Kategórie
 
 
 
 
 
Domácnosť

Ako na pleseň v byte

Nikdy sa nekončiaci boj s plesňou je nepríjemnou skutočnosťou v mnohých domácnostiach. Nestačí, že zaplesnené miesta pôsobia odpudzujúco a zanedbane. Spóry plesní, ktoré sa z nich uvoľňujú do ovzdušia, totiž môžu obsahovať jedovaté mykotoxíny a tak priamo ohrozovať zdravie obyvateľov. Okrem upchatého nosa môže byť pleseň zodpovedná aj za bolesť hlavy, kožné problémy, svrbenie očí, kýchanie alebo ťažkosti s dýchaním. Zbavte sa plesní raz a navždy a užívajte si so svojimi najbližšími zdravé a pekné bývanie. Poradíme vám, ako na to.

Ako na pleseň v byte

Známe i neznáme príčiny vzniku plesní

Hlavným dôvodom vzniku plesní je zvýšená vlhkosť v domácnosti. Častokrát sa objavuje najmä po výmene starých okien za plastové. Staré drevené okná predsa len mali jednu výhodu. Netesnili, čím umožňovali vlhkosti, ktorá prirodzene vzniká v domácnosti pri varení, praní, kúpaní, či sušení bielizne, aby sa jednoducho odparila.

Dokonalé utesnenie domácnosti za pomoci nových okien je síce dobrá investícia, no musíme brať do úvahy fakt, že nadbytočná voda sa zráža v najchladnejších miestach izieb a podporuje tak rast plesní. Ešte výraznejšie môžeme pleseň na stene pozorovať v miestnostiach, kde je vysoká vlhkosť vzduchu v dôsledku častého sprchovania, kúpania a prania. Pri takto postihnutých stenách je použitie fungicídneho prípravku, akým je napríklad Danklorix proti plesni v spreji doslova nevyhnutnosťou.

 

Pleseň striehne na toalete, v kúpeľni i v kuchyni

Ideálne podmienky pre rast plesní vznikajú kombináciou tepla, vlhkosti a tmy. Plesne pre svoj rast potrebujú tiež organické živiny, získavané zo šupiniek kože, vlasov, chlpov a podobne. Často sa preto vyskytujú na miestach, ako sú sprchové závesy, okraje vane, sprchových kútov, či obkladačky. Výskyt v škárach obkladov môže byť obzvlášť problematický, pretože tu je povrch pórovitejší. Riešenie nám môže poskytnúť nové škárovanie, keďže pôvodné sa postupne drobí a prestáva plniť svoju funkciu.

Menej nákladné a pritom spoľahlivo účinné je však aj použitie čističa na kúpeľne Lysoform. Podobný problém, aký je u škár obkladov, môže nastať aj medzi obkladmi a sanitárnym zariadením. Ak sa nám objaví pleseň na stene s obkladom alebo na armatúre, pravdepodobne je dôsledkom zle vykonávaného čistenia a upratovania. Pre tieto miesta preto odporúčame rovnaký postup.

 

Dostatočné vetranie je základ

Pri sprchovaní alebo kúpaní sa vplyvom horúcej vody uvoľňuje do vzduchu para, ktorá zvyšuje celkovú vlhkosť v kúpeľni. Mnohí z nás majú z kúpeľne doslova saunu. Ak včas nevyvetráme alebo nezapneme ventilátor, hrozí nám riziko vzniku plesní na stenách, v sprchovacom kúte, ale aj na ďalších súčastiach a vybavení kúpeľne. Preto ak nechceme neskôr tráviť čas uvažovaním, ako odstrániť pleseň zo steny, vždy po kúpeli, ale aj po krátkej sprche zabezpečme, aby bola kúpeľňa dobre prevzdušnená.

 

Ako sa zbaviť plesne v domácnosti? 

Najdôležitejšie pri odstraňovaní plesne v byte je odstrániť príčinu. Tou môže byť prasklina v streche, kvapkajúci vodovod, zle utesnené potrubie, porušené tesnenie pri vani, nedostatočne vysušený koberec po tepovaní a rôzne iné maličkosti. Ak odhalíme poruchu a opravíme to, čo nám spôsobuje problémy, stačí ak budeme dodržiavať nasledovné rady a pleseň na stene či obkladačkách nám viac nemusí robiť starosti. Základom prevencie je dôkladné vetranie, kúrenie a upratovanie kúpeľne.

Samozrejme, už vzniknutú pleseň je potrebné odstrániť a to protiplesňovými dezinfekčnými prostriedkami alebo bielidlami. Ošetrenie vo väčšine prípadov vykonávame nástrekom alebo nanesením  špeciálneho prípravku na postihnuté miesto. Univerzálnym riešením pri čistení zasiahnutých plôch je HG odstraňovač plesní. Po aplikácii ho necháme určenú dobu pôsobiť. Plesne sa neodporúča mechanicky zoškrabovať, pretože by mohlo dôjsť k uvoľneniu spór do ovzdušia a pleseň by sa po čase objavila na inom mieste. Podobným spôsobom môžeme odstrániť pleseň aj z povrchu textílií, ako sú sprchové závesy a podobne.

Ako sa zbavit plesne v domacnosti

Boj s plesňou nikdy nepodceňujte

Výskyt plesne a spór v kúpeľniach, kuchyniach, toaletách, či na iných miestach v byte je pre mnohých nikdy nekončiaci boj. Niekedy postačia menšie zásahy v podobe pravidelného vetrania či drobných opráv a použitie prípravku proti plesni. Inokedy, bohužiaľ, musíme zvoliť nákladnú rekonštrukciu. V každom prípade však dúfame, že vám naše tipy pomohli a využijete ich pri riešení problémov s plesňou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia