Domov / NOVINKY Z MY AUSTRIA / Ako rýchlo a jednoducho umyť žalúzie po zime
Kategórie
Značky
Články
  Pripojenie k Facebooku
  Prihlásiť sa
  Novinky

  Ako rýchlo a jednoducho umyť žalúzie po zime

  Ako rýchlo a jednoducho umyť žalúzie po zime - myAustria.sk    Umytie okien je výzva pre každú gazdinku, no vyčistenie zájdených žalúzií sa už považuje za umenie. Vrstva prachu a zložitá manipulácia túto prácu rozhodne neuľahčujú, preto sme sa podujali prispieť niekoľkými overenými radami. Vyskúšajte umyť žalúzie podľa našich skvelých tipov a uvidíte, že odteraz už nebudete hľadať iný spôsob.

  Rozdelenie žalúzií podľa materiálu

  To, z akého materiálu sú vyrobené žalúzie, je veľmi dôležité. Iné prípravky použijete na drevo, iné na vinyl alebo na látku. Rozdielny je aj spôsob, akým budete žalúzie čistiť. Drevené žalúzie by sa nemali namáčať, aby sa drevo nepoškodilo, hliníkové bez vody a čistiaceho prostriedku poriadne neumyjete a látkové môžete dokonca zložiť a oprať. V zásade podľa materiálu rozlišujeme tieto typy žalúzií:

  • Žalúzie z imitácie dreva
  • Drevené žalúzie
  • Látkové rolety
  • Vinylové a hliníkové žalúzie

   

  Začnite tým, že vysajete prach

  Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť množstva prachu, ktorý sa na akýchkoľvek žalúziách zachytil, je povysávať ho vysávačom. Dôležité je, aby ste použili správny nadstavec a vysávač zapli na najslabší výkon, inak by ste mohli poškodiť lamely. Horizontálne lamely prepnite do zvislej polohy a zľahka prejdite po ich povrchu hlavicou s jemnými kefkami. Takto zabránite víreniu prachu vo vzduchu a jeho opätovnému usadzovaniu na parapete a v miestnosti.

   

  Metóda jedna po druhej alebo sklopené žalúzie

  Hoci je toto čistenie žalúzií najzdĺhavejšie, mnohí ho považujú za jeden z najefektívnejších spôsobov. Mokrou handričkou namočenou v čistiacom roztoku vody a kvalitného prípravku, napríklad multifunkčného čističa povrchov FROSCH BIO Levanduľa, poutierajte každú lamelu osobitne, pričom postupujte z oboch strán. Týmto spôsobom sa zaručene zbavíte neželanej špiny, ale upratovanie vám zaberie veľa času. Navyše, tento spôsob sa nedá použiť všade – pri ťažko prístupných strešných oknách ho uplatníte len veľmi ťažko.

  Najpoužívanejšia a v podstate aj najrýchlejšia metóda spočíva v preklopení a následnom umytí horizontálnych žalúzií. Tento typ žalúzií jednoducho sklopte, mokrou handričkou s prídavkom čistiaceho prostriedku ho pretrite v smere sklopených žalúzií, potom ho preklopte do opačnej strany a postup zopakujte. Vyskúšajte napríklad viacúčelový čistič Mr. Proper Jarné prebudenie a výsledok bude zaručene potešujúci. Len nezabudnite, že v miestach, kde sa lamely prekrývajú, môže ostať prach a špina. Preto týmto častiam venujte špeciálnu pozornosť.


   

  Dôkladná sprcha alebo máčanie žalúzií vo vode

  Ak hľadáte spôsob, ako umyť žalúzie a viete, ako hliníkové žalúzie zvesiť, môžete ich skúsiť osprchovať. Opatrne ich zložte do vane či do sprchovacieho kúta, alebo ich zaveste a vystrite, aby voda prenikla na všetky lamely. Nastavte sprchovú hlavicu na jemný prúd, aby ste lamely nepolámali a postupne, od vrchu až po spodnú časť, ich dôkladne vysprchujte. Potom ich šetrne poutierajte dosucha, ideálna je napríklad handrička z mikrovlákna Vileda, nečakajte, kým vyschnú samy. V opačnom prípade by na nich zostali škvrny od vody.

  Ďalšou možnosťou, ako odstrániť najmä usadenú mastnotu a prach z kuchynských žalúzií, je ich odmočenie v horúcej vode s prídavkom čistiaceho prostriedku. Žalúzie jednoducho zveste a ponorte do vody, do ktorej ste predtým kvapli niekoľko kvapiek odmasťujúceho prípravku na umývanie riadu. Nechajte chvíľu pôsobiť, aby sa špina uvoľnila a následne vyčistite jemnou kefkou alebo kuchynskou hubkou, aby ste odstránili všetky, aj usadené nečistoty. Špinavú vodu vypustite a žalúzie opláchnite čistou vodou, potom ich vyberte a usušte na veľkom uteráku, alebo vyutierajte dosucha mäkkou handričkou.

  Prihláste sa na odber Noviniek a získajte zľavu 5%.

  Po prijatí Vášho emailu Vám zašleme zľavový kupón s trvaním platnosti.  Značky

   


  VŠETKY ZNAČKY