Kategórie
 
 
 
 
 
Zdravie

Ako si správne čistiť zuby

O čistení zubov počúvame už odmalička. Rodičia a neskôr zubári nám prízvukovali, že o zuby sa máme starať neustále, inak o ne prídeme. Pravidelným čistením je možné predísť rozličným problémom, ako je napríklad zubný kameň, zubný kaz, paradentóza a mnohé ďalšie. Nehovoriac už o tom, že každý z nás túži po úsmeve, pri ktorom by odhalil dva rady dokonalých bielych zubov. Položme si však otázku – kto z nás naozaj vie, ako si správne čistiť zuby? Ak si nie ste istí, či to robíte tak, ako sa má, práve vám sú určené nasledovné riadky.

Ako si správne čistiť zuby

Správna technika umývania zubov

Osvojiť si správnu techniku pri čistení zubov predstavuje polovicu úspechu. Začnime tým, že zubnú kefku držíme pod 45° uhlom, pričom polovica plochy vlákien kefky je na ďasne a druhá polovica na ploche zuba. Kefkou robíme pomaly malé krúživé pohyby, čistíme nielen samotné zuby, ale aj žliabok medzi zubami a ďasnom, tzv. sulcus. Čistíme zľahka, v žiadnom prípade na kefku netlačíme a zuby ani ďasná nedrieme, aby sme ich nepoškodili.

Pri umývaní postupujeme nasledovným spôsobom. Najprv si umývame prednú stranu zubov, následne prejdeme dozadu a až nakoniec si vyčistíme hryzaciu plochu. Predné zuby si vyčistíme tak, že kefku dáme kolmo na zuby a niekoľkokrát po nich prejdeme. Nezabudneme ani na jazyk, ktorý vyčistíme špeciálnou škrabkou. Vyčistené zuby si môžeme skontrolovať jazykom – mali by byť úplne hladké. V prípade, že niekam cestujeme, nezabudnime si pribaliť sadu na čistenie zubov.

 

Zubné kefky pre žiarivý úsmev

Výber vhodnej kefky je pre správne čistenie zubov kľúčový. Na trhu dnes nájdeme zubné kefky s rôznymi druhmi vlákien – tvrdé, stredne tvrdé, mäkké, extra alebo dokonca ultra mäkké. Ideálna zubná kefka by mala mať malú čistiacu hlavičku s husto osadenými štetinkami z umelých vlákien so zaoblenými koncami. Zaoblené konce sa totiž nestrapkajú a sú šetrnejšie k ďasnám. Malou kefkou sa tiež ľahšie dostaneme do všetkých miest a vieme lepšie kontrolovať tlak, ktorým pri čistení pôsobíme na zuby a ďasná. 

Veľa ľudí si zuby doslova drie v domnení, že je to najistejší spôsob, ako odstrániť zubný kameň. Tlak v kombinácii so stredne mäkkou alebo dokonca tvrdou kefkou však často spôsobuje poškodenie zubov i ďasien. O tom, či pri umývaní na zuby príliš netlačíme, nám napovedia vlákna kefky. Ak nedržia tvar a sú vytočené do strán, mali by sme si kúpiť kefku s mäkkými vláknami a začať trénovať odznova.

 

3 minúty ráno, 3 minúty večer

Jednou z najčastejších chýb je nedostatočná dĺžka času umývania zubov. Častkokrát sa nám nechce, kefkou so zubnou pastou si len tak prebehneme po zuboch, aby sa nepovedalo, vypláchneme si ústa a myslíme si, že to stačí. Opak je však pravdou. Optimálna dĺžka čistenia zubov je podľa zubárov a dentálnych hygienikov 2 až 3 minúty, pričom tento čas je potrebné rozdeliť na polovicu – pre horné a dolné zuby. V opačnom prípade sa nám na zuboch začne usádzať zubný kameň. Dobrou pomôckou na sledovanie času sú malé presýpacie hodiny, ktoré uvedený čas spoľahlivo ustrážia.

Určite si z detstva spomínate na pravidlo ranného a večerného čistenia zubov. Ranné čistenie by sme mali vykonať hneď po prebudení, večerné až tesne pred tým, ako pôjdeme do postele. Po ňom by sme už totiž nemali nič jesť, ani piť, okrem čistej vody. Večerné čistenie by malo byť dôkladnejšie ako ranné a mali by sme mu venovať o čosi viac času. Práve tu by mal byť vytvorený priestor aj pre použitie medzizubnej kefkyzubnej nite. Na záver si po vyčistení vypláchneme ústa ústnou vodou.

3 minúty ráno, 3 minúty večer

Zubné pasty na rôzne problémy v ústnej dutine

V minulosti si ľudia čistili zuby pomocou soli či popola, neskôr sa objavili zubné prášky. Dnes máme na výber z viacerých druhov zubných pást. Poznáme napríklad pasty na citlivé zuby, bieliace zubné pasty, pasty na zubný kameň alebo pasty pre ľudí trpiacich paradentózou. Osobitnou kategóriou sú zubné pasty pre deti, ktoré sú významné z hľadiska vyššieho obsahu fluoridov a hrajú tak nezastupiteľnú úlohu v prevencii zubného kazu. Navyše si ich deti rýchlo obľúbia pre ich príjemnú chuť a svojím zložením zodpovedajú požiadavkám mliečnych zubov, ako je to napríklad aj u detskej zubnej pasty Elmex s aminfluoridom.

Citlivosť na studené či horúce jedlá a nápoje je typická pre ľudí s odhalenými zubnými krčkami. Aby nepríjemné reakcie pri jedení a pití znížili na minimum, vyvinuli výrobcovia zubných pást špeciálne zubné pasty. Vďaka účinným zložkám vytvárajú ochrannú vrstvu na dentíne a zamedzujú tak bolestivým podnetom. Jednou z nich je aj Elmex zubná pasta Sensitive Plus, ktorá obsahuje aminfluorid. Pre svoju nízku abrazitvitu jemne a šetrne čistí zuby, takže neobrusuje citlivý zubný kŕčok.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia