Infobar icon

V Bratislave využívame vlastného kuriéra Michala. Tovar Vám bude voziť v poobedňajších hodinách v dňoch pondelok / streda / piatok. Na výdajni v Bratislave už môžete platiť platobnou kartou :)

Kategórie
 
 
 
 
 
Napísal Natália Križalkovičová
Zdravie

Ako si správne umývať ruky, aby boli naozaj čisté

V ostatnej dobe z každej strany počúvame, ako veľmi často by sme si mali umývať ruky. Je to totiž jedno z úplne základných opatrení pred šírením nebezpečných vírusov a baktérií. Na to, aby bolo toto umývanie naozaj účinné, je nevyhnutné dodržať pár základných pravidiel. Poďme sa spolu pozrieť na to, ktoré to sú.
 

 

Pravidlá správneho umývania rúk pod tečúcou vodou

Svetovom dni umývania rúk (Global Handwashing Day) a o jeho dôležitosti sme si v minulosti už čo-to povedali, máme však za to, že v súčasnosti nie je na škodu si pravidlá správneho umývania rúk trošku pripomenúť. Počas aktuálnej situácie, ktorá stále nie je ideálna, môžeme aj práve vďaka správnemu umývaniu rúk, predchádzať rôznym respiračným a infekčným ochoreniam. Aj umývanie rúk má však svoje pravidlá, a na to, aby ste dosiahli požadovaný výsledok, by ste ich mali dôsledne dodržiavať.

 


Dôležitou súčasťou správneho umývania rúk je antibakteriálne mydlo, ideálne tekuté, nachádzajúce sa v dávkovacej nádobe. Ruky je dôležité si najskôr navlhčiť teplou vodou, dôkladne ich namydliť a následne ich aj dôsledne opláchnuť. Celý proces by vám mal zabrať 40 až 60 sekúnd, pričom by ste nemali vynechať žiadnu časť dlane, prsty, priestory medzi nimi a pod nechtami, a tiež chrbát rúk. Postupovať by ste mali nasledovne:

 1. V prvom kroku si navlhčite ruky teplou vodou a naneste dostatočné množstvo mydla
   
 2. Ruky si začnite umývať tak, že si potierate dlaň o dlaň. Následne pravú ruku preložíte na chrbát ľavej ruky a pokračujete čistením prstov. Ruky následne vymeníte a celý postup zopakujete
   
 3. Vďaka treniu si dôkladne vyčistíte prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne. Potom si uzatvorte prsty pravej ruky do dlane a potierajte ich oproti ľavej dlani
   
 4. Pri čistení nezabúdajte na palce. Začnite čistením toho ľavého a to vďaka krúživému pohybom pravou rukou. To isté zopakujte aj pri čistení pravého palca
   
 5. Pomaly prechádzame na čistenie dlaní. Ľavú dlaň si očistíte krúživým pohybom pravej ruky, resp. spojenými prstami pravej ruky a celý postup následne zopakujeme na opačnej ruke
   
 6. Ruky si po umytí dôkladne opláchnite vodou a následne si ich utriete buď čistým uterákom alebo jednorazovou utierkou. Týmto uterákom následne zastavíte tok vody.
   


 

Pravidlá správneho umývania rúk pomocou dezinfekčného prostriedku

Ak je to možné, ruky vždy umývajte bez prsteňov, vaše ruky by počas umývania nemali zdobiť ani náramky či hodinky. V prípade, že nemáte k dispozícií tečúcu čistú vodu, postačí vám aj dezinfekčný gél s obsahom alkoholu. Aj tu však platí pravidlo, že ruky by ste si mali čistiť minimálne po dobu 20 – 30 sekúnd. Rady odborníkov znejú nasledovne.

Naberte si plnú dlaň dezinfekcie na ruky a naneste ju na celý povrch rúk a začnite si ruky trieť o seba spôsobom dlaň o dlaň. Pravú ruku preložte na chrbát ľavej ruky a postupne si tak  očistite nielen vnútornú stranu prstov, ruky následne vymeňte. Pokračujete čistením prstov pomocou trenia. Urobíte to tak, že spojíte prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne a jednoducho ich začnete o seba trieť. Teraz si prsty jednej ruky uzavrite do dlane a potierajte oproti druhej dlani. Nezabúdajte ani na palce. Tie očistíte nasledovne. Krúživým pohybom najskôr očistíte ľavou rukou palec pravej ruky a potom celý postup zopakujete ale opačne. Na koniec spojenými prstami očistíte krúživým pohybom dlaň ľavej ruky a naopak. Ruky následne nechajte zaschnúť.

 

Kedy je vhodné si vyčistiť ruky?

Aj keď umývanie rúk vštepujeme do hláv už tým najmenším, nikdy nie je na škodu si zopakovať, kedy by sme naň nemali zabúdať ani my dospelí. Reč je o týchto prípadoch:

 • vždy po každom návrate domov či už z práce alebo z akéhokoľvek vonkajšieho prostredia
 • pred a po návšteve lekára, resp. nemocnice
 • po použití mestskej hromadnej dopravy
 • pred, počas, ale aj po príprave a konzumácií jedla
 • po každom použitý toalety
 • pred manipuláciou s bábätkami alebo všeobecne malými deťmi, rovnako tak po výmene plienky
 • po manipulácií s domácimi zvieratami alebo ich krmivom
 • vždy po manipulácií s odpadom alebo s odpadkovým košom
 • pri kašlaní a kýchaní si rozhodne nezakrývajte tvár dlaňou. Snažte sa skôr použiť jednorazové vreckovky, ktoré hneď po použití vyhoďte do smetí
 • ruky si zároveň umývajte pri akokoľvek pocite, že by ste ich mohli mať znečistené
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia
Potrebujete poradiť?Potrebujete poradiť?