bolo nosené len krátko, je prepotené, nemá žiadne fľaky.

Stredne znečistené oblečenie: znečistenie a menšie fľaky sú viditeľné.

Silno znečistené oblečenie: veľa fľakov, špina je neprehliadnuteľná.

Tvrdosť vody: čím tvrdšia voda, tým nižšia pracia sila.

Prací prášok

Prací prášok verzus gél

Obidva typy prostriedkov na pranie majú svoje výhody. Ak si to vaša peňaženka môže dovoliť, je vhodné mať ich doma po ruke oba. Zatiaľ čo sypký prášok dávkujeme len do násypky, tekutý gél môžeme naliať takisto do násypky, ale aj priamo do bubna práčky. Základný rozdiel tkvie v tom, ako rýchlo a dobre sa rozpúšťajú. Prášok sa viac osvedčí pri praní na vyšších teplotách (40°C a viac), kedy od neho vyžadujeme dobrú praciu silu. Gély sú zase vhodné pri veľmi málo zašpinenej bielizni (mierne prepotené tričká, blúzky a pod.), ktoré si vyžadujú kratší cyklus pri nižšej teplote (30°C), prípadne pranie v rukách. Prací gél môžeme použiť aj na predpieranie odolných škvŕn.

 

Pozor na koncentrované prášky

Mnohým z nás sa môže zdať, že cena pracích prostriedkov neustále stúpa. Výrobcovia sa však ohrádzajú tým, že v záujme šetrenia životného prostredia vyvíjajú stále nové a nové zloženie s čoraz silnejšou pracou silou. Po novom nám tak stačí používať menšie množstvo pracích prostriedkov, ktoré sú teraz koncentrovanejšie. Niektorí opravári práčok dokonca radia, že pri práškoch renomovaných značiek stačí do násypky dávkovať len jedinú kopcovitú lyžicu.

 

Ako dávkovať aviváž?

Aj pri aviváži je mimoriadne dôležité jej správne množstvo, ktoré závisí od tvrdosti vody. Hlavnou úlohou aviváže je zmäkčiť vlákna a uľahčiť následné žehlenie. Mnohé gazdinky pritom kvalitu aviváže merajú podľa toho, ako dlho zostáva vypraná bielizeň voňavá. S vrchnáčikmi to však rozhodne nepreháňajte a dodržujte rysku pre maximálny objem. Pri sústavnom nadmernom používaní aviváže totiž riskujete vznik alergií a zanášanie práčky.

 

Ako správne naplniť práčku?

Platí nasledujúce železné pravidlo: do bubna sa vám nad bielizeň ešte musí zmestiť vystretá a na výšku postavená dlaň. Pri jemnej bielizni a vlne naplňte bubon iba do polovice. So správnym naplnením ušetríte náklady a energie. Ak je práčka príliš plná, bubon sa netočí správne, a tým pádom sa ani oblečenie dobre nevyperie. Nedávajte do práčky ani primálo vecí, spotrebujete tak zbytočne energiu navyše.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia