Kategórie
 
 
 
 
 
Pranie

Naučíme vás, ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé

Ak sa vám stáva, že po opratí máte uteráky tvrdé, drsné, prípadne zažltnuté či zašednuté, nie ste jediní. Podobné starosti trápia mnohé žienky v domácnosti. Aj vy sa však môžete po kúpeli alebo sprche zahaliť do mäkkučkej voňavej osušky. Stačí len poznať pár správnych trikov, ako prať uteráky a uvedeným problémom môžete dať navždy zbohom.

Naučíme vás, ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé

Naučíme vás, ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé

Aby vám nové uteráky dobre slúžili a dlho vydržali, je potrebné oprať ich s použitím pracieho prostriedku prv, než ich začnete používať. Nové uteráky totiž obsahujú chemikálie, ktoré im dodávajú mäkkosť, ale zároveň narúšajú schopnosť vlákien absorbovať vodu. Vypraním ich tiež zbavíte nežiadúcich prachových častíc, ktoré do nich vnikli počas výroby. Pri froté uterákoch prvé pranie tiež účinne zatiahne voľnejšie oká, aby sa neskôr uteráky nezatrhávali alebo nestrapkali.

Pred prvým praním uteráky namočte na 24 hodín do studenej vody. Okrem toho, že tento postup otvorí vlákna bavlny, ktoré tak získajú lepšiu absorpčnú schopnosť,  pomôže tiež odstrániť prebytočné farbivo, ktoré by sa mohlo neskôr uvoľňovať pri praní. Ak chcete, môžete do vody pridať aj trochu octu, ktorý umožní farbivu naviazať sa na bavlnu a zachovať pôvodnú farbu uterákov.

 

Zásady správneho prania uterákov

Možno si myslíte, že pranie uterákov máte v malíčku, no napriek tomu nezaškodí pozrieť sa, či práve tam niekde nerobíte chybu. Mnoho gazdiniek totiž v snahe dosiahnuť čo najlepšie výsledky, nechtiac používa nesprávne postupy.

 

  • Neperte uteráky pri príliš vysokej teplote. Froté uteráky perte radšej pri 40 °C a dôkladne ich vypláchajte.
  • Pri praní nepoužívajte nadmerné množstvo pracieho prostriedku. Jeho zvyšky zostávajú na uterákoch a spôsobujú stvrdnutie vlákien.
  • Do prania uterákov nepridávajte aviváž. Neodporúča sa z dôvodu, že obaľuje vlákna a znižuje ich absorpčnú schopnosť. Okrem toho biele uteráky môžu kvôli aviváži zažltnúť alebo zošednúť.
  • Uteráky perte vždy samostatne a práčku neprepĺňajte.
  • Do práčky môžete pridať zo dve alebo zo tri tenisové loptičky. Pri otáčaní bubna jemným udieraním nadvihnú vlákna.
  • Uteráky po vybratí z práčky poriadne vytraste. Prudký pohyb zaistí, že sa vlákna od seba oddelia.

 

Čo robiť, aby uteráky nesmrdeli, ale voňali

Určite sa vám stalo, že bezprostredne po vypratí uteráky príjemne voňali, ale už po prvom použití začali nepríjemne zapáchať. Najčastejšia príčina je veľmi jednoduchá. Počas používania sa vo vláknach uteráka či osušky usádzajú zvyšky mydla, šampónu, sprchovacieho gélu a odumreté kožné bunky, čo má za následok zvláštny zápach, ktorý pranie pri nízkych teplotách neodstráni. 

V takom prípade zvýšte teplotu pri praní na 90 °C  a do práčky pridajte ocot. Nemenej dôležité je zabezpečiť, aby uteráky vždy poriadne vyschli. V opačnom prípade sa stávajú živnou pôdou pre baktérie a plesne, ktoré majú radi vlhko a teplo. Nedovoľte, aby sa pomnožili a stali sa príčinou ekzému alebo kožných mykóz. Zničte ich počas prania použitím antibakteriálneho prášku na pranie Ariel, ktorý zaručuje odstránenie baktérií pri praní už od teploty 40 °C.

 

Šetrné odstránenie fľakov a nečistôt

Občas sa stane, že na uteráku ostanú škvrny od krvi, make – upu, farby na vlasy či zle umytých rúk. V takom prípade je potrebné škvrny navlhčiť a naniesť na ne účinný prostriedok na fľaky, napríklad odstraňovač škvŕn Frosch Bio so žlčovým mydlom. Nechajte ho krátko pôsobiť a potom uterák vyperte v práčke ako obvykle. Výkonná receptúra s aktívnym kyslíkom pôsobí na rastlinnej báze ako odstraňovač škvŕn s efektom žlčového mydla, pričom dôkladne odstraňuje aj škvrny z krvi či mastnoty.

 

Naučte sa prať farebné a biele uteráky

Pri praní farebných uterákov nepoužívajte prášok ani gél určený pre biele textílie, pretože tkaniny môžu vyblednúť, či stratiť farbu. Použite radšej prací prostriedok na farebné pranie, ako je gél na pranie Ariel Professional ColourV práčke perte uteráky vždy pri odporúčanej teplote a len s podobnými farbami.

Ak to nie je na etikete od výrobcu priamo povolené, potom ani biele uteráky nebieľte. Je totiž pravdepodobné, že majú povrchovú úpravu, takže bielenie by časom mohlo oslabiť ich vlákna a spôsobiť, že budú menej savé. Odporúčame, aby ste si prv, než budete uterák prvýkrát prať, starostlivo prečítali štítok s dôležitými informáciami.

 

Pranie uterákov zakončite vhodným sušením

Pranie uterákov zakončite vhodným sušením

Po vypraní je dôležité uteráky poriadne usušiť. Možno ste si zvykli prestierať uteráky na radiátor, aby poriadne preschli, nie je to však najšťastnejšie riešenie. Horúci vzduch  poškodzuje vlákna, vďaka čomu sa môžu polámať a uterák zdrsnie. Ideálne je preto použiť sušičku s vhodným programom, ktorá dokáže našuchoriť aj tie uteráky, ktoré sú už dlhšie tvrdé a nevábne. Ak chcete, aby uteráky voňali ako lúčne kvety, môžete vyskúšať pridať vôňu do práčky a sušičky Dr. Beckmann. Uteráky krásne prevonia a pritom nepoškodí. V prípade, že sušičku nemáte, vystrite uterák na šnúru tak, aby k nemu mohol prúdiť vzduch zo všetkých strán.

Pri sušení v miestnosti nechajte pootvorené okno. Tmavé a intenzívne zafarbené uteráky nikdy nesušte na priamom slnku, obzvlášť v lete. Vystavené intenzívnemu žiareniu totiž môžu stratiť farbu. Uterák odporúčame vyvesiť ihneď po jeho opraní. Ak by sme ho ponechali v práčke dlhšie, zatuchol by a nepríjemného zápachu by sme sa už nezbavili. Pozor aj na veľmi hrubé uteráky. Po každom použití by sa mali roztiahnuť a vyvesiť, aby preschli. Ak ich necháte zhúžvané na malých vešiakoch, ľahko môže dôjsť k zatuchnutiu tkaniny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia