Kategórie
 
 
 
 
 
DIY - návody

Ako na upchatý odtok v kuchyni alebo kúpeľni

V každej domácnosti dokáže narobiť poriadne nepríjemnosti upchatý odtok v kuchyni alebo kúpeľni. Zákonom schválnosti býva, že sa to stáva práve v tom najnevhodnejšom čase. Voda z drezu alebo umývadla čoraz pomalšie odteká a keď ihneď nezakročíte, nakoniec sa odtok úplne upchá. Ako upchatému odtoku teda predísť?

Ako na upchatý odtok v kuchyni alebo kúpeľni

Prvá pomoc na upchatý odtok

V prípade, že voda z umývadla alebo drezu neodteká, vyskúšajte najskôr klasický gumový zvon. Ten by samozrejme nemal vo vašej domácnosti chýbať. Upchajte otvor prepadu a zvonom silno pumpujte. Pomocou zvona vytvoríte silný tlak, ktorý by mal upchatie preraziť. Až odpad začne zase voľne odtekať, prepláchnite ho prúdom horúcej vody.

Pri silnejšom upchatí odtoku nemusí zvon pomôcť a je potrebné vyčistiť sifón. Postavte pod sifón vedro, ktoré bude zachytávať nečistoty aj odtekajúcu vodu. Odskrutkujte ho a celý dôkladne vyčistite. Následne všetko starostlivo zaskrutkujte a dobre utiahnite. Ak ani to nepomôže, musíte použiť chemický čistič odtoku.

 

Upchatý odtok v kuchyni

Najčastejšie potrápi upchatý odtok v umývadle práve v kuchyni. Každodenne aj niekoľkokrát umývate riad a zakaždým odchádza do odtoku množstvo kúskov jedla. Tie sa v ňom postupne usádzajú a pomaly ho plnia. Ak sa k tomu pridá ešte najväčší nepriateľ odpadových rúr mastnota, tak isto hrozí jeho upchatie.

Na uvoľnenie veľmi upchatého odtoku v kuchyni pomôže napríklad čistič odtoku MR MUSCLE DRANO a iné chemické prípravky, ktoré sú na to určené. Väčšinou ide o prípravky na báze hydroxidu sodného. Pri práci s nimi buďte preto opatrní, ide o žieravinu, ktorá môže poleptať pokožku a je nebezpečná pre oči. Používajte ochranné gumové rukavice a nepoužívajte ich s inými produktmi, pretože môže dôjsť k uvoľneniu nebezpečných plynov, napríklad chlóru. Čističe odtokov nalejte ich do odtoku, niekoľko minút počkajte a následne prepláchnite vodou.

 

Upchatý odtok v kuchyni

Pre tých, ktorí nemajú v obľube chémiu, odporúčame tekutý čistič na upchatý odtok v kuchyni, ktorý pracuje na báze špeciálne zvolených prírodných enzýmov a mikróbov. Je úplne biologicky rozložiteľný. Rozpúšťa a zabraňuje veľmi odolným upchatiam prostredníctvom mastnoty a zvyškov potravín. Stačí, keď ho nalejete do odpadu a následne použijete rovnaké množstvo vlažnej vody. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie cez noc, aby prostriedok odstránil nečistoty.

 

Upchatý odtok v kúpeľni

Takýto problém nemusí nastať iba v kuchyni, ale z času na čas potrápi domácnosť aj upchatý odtok v kúpeľni. Mnohokrát sú to zvyšky mydla, či spadnuté vlasy alebo chĺpky pri holení, ktoré stoja za upchatím odtoku.

Upchatý odtok vo vani alebo sprche spôsobí nemalé vrásky na čele. V prípade, že nepomáha gumový zvon, nemáte väčšinou možnosť rozobrať sifón. V moderných sprchách a vaniach je k nim veľmi ťažký prístup. Vtedy urobia dobrú službu prípravky na čistenie odtoku, ktoré rozožerú vlasy i chlpy a tak ho uvoľnia. Aplikujú sa priamo do odtoku, nechajú sa pôsobiť podľa návodu a následne sa prepláchnu vodou.

 

Upchatý odtok v kúpelni

 

Ako vyčistiť odtok bez prípravkov

V prípade, že nemáte poruke žiaden čistič odtoku, môžete siahnuť po surovinách, ktoré máte v kuchyni. Budete potrebovať:

 

 

Liter octu dajte zovrieť. Do odpadu nasypte 2 lyžice sódy bikarbóny. Následne nalejte horúci ocot. Dávajte pritom pozor, pretože ocot so sódou reaguje a prská. Drez nepoužívajte dve hodiny, aby sa nečistoty stihli uvoľniť. Potom odpad prelejte vriacou vodou a odtok by mal povoliť.

 

Nezabudnite na prevenciu

Dáte nám za pravdu, že lepšie je problémom predchádzať ako ich následne riešiť. Samozrejmosťou je nevylievať do kuchynského drezu prepálený olej, dokonca aj panvicu v ktorej ste vyprážali radšej pretrite papierovou utierkou a zbavte ju zbytkov mastnoty.

Odporúčame používať sitká do umývadla, vane alebo sprchy, ktoré vás vyjdú len niekoľko desiatok centov. Určené sú na zachytávanie zvyškov jedál, vlasov a rôznych väčších nečistôt, ktoré môžu odtok upchať. Pravidelne ich vyprázdnite a máte po starostiach.

Ďalšou prevenciou je čistenie odtoku niekoľkokrát do roka. Aj keď sa zdá, že odtok dobre odteká, určite by ste ho mali občas preventívne prečistiť buď čističom alebo zmesou, ktorú sme vám vyššie popísali. Predídete upchatiu odtoku a ušetríte nemalé množstvo finančných prostriedkov.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia